Irish Derby Results 1866-2014

Wednesday, 27th June, 1866
Winner: £400 3 Ran 1m 6f 3yds (14f 3y) Irish Derby Stakes (entry £25+0) No time taken. 1 James Cockin SELIM (Charles Maidment) 8.10 5/4 Thomas Cliff GB (White) B.c. Ivan – Light of the Harem (Magpie) (Hednesford) 2 Christopher St George TOM KING (Michael Lynch) 8.10 1/1f Joseph French (Sea Green, black cap) B.c. King Tom – Darling’s dam (Birdcatcher) (Rathbride Cottage) 3 P. Plunkett FIRE EATER (James Doyle) 8. 7 4/1 (Straw & Blue, black cap) B.c. Artillery – Rachael (Faugh-a-Ballagh) Winner bred in Ireland: Daniel Kinsella Won by 3 lengths

Wednesday, 26th June, 1867
Winner: £215 4 Ran 1m 6f 3yds (14f 3y) Irish Derby Stakes (£25+0) No time taken. 1 James Cockin GOLDEN PLOVER (Charles Maidment) 8.10 7/4f Thomas Cliff GB (White) B.c. Grey Plover – Alice Gray (Mercury) (Hednesford) 2 Allen McDonogh RED WINE (Patrick Gavin) 8.10 2/1 Allen McDonough (Yellow, ruby belts & cap) Br.c. Claret – Colleen Dhas Dhu (Arthur) (Athgarvan Lodge) 3 Robert Cassidy COLUMBUS (Thomas Kelly) 8. 7 Bar Patrick Doucie (Straw & blue) B.c. Colonist – Stella (Lanercost) (Mountjoy Lodge) 4 E. Croker ASTER (Patrick Conolly) (car 8.9) 8. 7 3/1 Henry S. Croker (Brown, blue cap) Br.c. Planet – Tidy (Birdcatcher) (Co Limerick) Winner bred in Ireland: Mr Mozley Won in a canter, bad third.

Wednesday, 24th June, 1868 Winner: £115
2 Ran 1m 6f 3yds (14f 3y) Irish Derby Stakes (£25+0) No time taken. 1 William Bourke MADIERA (“Red” Denis Wynne) 8. 7 2/1 Private (Roscrea) (White, pink facing & cap) B/Br.c. Claret – Try Back (Harkaway) 2 Michael Dunne BEE QUICK (Thomas Miller) 8.10 1/3f Thomas Connolly (Pink, black cap) B.c. Artillery – Queen Bee (Harkaway) (Curragh View) Winner bred in Ireland: Thomas Wright Won in a canter

Wednesday, 23rd June, 1869
Winner: £280 6 Ran 1m 6f 12yds (14f 12y) Irish Derby [£100 added] (£15+0) No time taken. 1 John Johnstone THE SCOUT (William Miller) 8. 7 7/1 Laurance Keegan, (Green, crimson sleeves) B.c. The Ranger – Woodranger’s dam (Barbarian) (French Furze) 2 James Cockin MELODY (Job Toon) 8. 2 4/5f Thomas Cliff GB (White) B.f. Macaroni – Nightingale (Mountain Deer) (Hednesford) 3 Patrick Keary ROSETTE (Michael Murphy) 8. 5 Bar Thomas Connolly (White, rose cap) B.f. The Ranger or Windhound – Nora (Magpie) (Curragh View) 4 M. McCormack FINESSE (Thomas Kelly) 8. 2 5/1 James Murphy (Green, gold hoops) B.f. Caractacus – Pardalotte (Stockwell) (Conyngham Lodge) 5 Strathnairn, 1st Baron HOWITZER (W. Gray) 8.10 Bar (Black, orange stripes) B.c. Artillery – Eugenie (Barbarian) 6 John Wardell INNISHOWEN (Michael Lynch) 8. 7 Bar Thomas Connolly (Green, black cap) Ch.g. St Albans – dam Touchstone-Lady Sarah (Curragh View) Winner bred in Ireland: D. Hewetson Head, neck.

Wednesday, 29th June, 1870
Winner: £220 3 Ran 1m 6f 12yds (14f 12y) Irish Derby Stakes [£100 added] (£15+0) No time taken. 1 Patrick Keary BILLY PITT (William Canavan) 8. 7 2/1 Thomas Connolly (White, rose cap) Bl/Br.c. Plum Pudding – Frailty (Knight of the Whistle) (Curragh View) 2 William Bourke LORD GLASGOW (Walker) 8.10 5/4f Wm & Rbt Osborne GB (White, pink facing & cap) B.c. Rapid Rhone – Hetty (Hobbie Noble) (Middleham, Yorks) 3 Charlemont, 3rd Earl DUBOIS (“Red” Denis Wynne) 8. 7 7/4 Thomas Moran (White, cerise cap) Ch.c. Blarney – It’s Curious (Artillery) (Moy, Co Tyrone) Winner bred in Ireland: Palmerstown Association 1 length, 2 lengths.

Wednesday, 28th June, 1871
Winner: £260 3 Ran 1m 6f 12yds (14f 12y) Irish Derby Stakes [£100 added] (£15+0) No time taken. 1 Joseph Lyons MAID OF ATHENS (Thomas Broderick) 8. 2 4/6f Patrick Doocie (Yellow, black cap) Br.f. Solon – Colleen Rhue (Gemma di Vergy) (Mountjoy Lodge) 2 T. Dodd RATTLEAWAY (William Canavan) 8.10 2/1 Thomas Connolly (Black, lavender spots & sleeves) B.c. Rattle – Frailty (Knight of the Whistle) (Curragh View) 3 George T. Gough RICHARD THE FIRST (Thomas Kelly) 8. 7 3/1 Laurence Keegan (Green, white slvs & cap) Ch.c. Master Richard – Weatherwise (Weatherbit) (French Furze) Winner bred in Ireland: Joseph Lyons 4 lengths, 5 lengths

Wednesday, 26th June, 1872
Winner: £230 3 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£100 added] (£15+0) No time taken. 1 A.R. Bourne TRICKSTRESS (William Miller) 8. 2 1/1f “Red” Denis Wynne (Blue, red slvs & cap) B.f. Caractacus – Lightfinger (Fazzoletto) (Rossmore Lodge) 2 Patrick Keary SPECULATION (Michael Murphy) 8.10 5/4 Thomas Connolly, (White, rose cap) Ch.c. Adventurer – Verbena (Sir Tatton Sykes) (Curragh View) 3 Patrick Keary PLEASURE SEEKER (Michael Lynch) 8. 7 5/1 Thomas Connolly (White, rose cap) B.c. Plum Pudding – Pleasure (Mountain Deer) (Curragh View) Winner bred in England: Charles Snewing Won in a canter

