Buy Tickets

Group 1 Winners

Irish St Leger

Year Horse Trainer Jockey
1950 Princess Trudy P J Prendergast M Molony
1951 Do well M Wing L Ward
1952 Judicate Capt C Boyd-Rochfort W H Carr
1953 Sea Charger K R Kerr W R Johnstone
1954 Zarathustra M Hurley P Powell Jr
1955 Diamond Slipper Sir H Nugent D Page
1956 Magnetic North D F G Hastings W Elliott
1957 Ommeyad A Head J Massard
1958 Royal Highway H V S Murless N Brennan
1959 Barclay M V O’Brien G Bougoure
1960 Lynchris J Oxx W Williamson
1961 Vimadee T Burns T P Burns
1962 Arctic Vale P J Prendergast P Matthews
1963 Christmas Island P J Prendergast G Bougoure
1964 Biscayne J Oxx W Williamson
1965 Craighouse W R Hern J Mercer
1966 White Gloves M V O’Brien L Ward
1967 Dan Kano J Lenehan L Piggott
1968 Giolla Mear Giolla Mear F Berry
1969 Reindeer M V O’Brien L Ward
1970 Allangrange S McGrath G McGrath
1971 Parnell S Quirke A Simpson
1972 Pidget K Prendergast W Swinburn
1973 Conor Pass K Prendergast P Jarman
1974 Mistigri P J Prendergast C Roche
1975 Caucasus M V O’Brien L Piggott
1976 Meneval M V O’Brien L Piggott
1977 Transworld M V O’Brien T Murphy
1978 M-Lolshan Capt Ryan Price B Taylor
1979 Ninski Major W R Hern W Carson
1980 Gonzales M V O’Brien R Carroll
1981 Protection Racket J R Hindley B Taylor
1982 Touching Wood H T jones P Cook
1983 Mountain Lodge J L Dunlop D Gillespie
1984 Opale A C Stewart D McHargue
1985 Leading Counsel M V O’Brien P Eddery
1986 Authaal D V O’Brien C Roche
1987 Eurobird J M Oxx C Asmussen
1988 Dark Lomond M V O’Brien D Gillespe
1989 Petite Ile J M Oxx R Quinton
1990 Ibn Bey P F I Cole T R Quinn
1991 Turgeon J E Pease A Cruz
1992 Mashaallah J H Gosden S Cauthen
1993 Vintage Crop D K Weld M J Kinane
1994 Vintage Crop D K Weld M J Kinane
1995 Strategic Choice P F I Cole T R Quinn
1996 Oscar Schindler K Prendergast S Craine
1997 Oscar Schindler K Prendergast S Craine
1998 Kayf Tara S B Suroor L Dettori
1999 Kayf Tara S B Suroor L Dettori
2000 Arctic Owl J E Fanshawe D Harrison
2001 Vinnie Roe D K Weld P J Smullen
2002 Vinnie Roe D K Weld P J Smullen
2003 Vinnie Roe D K Weld P J Smullen
2004 Vinnie Roe D K Weld P J Smullen
2005 Collier Hill Alan Swinbank Dean McKeown
2006 Kastoria J Oxx M Kinane
2007 Yeats Aidan O’Brien Kieran Fallon
2008 Septimus Aidan O’Brien Seamus Heffernan
2009 Alandi John Oxx Michael Kinane
2010 Sans Frontieres Jeremy Noseda Oliver Peslier
2011 Duncan/Jukebox Jury J.Gosden/M.Johnson E.Ahern/JP Murtagh
*Dead heat
2012 Royal Diamond Tommy Carmody Niall McCullagh
2013 Voleuse De Coeurs Dermot Weld Chris Hayes
2014 Brown Panther Tom Dascombe Richard Kingscote