Wednesday, 25th June, 1873
Winner: £285½ 5 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£100 added] (£20 + £3) No time taken. 1 Joseph Lyons KYRLE DALY (Thomas Broderick) 8.10 4/1 Patrick Doucie (Yellow, black cap) B.c. Artillery – Colleen Rhue (Gemma de Vergy) (Mountjoy Lodge) 2 Robert H. Long ANGELA (Charles Loates) 8. 2 4/5f Joseph Dawson GB (Green, crimson facings & cap) B.f. Adventurer – Stella (West Australian) (Newmarket) 3 Howth, 3rd Earl EVORA (Michael Lynch) 8. 5 4/1 Joseph French (White, black sleevs, qrtd cap) B.f. The Knight of St Patrick – Bessie (Orlando) (Strawhall) 4 Richard M. Sadlier HOOTON (Thomas Kelly) 8. 7 Bar Private (Crimson, black belt & cap) Br.c. Stockwell – Lorelai (Robert de Gorham) (Normanby Lodge) 5 J. & George Moorhead KNIGHT OF ERIN (William Behan) 8. 7 Bar Thomas Connolly (Orange, green sleeves) B.c. The Knight of St Patrick – Conamara (Tearaway) (Curragh View) Winner bred in Ireland: Joseph Lyons 6 lenghts, 2 lengths.

Wednesday, 24th June, 1874
Winner: £378½ 5 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£100 added] (£20 + £3) Time: 2m 49s. 1 John Wardell BEN BATTLE (Edwin Martin) 8. 4 5/2 Thomas Connolly (Green, black cap) B/Br.c. Rataplan – Young Alice (Young Melbourne) (Curragh View) 2 John C. Murphy HOLLYWOOD (J. Holland) 7. 8 6/4f Joseph French (Blue, pink hoop, black cap) B/Br.c. Orest – Furze Chat (King Tom) (Strawhall) 3 George Knox CHANCELLOR (E. Salter) 7.11 8/1 Thomas Connolly (Blue, crimson cap) B/Br.c. Solon – Claret Cup (Claret) (Curragh View) 4 James Cockin CONCORD (Realton) 6.11 5/2 Thomas Cliff GB (White) B.f. King Tom – Melody (Macaroni) (Hednesford) 5 Johnson Lee KILDARE (Thomas Broderick) 7.11 Bar Patrick Doucie (Black & orange stripes) B.c. Plum Pudding – Nu (Orpheus) (Melitta Lodge) Winner bred in England: John Wardell Won by 5 lengths.

Wednesday, 23rd June, 1875
Winner: £281½ 4 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£100 added] (£20 + £3) Time: 2m 54½ s. 1 James Cockin INNISHOWEN (George Ashworth) 8. 1 2/1 Job Toon GB (White) Ch.c. Uncas – Aneroid (Colonist) (Hednesford) 2 Nicholas Ennis INGOMAR (Thomas Kelly) 8. 8 3/1 Patrick Doucie (Green, yellow sleeves & cap) B.c. Uncas – Wild Deer (Red Hart) (Melitta Lodge) 3 Capt Stamer Gubbins MAID OF ERIN (Thomas Broderick) 8. 3 5/4f Daniel Broderick (Straw, red slvs & cap) Br.f. Solon – Colleen Rhue (Gemma di Vergy) (Mountjoy Lodge) 4 J. & George Moorhead TURCO (M. Ryan) 7. 8 5/1 Thomas Connolly (Orange, green sleeves) Bl/Br.c. Selim – Breda (Birdcatcher) (Curragh View) Winner bred in Ireland: James Cockin 3 lengths, 1 length.

Wednesday, 28th June, 1876
Winner: £298½ 5 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£100 added] (£20 + £3) Time: 2m 51½ s. 1 Charles Ryan UMPIRE (Michael Lynch) 9. 3 1/3f Joseph French (Magenta, green hoop) B.c. Tom King – Acceptance (Ambrose) (Strawhall) 2 John Wardell RICHELIEU (Edwin Martin) 8.13 4/1 Frederick Martin (Green, black cap) Br.c. The Palmer – Strategy (Adventurer) (Stand House) 3 James A. Cassidy THE DEER (Francis Wynne) 7.13 7/1 Patrick Doucie (Straw & blue) B.f. Kidderminster – Gazelle (Ivan) (Melitta Lodge) 4 William S. Lyons AXMINSTER (Thomas Broderick) 7.10 7/1 Daniel Broderick (Yellow, black cap) B.c. Kidderminster – Colleen Rhue (Gemma di Vergy) (Mountjoy Lodge) 5 John Wardell SWEET THOUGHT (H. Parry) 8. 3 Bar Frederick Martin (Green, black cap) Ch.c. Parmesan – Lucilla (Stockwell) (Stand House) Winner bred in Ireland: William Ryan 2 lengths, head.

Wednesday, 27th June, 1877
Winner: £340 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£150 added] (£20 + £5) Time: 2m 54½ s. 1 Capt Stamer Gubbins REDSKIN (Francis Wynne) 8. 2 5/1 Daniel Broderick (Straw, red slvs & cap) Ch.g. Uncas – Wild Daisy (Kingfisher) (Mountjoy Lodge) 2 Drogheda, 3rd Marquess PHILAMMON (Michael Lynch) 8. 0 2/1f Joseph Dawson GB (Black, silver lace) Br.c. Solon – Satanella (Wild Dayrell) (Newmarket) 3 J. & George Moorhead TYRCONNELL (John Conolly) 9. 0 Bar Thomas Connolly (Orange, green sleeves) Ch.c. Lord Ronald – Conamara (Tearaway) (Curragh View) 4 T. Dodd NOTUS (M. Ryan) 8. 0 5/2 Thomas Connolly (Black, lavendar spots & slvs) B.c. Master Richard – Sea Breeze (Carnival) (Curragh View) 5 John Wardell QUEEN OF THE BATH (H. Huxtable) 7.10 Bar Frederick Martin (Green, black cap) B.f. Knight of the Garter – Cygnet (Alarm) (Brownstown Lodge) 6 Charles J. Blake REBEL CHIEF (J. McDonald) 7.11 3/1 Robert Peck GB (French grey, scarlet hoop) Ro/Ch.c. Scottish Chief – Dryad (Cape Flyaway) (Russley Park, Wilts) Winner bred in Ireland: Capt Stamer Gubbins 5 lengths, ½ length.

Wednesday, 26th June, 1878
Winner: £330 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£150 added] (£20 + £5) Time: 2m 46¾ s. 1 John Wardell MADAME DUBARRY (Francis Wynne) 7. 7 5/1 Frederick Martin (Green, black cap) B.f. Favonius – Strategy (Adventurer) (Brownstown Lodge) 2 James Doucie VENICE (Thomas Broderick) 8. 8 1/1f Patrick Doucie (Straw, blue slvs, white cap) B.f. Uncas – Trieste (Plum Pudding) (Melitta Lodge) 3 Charles Ryan KING OF TRUMPS (William Miller) 8. 0 100/15 Joseph French (Magenta, green hoop) B.c. Lord Clifton – Queen Bee (King Tom) (Rossmore Lodge) 4 Joseph G. Blake TERROR (M. Miller) 8. 0 10/1 James Dunne (Red, black belt) B.c. Fright – Rose Noble (Hobbie Noble) (Towerhill, Co Mayo) 5 Drogheda, 3rd Marquess SISYPHUS (J. McDonald) 9. 3 5/1 Michael Moneypenny (Black, silver lace) B/Br.c. Outcast – Satanella (Wild Dayrell) (Monasterevin) 6 George Knox IMMORATA (John Conolly) 8.13 4/1 Thomas Connolly (Blue, crimson cap) Ch.f. Lothario – Claret Cup (Claret) (Curragh View) Winner bred in Ireland: John Wardell 3 lengths, bad third.

Wednesday, 25th June, 1879
Winner: £325 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £400] (£15+0) Time: 3m 10s. 1 William Dunne SOULOUQUE (John Conolly) 9. 5 100/30jf Thomas Connolly (Pink, black cap) B.c. Roman Bee – Tawney (Ivan) (Curragh View) 2 Christopher Taaffe SHINGLASS (M. Ryan) 9. 2 100/30jf Joseph French (Green, scarlet cap) Ch.c. Stockinger – Lady Lynbury (The Coroner) (Rossmore Lodge) 3 John C. Murphy REFUGE (W. Lynch) 7. 9 Bar Joseph French (Blue, pink hoop, black cap) B.f. Uncas – Madeline (Plum Pudding) (Rossmore Lodge) 4 Drogheda, 3rd Marquess ARRAS (J. McDonald) 8. 0 4/1 Michael Moneypenny (Black, silver lace) Ch.f. Kidderminster – Swivel (Mainstay) (Monasterevin) 5 John Colgan THE SQUAW (Francis Wynne) 8. 5 4/1 James Monahan (Green, white sash & cap) Br.f. Uncas – Sarsaparilla (MD) (Hawthorn Lodge) 6 Robert Cassidy LORD RANDOLPH (Michael Lynch) 7.13 Bar Patrick Doucie (Straw & blue) Ch.c. Uncas – Lady Fanny (Lord Clifton) (Melitta Lodge) 7 Charles J. Blake LAKEVIEW (J. Callaghan) 7.12 Bar James Dunne (French grey, scarlet hoop) B.f. Speculum – Lady of the Lake (Lord of the Isles)(Towerhill, Co Mayo) 8 James A. Cassidy MISER (Thomas Broderick) 8.11 Bar Patrick Doucie (Straw & blue) B.g. Solon – Chocolate (Sweetmeat) (Melitta Lodge) Winner bred in Ireland: William Dunne 1 length, bad third.

Wednesday, 23rd June, 1880
Winner: £475 11 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £550] (£15+0) Time: 2m 45s. 1 William Brophy KING OF THE BEES (Francis Wynne) 8. 7 100/8 Daniel Broderick (White, rose cap) B.c. Uncas – Winged Bee (Artillery) (Mountjoy Lodge) 2 Charles J. Blake BARON FARNEY (J. Callaghan) 7.13 10/1 James Dunne (French grey, scarlet hoop) Br.c. Cambuslang – XL (Polish) (Maryborough) 3 John C. Murphy HELEN MAR (A.F. Lemaire) 7. 9 7/4f James Hopper GB (Blue, pink hoop, black cap) B.f. Scottish Chief – Madaline (Plum Pudding) (Newmarket) 4 Henry E. Linde EYREFIELD (Mr Henry Beasley) 8. 9 100/15 Henry E. Linde (Maroon, blue cap) Ch.c. Uncas – Highland Mary (Solon) (Eyrefield Lodge) 5 Edward Bourke KILMACHREE (John Conolly) 8. 2 Bar Thomas Connolly (Black, blue cap) Br.c. Solon – Eva (Outcast) (Curragh View) 6 Charles Ryan ACCEPTED (William Lynch) 9. 1 100/30 Joseph French (Magenta, green hoop) B.f. Blarney – Acceptance (Ambrose) (Rossmore Lodge) 0 George Knox THE FLIRT (William Miller) 8. 3 Bar Thomas Connolly (Blue, crimson cap) B.f. Uncas – The Beauty (Macaroni) (Curragh View) 0 James Doucie MISS KATE (Thomas Broderick) 7.12 Bar Patrick Doucie (Straw, blue slvs, white cap) B.f. Knight of the Garter – Gazelle (Ivan) (Melitta Lodge) 0 James Power PIONEER (M. Ryan) 9. 1 Bar (Blue & black) B.c. Uncas – Brunette (Gamekeeper) 0 Drogheda, 3rd Marquess ST MAUR (A. Hall) 7.13 100/8 Michael Moneypenny (Black, silver lace) B.c. Somerset – Rachel (Faugh-a-Ballagh) (Monasterevin) 0 George D. Stokes GLANDINE (M. Miley) 7. 9 Bar Thomas Reidy (Blue, white cap) Ch.g. St Ronan – Leda (Dundee) (Tralee) Winner bred in Ireland by William Brophy 1 length, ½ length.

Wednesday, 29th June, 1881
Winner: £460 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £550] (£15+0) No time taken. 1 James A. Cassidy MASTER NED (Thomas Broderick) 9. 5 100/15 Patrick Doucie (Straw & blue) B.c. Roman Bee – Gazelle (Ivan) (Melitta Lodge) 2 Christopher Taaffe GREENFIELD (Francis Wynne) 8.12 4/6f Joseph French (Green, scarlet cap) B.c. Lothario – Lady Lynbury (Coroner) (Rossmore Lodge) 3 William Dunne FAUSTIN (John Conolly) 8. 2 5/1 Thomas Connolly (Pink, black cap) B.c. Roman Bee – Tawney (Ivan) (Curragh View) 4 James Sullivan HANDCUFF (M. Ryan) 7.13 5/1 James Gannon (Sky blue, crimson slvs) Br.c. Outcast – Bracelet (Old Fashion) (Strawhall) 5 Charles J. Blake GOLDEN ROSE (J. Callaghan) 7. 9 Bar James Dunne (French grey, scarlet hoop) Ch.f. Lothario – Moss Rose (Kettledrum) (Maryborough) 6 J. & George Moorhead SPERANZA II (F. Conolly) 8. 5 Bar Thomas Connolly (Orange, green sleeves) B.f. King John – Eblana (AI) (Curragh View) Winner bred in Ireland: James A. Cassidy Neck, close-up third.

Wednesday, 28th June, 1882
Winner: £460 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £550] (£15+0) No time taken. 1 James A. Cassidy SORTIE (Nicholas Behan) 7.13 5/1 Patrick Doucie (Straw & blue) Br.c. See-Saw – Relief (Julius) (Melitta Lodge) 2 Garrett Moore THEORIST (Francis Wynne) 8. 7 2/1 Garrett Moore (White, blue slvs, black cap) Br.c. Uncas – Miss Theo (Leamington) (Jockey Hall) 3 William Brophy MINNIE (Thomas Broderick) 7. 9 4/1 Daniel Broderick (White, rose cap) Br.f. Herbertstown – Graceful (Drumour) (Mountjoy Lodge) 4 Henry E. Linde VALERIE (Mr Thomas Beasley) 8. 8 8/1 Henry E. Linde (Maroon, blue cap) Ch.f. Uncas – Lucy (Cape Flyaway) (car 8.10) (Eyrefield Lodge) 5 William Dunne MELLIFLOR (John Conolly) 9. 2 6/4f Thomas Connolly (Pink, black cap) B.c. Uncas – Queen of the Bees (Knight of St Patrick) (Curragh View) 6 John Igoe junior MERRY MAY (Mr John Igoe jr) 7. 9 50/1 John Igoe (Yellow, black cap) Br.f. Ben Battle – Alba (Artillery) (Brownstown) 0 J.W. Nuttall CLAN CHATTEN (Mr Henry Nuttall) 8. 4 50/1 J.W. Nuttall (Green & orange) B.c. Keith – Birds-eye (Canary) (car 8.8) (Tittour, Co Wicklow) 0 William Bourke NOBLE DUCHESS (William Miller) 7.12 50/1 Private (Roscrea) (White, pink facing & cap) Ch.f. Uncas – Hetty (Hobbie Noble) (car 8.1) 0 James Sullivan YAKOOB KHAN (Cassidy) 8. 2 50/1 James Gannon (Sky blue, crimson slvs) Bl/Br.c. Uncas – Claret Cup (Claret) (Strawhall) Winner bred in England: A. Hoole 4 lengths, poor third.

Wednesday, 27th June, 1883
Winner: £460 7 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £550] (£15+0) No time taken. 1 Charles J. Blake SYLPH (John Conolly) 7.12 10/1 James Dunne (French grey, scarlet hoop) Ch.f. Solon – Dryad (Cape Flyaway) (Maryborough) 2 James Daly CAPTAIN ARTHUR (Nicholas Behan) 7.13 3/1 Patrick Doucie (Brown, red cap) B.c. Umpire – Claret Cup (Claret) (Melitta Lodge) 3 John R. Gubbins MAY BOY (Mr Thomas Beasley) 9. 2 2/1f Henry E. Linde (Violet, crimson buttons & cap) Ch.c. Xenophon – May Day (Uncas) (Eyrefield Lodge) 0 Ellesmere, 3rd Earl ITHURIEL (W. Faire) 7.13 5/1 Charles Archer GB (Red, white slvs, black cap) Ch.c. Lord Ronald – Ithona (Beadsman) (Newmarket) 0 A.H. Smith-Barry MESPILUS (Alfred Giles) 8. 2 5/1 Capt George Joy (Blue, yellow stripes) B.c. Uncas – Fair Alice (Cambuscan) (Conyngham Lodge) 0 Garrett Moore ROLLA (Joseph Doyle) 7.12 5/1 Garrett Moore (White, blue slvs, black cap) B.f. Joskin – Miss Ahna (Blair Athol) (Jockey Hall) 0 James A. Cassidy ROSA (J. Doucie) 8. 8 Bar Patrick Doucie (Straw & blue) B/Br.f. Salvator – Grisette (Dr Syntax) (Melitta Lodge) Winner bred in Ireland: Charles J. Blake 3 lengths, bad third.

Wednesday, 25th June, 1884
Winner: £460 5 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £550] (£15+0) No time taken. 1 Garrett Moore THEOLOGIAN (John Conolly) 8. 2 7/1 Garrett Moore (White, blue slvs, black cap) B/Br.c. Uncas – Miss Theo (Leamington) (Jockey Hall) 2 John R. Gubbins GRECIAN BEND (Mr Thomas Beasley) 9. 4 4/6f Henry E. Linde (Violet, crimson buttons & cap) B/Br.f. Victor – Maid of Athens (Solon) (Eyrefield Lodge) 3 Edmund Smithwick SIR HUGH (Thomas Harris) 9. 5 3/1 James Dunne (Crimson & yellow) B/Br.c. Lord Gough – Querida (King John) (Maryborough) 4 Daniel Broderick SLEEPING BEAUTY (Joseph Doyle) 8. 2 Bar Daniel Broderick (Straw, scarlet sleeves) B.f. Ben Battle – The Beauty (Macaroni) (Mountjoy Lodge) 5 Drogheda, 3rd Marquess SPAHI (William Miller) 7.13 Bar Michael Moneypenny (Black, silver lace) Ch.c. Ben Battle – Minette (Solon) (Monasterevin) Winner bred in Ireland: Garrett Moore 1 good length, a fair third.

Wednesday, 24th June, 1885
Winner: £460 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £550] (£15+0) No time taken. 1 Charles J. Blake ST KEVIN (Henry Saunders) 7.13 100/8 James Dunne (French grey, scarlet hoop) Ch.c. Arbitrator – Lady of the Lake (Lord of the Isles) (Maryborough) 2 P. Colfer MADCAP (Nicholas Behan) 8.12 2/1f James Gannon (Black, green sleeves) B.c. Umpire – Tantrum (Lord Lyon) (Strawhall) 3 Michael Dennehy RUNNEMEDE (William Miller) 8. 2 8/1 Michael Dennehy (Chocolate, yellow slvs & cap) B.c. King John – Rio (Plum Pudding) (French House) 4 James Nolan THE CHICKEN (Thomas Broderick) 8. 3 Bar Daniel Broderick (--) B.c. Billy Pitt – The Pheasant (Gamekeeper) (Mountjoy Lodge) 5 Capt Llewellyn H. Jones TICE (J. Rowan) 7.12 6/1 Garrett Moore (White, red sleeves) B.f. Umpire – Trickstress (Caractacus) (Jockey Hall) 6 C.W. Thompson THE RATH (Thomas Bailey) 7.13 Bar Patrick Conolly (Yellow, black garter & cap) B.c. Hollywood – Pink Domino (Lord Ronald) (Conyngham Lodge) 7 John R. Gubbins JACK (Mr Thomas Beasley) 9. 2 8/1 Henry E. Linde (Violet, crimson buttons & cap) Bl.c. Arbitrator – Valour’s dam (Mount Zion) (Eyrefield Lodge) 8 Drogheda, 3rd Marquess ALCESTER (Callon) 8. 2 Bar Michael Moneypenny (Black, silver lace) Ch.c. Ben Battle – Wisdom (Solon) (Monasterevin) PU Charles J. Blake ROYAL ROSE (Thomas Harris) 8. 5 4/1 James Dunne (French grey, scarlet hoop) Br.f. Arbitrator – Moss Rose (Kettledrum) (Maryborough) Winner bred in Ireland: Charles J. Blake ¾ length, 2½ lengths.

Wednesday, 30th June, 1886
Winner £460 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £550] (£15+0) No time taken. 1 Garrett Moore THEODEMIR (John Conolly) 9. 1 100/15 Garrett Moore (White, blue slvs, black cap) Br.c. Ben Battle – Miss Theo (Leamington) (Jockey Hall) 2 T. Mathews NIGHTMARE (Michael Dawson) 7. 9 5/1 Patrick Conolly (Navy blue & crimson) Br.f. Umpire – Night Thought (Ely) (Melitta Lodge) 3 James Lyons DRACO (Thomas Harris) 9. 1 5/2f James Dunne (Canary, black cap) B.c. Arbitrator – Colleen Rhue (Gemma de Vergy) (Maryborough) 4 Capt George M. Maher DICTATOR (Henry Saunders) 7.13 10/1 James Dunne (Purple & white) Br.c. Arbitrator – Pinnace (Gunboat) (Maryborough) 5 Christopher Taaffe CHARMING NANCY (Thomas Bailey) 8.12 7/1 Patrick Gavin (Green, scarlet cap) B.f. Piersfield – Little Annie (Hospodar) (French Furze House) 0 Charles J. Blake BLACK ROSE (L. Kelly) 8.11 10/1 James Dunne (French grey, scarlet hoop) Br.f. Arbitrator – Moss Rose (Kettledrum) (Maryborough) 0 John R. Gubbins SWEETNESS (Joseph Hoysted) 7.12 10/1 Henry E. Linde (Violet, crimson buttons & cap) B.f. Xenophon – Vanessa (Joco) (Eyrefield Lodge) Left: James A. Cassidy LOCH ABER (P. Ball) 7. 9 100/15 Thomas Broderick (Straw & blue) Ch.f. Blair Athol – Trumps (Trumpeter) (Brownstown Lodge) Winner bred in Ireland: Garrett Moore ½ length, 4 lengths.

Wednesday, 29th June, 1887
Winner: £763 11 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+0) No time taken. 1 Henry E. Linde PET FOX (Terence Kavanagh) 8. 2 6/1 Henry E. Linde (Maroon, blue cap) B.c. Philammon – Wild Vixen (Victor) (Eyrefield Lodge) 2 Sebastian M. Nolan KING MILAN (Thomas Harris) 9. 1 4/1 James Dunne (Yellow, red slvs, black cap) Ch.c. Thurio – Empress (King Tom) (Maryborough) 3 William Brophy HENRY GEORGE (Patrick Lynch) 8. 9 3/1f Daniel Broderick (White, rose cap) B.c. Philammon – Chrysalis (Lecturer) (Mountjoy Lodge) 4 Mrs George Knox KILDARE (John Conolly) 9. 8 7/1 Patrick Conolly [Mary Anne Wilson](Blue, crimson cap) B.c. New Holland – The Beauty (Macaroni) (Melitta Lodge) 5 James A. Cassidy FETHARD (Thomas Broderick) 7.13 100/8 Thomas Broderick (Straw & blue) B.c. Lord Gough – Venice (Uncas) (Brownstown Lodge) 6 William Pallin THE PHILISTINE (William Hoysted) 9. 1 7/1 James Gannon (Royal blue, white spot) B.c. Philammon – Mohican II (Uncas) (Strawhall) 0 Charles J. Blake CELESTE (L. Kelly) 7.12 100/8 James Dunne (French grey, sacrlet hoop) B.f. Xenophon – Magdalene (Plum Pudding) (Maryborough) 0 Thomas Gisborne Gordon THE EARLY BIRD (J. Woodburn) 8. 9 100/8 Thomas G. Gordon (Chocolate & white hoops, cherry slvs & cap) Br.c. Albert Victor – Infanta (Pero Gomez) (Killyleagh) 0 Andrew Tiernan LITTLE WIDOW (James Westlake) 7.12 100/8 Frederick F. Cullen (Violet) Br.f. Ingomar – Sprite (Master George) (Rossmore Lodge) F James Lyons PERICLES (Henry Saunders) 8. 2 100/8 James Dunne (Canary, black cap) B/Br.c. Arbitrator – Colleen Rhue (Gemma de Vergy) (Maryborough) BD Dr George F. Moorhead HOLLY (Michael Dawson) 9. 5 100/8 Patrick Conolly (Orange, green slvs & cap) B.c. Hollywood – sister to Tyrconnell (Lord Ronald) (Melitta Lodge) Winner bred in Ireland by W. Murphy 3 lengths, 4 lengths.

Wednesday, 27th June, 1888
Winner: £560 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £550] (£15+0) Time: 2m 50s. 1 Capt Llewellyn H. Jones THEODOLITE (William Warne) 8. 2 6/1 Garrett Moore GB (White, red sleeves) B.c. Arbitrator – Miss Theo (Leamington) (Hampshire) 2 Sebastian M. Nolan HOSPODAR (Michael Dawson) 8. 2 9/1 James Dunne (Yellow, red slvs, black cap) Ch.c.Camballo – Mayoress (The Marquis) (Maryborough) 3 Andrew Tiernan ROSEBUD (W. Waterson) 7. 9 20/1 Frederick F. Cullen (Violet) B.f. Rostrevor – Annie Macgregor (Macgregor) (Rossmore Lodge) 4 William Brophy MISS PITT (John Conolly) 8.11 5/4f Daniel Broderick (White, rose cap) B.f. Philammon – Lady Pitt (Plum Pudding) (Mountjoy Lodge) 5 Charles J. Blake JUSTITIA (Henry Saunders) 7.12 5/1 James Dunne (French grey, scarlet hoop) Ch.f. Lord Gough – Award (Solon) (Maryborough) 6 Mrs George Knox JUSTICE TO IRELAND (Joseph Hoysted) 8. 2 20/1 Private (Brownstown [Mary Anne Wilson](Blue, crimson cap) B.c. Philammon – The Beauty (Macaroni) House) Winner bred in Ireland: Garrett Moore ¾ length, very bad third.

Wednesday, 26th June, 1889
Winner: £460 5 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £550] (£15+0) Time: 2m 43¼ s. 1 Capt J.Henry Greer TRAGEDY (Mr Thomas Beasley) 9. 1 3/1 Thomas G. Gordon (White, tartan slvs, cherry cap) B.f. Ben Battle – The White Witch (Massinissa) (Brownstown Lodge) 2 Charles J. Cunningham BAILLIE (J. Staunton) 7.13 4/6f Henry Hall GB (Olive, primrose hoops, red cap) Ch.c. Baliol – Lottie (Solon) (Middleham, Yorks) 3 P.M.V. Saurin LORD FINGALL (Mr Henry Beasley) 9. 5 6/1 Henry Beasley (Cherry, shamrock facings & cap) Ch.c. Rostrevor - Red Berry (Cathedral) (Eyrefield House) 4 Charles W. Bagge GAWSWORTH (Joseph Foster) 9. 2 100/15 Frederick F. Cullen (Blue, scarlet slvs & cap) B.c. Favo – Agile (Roebuck) (Rossmore Lodge) 5 John R. Gubbins QUEEN MAY (William Hoysted) 8. 8 100/8 Henry E. Linde, (Violet, crimson buttons & cap) Br.f. Philammon – May Day (Uncas) (Eyrefield Lodge) Winner bred in Ireland: Thomas Gisborne Gordon 3 lengths, head.

Wednesday, 25th June, 1890
Winner: £460 5 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £550] (£15) No time taken. 1 Mathias A. Maher KENTISH FIRE (Michael Dawson) 8. 2 4/1 Rice Meredith (Purple, white sleeves) Ch.c. Torpedo – Fair Maid of Kent (Gladiateur) (Curragh View) 2 Charles J. Blake GOLDMINER (Thomas Harris) 9. 1 5/2 Patrick Doucie (French grey, scarlet hoop) Br.c. Arbitrator – Strike (The Miner) (Maryborough) 3 Thomas Gisborne Gordon DELAMONT (L. Kelly) 8.12 1/1f T.G. Gordon (Brownstown (Chocolate & white hoops, cherry slvs & cap) Br.c. Marmion – Tees Treasure (Lord Lyon) Lodge) 4 H. L’Estrange FAIREST FLOWER (Joseph Doyle) 7. 9 100/8 Michael Dennehy (Green, black cap) Ch.f. York – dam by Haymaker (French House) 5 J. Brady SUNRISE (J. Nolan) 7.13 100/8 Michael Dennehy (Green, cardinal cap) Ch.c. Cassock – Larker (Rotherhill) (French House) Winner bred in Ireland: Mathias A. Maher 4 lengths, 2 lengths.

Wednesday, 24th June, 1891
Winner: £460 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £550] (£15+0) No time taken. 1 John D. Wardell NARRAGHMORE (Mr Thomas Beasley) 9. 1 4/5f Charles Archer GB (Olive green, black cap) B.f. Umpire – Cecropia (Cecrops) (Newmarket) 2 William Dunne KABOONGA (John Doyle) 7. 9 10/1 Rice Meredith (Pink, black cap) B.f. Necromancer – My Jewel (Uncas) (Rathbride Manor) 3 T. Donovan ROSSMORE (Terence Kavanagh) 8. 9 5/1 Frederick F. Cullen (Blue & white) Ch.c. Baliol – Kitty (Remorse) (Rossmore Lodge) 4 Charles J. Blake MEDIATOR (T. Doyle) 7.13 10/1 Thomas Harris (French grey, scarlet hoop) B.c. Arbitrator – Lady of the Bleeding Heart (Umpire) (Maryborough) 5 James Phelan DUCHESS OF FIFE (Joseph Foster) (car 8.0) 7.13 5/1 Jas Phelan (Clogheen (Dark blue, gold cllr/cuffs, black cap) Br.f. Bay Cardinal–Queen of England (Citadel) Co Tipperary) F Capt I.O. Richardson BATTLE BELL (William Taylor) 8. 5 6/1 Thomas G. Gordon (Green & white hoops, white cap) Br.f. Ben Battle – Ivy (Xenophon) (Brownstown Lodge) Winner bred in Ireland: William Ashe ¾ length, 3 lengths.

Wednesday, 29th June, 1892
Winner: £310 7 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £400] (£15+0) No time taken. 1 Dr George F. Moorhead ROY NEIL (Michael Dawson) 9. 1 5/1 Rice Meredith (Orange, green slvs & cap) B.c. Kendal – Sylva (Sylvanus) (Rathbride Manor) 2 John D. Wardell BLANCMANGE (Mr John Beasley) 8.12 7/2 Henry Beasley (Olive green, black cap) B.c. Plutarch/Castlereagh – Farina (Brown Bread) (Eyrefield House) 3 Frederick F. Cullen THE DUMMY (Terence Kavanagh) 9. 5 1/1f Frederick F. Cullen (Blue & scarlet stripes, scarlet cap) Ch.c. Favo – Kitty (Remorse) (Rossmore Lodge) 4 Charles J. Blake WAR CLOUD (John Hogan) 8. 2 100/7 Thomas Harris (French grey, scarlet hoop) B/Br.c. Ben Battle – Sibyl (Speculum) (Maryborough) 5 Mathias A. Maher DETONATOR (Thomas Harris) 9. 2 100/7 Rice Meredith (Purple, white sleeves) B.c. Torpedo – Songstress (Van Amburgh) (Rathbride Manor) 6 C. Kilmurray FANESSA (P. Lawlor) 7. 9 100/7 James Dunne (--) Br.f. Favo/Skylark – Morning Star (Uncle) (Stand House) PU William Brophy WORDSWORTH (John Conolly) 9. 5 6/1 Daniel Broderick (White, rose cap) Ch.c. Kendal – Lady Pitt (Plum Pudding) (Mountjoy Lodge) Winner bred in Ireland: Dr George Moorhead 1 length, 8 lengths.

Wednesday, 28th June, 1893
Winner: £763 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby {Plate £1000] (£17+0) Time: 2m 50s. 1 Mathias A. Maher BOWLINE (Michael Dawson) 8. 5 8/1 Rice Meredith (Ran in Green & red stripes, cream slvs & cap) Ch.f. Torpedo – Eline (Cremorne) (Rathbride Manor) 2 Henry E. Linde FIRST FLOWER (William Hoysted) 9. 5 10/1 Henry E. Linde (Maroon, blue cap) B.c. Favo – Primrose (Uncas) (Eyrefield Lodge) 3 Henry Beasley BACCARAT (Mr Henry Beasley) 9. 2 1/1f Henry Beasley (White, blue cap) B.c. King of Trumps – Bounce (Victor) (Eyrefield House) 4 Henry Beasley NOLLIKENS (John Conolly) 7.13 6/1 Henry Beasley (White, blue cap) B.c. Atheling –Vera (The Baron) (car 8.0) (Eyrefield House) 5 Thomas Gisborne Gordon LOOT (Mr Thomas Beasley) 9. 5 20/1 T.G.Gordon(Brownstown (Chocolate & white hoops, cherry slvs/cap) Br.c. Ben Battle – Tees Treasure (Lord Lyon) Lodge) 6 P.J. Hartigan KENDAL GREEN (John Doyle) 7. 9 20/1 James Scully (--) Ch.f. Kendal – Buda (Balfe) (Croom) 0 Sebastian M. Nolan GUESTMASTER (Thomas Harris) 8. 2 10/1 Shem C. Jeffery (Yellow, red slvs, black cap) Ch.c. St Gatien – Bide-a-Wee (First Flight) (Maryborough) 0 Henry E. Linde WORSTED (Charles Whelan) 7.13 20/1 Henry E. Linde (Maroon, blue cap) B.c. Kendal – Blue Stockings (Beauclere) (Eyrefield Lodge) Winner bred in Ireland: Mathias A. Maher ½ length, 4 lengths.

Wednesday, 27th June, 1894
Winner: £560 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £700] (£15+0) Time: 2m 42s. 1 John R. Gubbins BLAIRFINDE (W.Thomas Garrett) 8. 2 2/1jf Samuel Darling GB (Violet, crimson buttons & cap) Br.c. Kendal – Morganette (Springfield) (Beckhampton) 2 James Daly HARTSTOWN (William Taylor) 9. 2 6/1 William Hilliard (Brown, red cap) B.c. Atheling – Sunnyside (Rostrevor) (Castleknock) 3 Charles J. Blake HEBRON (William Clayton) 7.13 100/12 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) Br.c. Kilwarlin – Seraphine (Hermit) (Maryborough) 4 Charles J. Blake GAZETTEER (William Horton) 9. 2 100/12 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) Ch.c. Gallinule – Award (Solon) (Maryborough) 5 Henry Beasley GAUNTLET (John Doyle) 7.13 100/12 Henry Beasley (White, blue cap) Ch.c. Gallinule – Lady Louisa (Solon) (Eyrefield House) 6 Henry E. Linde STARLIGHT III (Charles Whelan) 8.12 100/12 Henry E. Linde (Maroon, blue cap) Ch.c. Castlereagh – Pink Domino (Lord Ronald) (Eyrefield Lodge) 7 Henry E. Linde BALL COOTE (William Hoysted) 9. 2 2/1jf Henry E. Linde (Maroon, blue cap) Ch.c. Gallinule – Valerie (Uncas) (Eyrefield Lodge) 8 William Ashe ASH STICK (Michael Dawson) 9. 1 100/12 Michael Dawson B.c. St Gatien – Cecropia (Cecrops) (Rathbride Manor) 0 Col Robert Thomson ARLINE (Augustine Magee) 9. 1 100/12 Frederick F. Cullen (Red & white stripes) B.f. Baliol – Bohemian Girl (Balfe) (Rossmore Lodge) 0 Dr George F. Moorhead MISS SNAP (Joseph Westlake) 7.12 100/12 Michael Dawson (Orange, green slvs & cap) Br.f. Marden – Sylva (Sylvanus) (Rathbride Manor Winner bred in Ireland: John R. Gubbins 10 lengths, 2½ lengths, ½ length.

Wednesday, 26th June, 1895
Winner: £562 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £700] (£15+0) No time taken. 1 Capt James O. Machell PORTMARNOCK (William Clayton) 9. 5 2/5f Shem C. Jeffery (White, dark blue cap) Br.c. Gallinule – The Sleeping Beauty (Ben Battle) Maryborough 2 J. Reid BURNETT (William Hoysted) 9. 1 10/1 Henry E. Linde, (--) Ch.c. Favo – Valerie (Uncas) Eyrefield Lodge 3 Henry Beasley INSTABILITY (Arthur Behan) 8.12 10/1 Henry Beasley (White, blue cap) Ch.f. Favo – Homeless (The Rover) Eyrefield House 4 Dr George F. Moorhead SNAP (Michael Dawson) 8. 2 6/1 Michael Dawson (Orange, green slvs & cap) Br.c. Waif/Coracle – Sylva (Sylvanus) Rathbride Manor) 5 Henry E. Linde DAN MACK (George Barrett) 7.13 10/1 Henry E. Linde (Maroon, blue cap) Ch.c. Favo – Skarte (Silvester) (Eyrefield Lodge) PU William J. Goulding FAVOLOO (John Doyle) 9. 2 8/1 William P. Cullen (Pink, Cambridge blue cap) Ch.c. Favo – Loo (Arbitrator) (Rathbride Cottage) Winner bred in Ireland: the late William Brophy 12 lengths, 3 lengths.

Wednesday, 24th June, 1896
Winner: £560 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £700] (£15+0) No time taken. 1 Charles J. Blake GULSALBERK (Alfred Aylin) 8. 2 6/1 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) B.c Gallinule – Rosamene (Arbitrator) (Maryborough) 2 Frederick F. Cullen THE MUTE (John Waterson) 8. 6 4/1f Frederick F. Cullen (Blue, scarlet stripes & cap) Ch.c. Favo – Kitty (Remorse) (Rossmore Lodge) 3 Noble B. Johnson CONQUERING HERO (Mr G.W. Lushington) 8.12 100/8 Charles Perkins (White, cherry cap) Br.c. Gallinule – Moira (Victor) (Conyngham Lodge) 4 John Reese FAIRY ISLE (William Horton) 8. 9 5/1 Robert Orton (Royal blue, white slvs & cap) B.c. Oberon – Glen Isla (Peter) (Waterford Lodge) 5 John Widger GLENGARIFF (Michael Dawson) 8.3 5/1 Michael Dawson (Scarlet, blue birds-eye cap) B.c. Glenvannon – Buda (Balfe) (car 8.4) (Rathbride Manor) 6 R. Richards CALYCE (Thomas Almack) 7.12 100/8 William P. Cullen (--) B.f. Kendal – Calaite (Xenophon) (Rathbride Cottage) 7 Sewallis Evelyn Shirley JOSEPHUS (Thomas Lane) 8. 2 100/12 Thomas G. Gordon (Yellow, blue cap) B.c. Favo – Maria Theresa (Kingcraft) (Ballysax Manor) 8 Edmund Smithwick GLENBOWER (Terence Kavanagh) 8.12 100/8 Shem C. Jeffery (Crimson & yellow) B.c. Conservator – Niniche (Swordsman) (Maryborough) 9 Capt Edmund Peel BIRD OF FLIGHT (John Wynne) 7.13 100/8 William Behan (Purple, primrose cap) Br.c. Loved One – Barometer (Chippendale) (Herbert Lodge) 10 Mathias A. Maher ZELNE (Francis Widdowfield) 7. 9 100/8 (Michael Dawson) (Purple, white sleeves) Ch.f. Zagazig – Minute Gun (Gunboat) Rathbride Manor Winner bred in Ireland: Charles J. Blake Won cleverly by 2 lengths, 6 lengths.

Wednesday, 30th June, 1897
Winner: £470 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £550] (£15+0) No time taken. 1 William P. Cullen WALES (Thomas Fiely) 7.13 4/1f William P. Cullen (Black, pink hoop & cap) Ch.c. Belgrave – Victoria (Victor/Walter) (Rathbride Cottage) 2 Richard Walsh WHITE HACKLE (Alfred Aylin) 8. 3 10/1 James Dunne (Light blue, white cap) B.c. Hackler – White Rose (York) (Curragh View) 3 W.M. Clarke FIELD DAY (Mr G.W. Lushington) 8.12 5/1 W.T. “Jack” Robinson GB (Terra Cotta, white waistcoat, clr, cuffs) Ch.c. Winkfield – Wedding Eve (Rhidorroch) (Foxhill) 4 W. Liddell ELECTRIC RAY (William Horton) 8. 2 5/1 William P. Cullen (Green, red slvs, green cap) Ch.c. Torpedo – Compromise (Arbitrator) (Rathbride Cottage) 5 Capt John Murray FRENCHHAVEN (Thomas Almack) 8. 2 7/1 Michael Dawson (Black, white stars) B.c. Monsieur – Crosshaven (Lord Hastings) (Rathbride Manor) 6 William J. Goulding HEAD THE TRICK (Terence Kavanagh) 8. 8 7/1 J. Henry Clarkson (Pink, Cambridge blue cap) Ch.f. Castlereagh – Loo (Arbitrator) (Ballyfair House) 7 Robert Hamilton Stubber CASHMERE (Algernon Anthony) 8.12 5/1 Charles Perkins (French grey, rose belt, qrtd cap) B.c. Marmiton – Deodar (Master Richard) (Conyngham Lodge) 8 T. Boylan THE BEREFT (Michael Dawson) 9. 5 10/1 Michael Dawson (Olive green, white slvs & cap) Ch.c. Favo – Morning Star (Uncle) (Rathbride Manor) Winner bred in Ireland: P. Ryan Won cleverly by ¾ length, 1 length, head.

Wednesday, 29th June, 1898
Winner: £470 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £550] (£15+0) No time taken. 1 Sebastian M. Nolan NOBLE HOWARD (Thomas Moran) 8. 2 7/2 Frederick F. Cullen (Yellow, red slvs, black cap) Ch.c. Gallinule – Little May (Xenophon) (Rossmore Lodge) 2 Mathias A. Maher FULMINATOR (William Horton) 7.13 Bar Private (Purple, white sleeves) Br.c. Dictator – Eline (Cremorne) (Enniscorthy) 3 Charles J. Blake IDOLATOR (Thomas Fiely) 8. 2 Bar Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) Ch.c. Enthusiast – Ida (Billy Pitt) (Maryborough) 4 R.J. Love LADY FLUSH (Thomas Almack) 8.11 Bar William P. Cullen (Rose, black spots & cap) Ch.f. Enthusiast – Flush (Discount) (Rathbride Cottage) 5 John Reese THE RULER (Algernon Anthony) 9. 2 Bar Robert Orton (Royal blue, white slvs & cap) Br.c. Isosceles – Brittania (King John) (Knockee, Co Cork) 6 Edward More O’Ferrall KILFINTAN (Alfred Sharples) 7.13 7/4f Private (Cream, scarlet slvs & cap) B.c. Monsieur – Pride of Eyrefield (Buckshot) (Edgeworthstown) Winner bred in Ireland: Sebastian M. Nolan 3 lengths, 6 lengths.

Wednesday, 28th June, 1899
Winner: £783 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+0) No time taken. 1 Thomas L. Plunkett OPPRESSOR (Algernon Anthony) 9. 5 4/7f Shem C. Jeffery (Maize & red hoops, light blue cap) Br.c. Gallinule – Moira (Victor) (Maryborough) 2 Fermoy, 2nd Baron MONMOUTH (John Doyle) 8.12 8/1 Philip Behan (Black, yellow slvs & cap) B.c. Jacobite – Rose MacDonald (General Macdonald) (Mountjoy Lodge) 3 Charles J. Blake ELENA (Charles Gray) 7. 9 100/7 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) B.f. Gallinule – Sanctissima (St Simon) (Maryborough) 4 D. Owens STROKESTOWN (Thomas Archer) 7.13 100/7 In Ireland (--) Ch.c. Connaught – Madrida (Adventurer) 5 Robert E. Cassidy ROSGLAS (G. Kennedy) 7.13 100/7 Michael Dawson (Straw, blue slvs & cap) Ch.c. The Rejected – Carmelite (Blue Gown) (Rathbride Manor) 6 Peter Purcell Gilpin GREEN O’ MY EYE (Thomas Lane) 9. 5 8/1 Peter P. Gilpin (White, maroon hoops & cap) Ch.c. Wiseman – Village Green (Town Moor) (Conyngham Lodge) 7 Frederick F. MacCabe MILLMAN (Thomas Fiely) 7.13 10/1 Frederick F. MacCabe (Dark blue & gold qrtd) Ch.c. Enthusiast/Ireland – Mill-cog (Favo) (car 8.1) (Sandyford, Co Dublin) 0 Mathias A. Maher THE MISTRESS (Joseph Westlake) 7.12 100/7 Michael Dawson (Purple, white slvs) Br.f. Dictator – White Sleeves (Uncas) (Rathbride Manor) 0 Frederick F. Cullen SCOTCH ROBBER (Thomas Moran) 8. 2 100/7 Frederick F. Cullen (Blue, scarlet stripes & cap) B.c. Craig Royston – Rosie (Poulet) (Rossmore Lodge) 0 Henry Beasley TOO GOOD (John Walsh) 8. 6 100/7 Henry Beasley (White, blue cap) Br.c. Ocean Wave – Cipoletta (Dutch Skater) (car 8.7) (Eyrefield House) Winner bred in Ireland: Denis R. O’Callaghan 2½ lengths, 6 lengths.

Wednesday, 27th June, 1900
Winner: £783 12 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000} (£17+0) No time taken. 1 Capt Eustace Loder GALLINARIA (Mr G.W. Lushington) 8.12 6/1 Daniel McNally (Yellow, dark blue slvs, black cap) Ch.f. Gallinule – Pierina (Morgan) (Eyrefield Lodge) 2 Fermoy, 2nd Baron LEADING POWER (Joseph Westlake) 7.13 4/1 Philip Behan (Black, yellow slvs & cap) Ch.c. Pioneer – Vital Power (Plebeian) (Mountjoy Lodge) 3 John C. Sullivan LIKELY BIRD (John Doyle) 8. 3 6/1 Philip Behan (Primrose & lilac hoops, lilac cap) Br.c. Winkfield – Like a Bird (Geologist) (Mountjoy Lodge) 4 Sewallis Evelyn Shirley CERASUS (Thomas Casey) 7.13 3/1f James Dunne (Yellow, blue cap) Ch.c. Cherry Ripe – Felicity (Montroyd) (Osborne Lodge) 5 William Hall-Walker OLD BROWN BESS (William Horton) 7.12 10/1 John Smith (Tully) [Lord Wavertree] (Blue & white check, cerise cap) B/Br.f. Petronel – Glen Isla (Peter) 6 William H. West GOOD-TIME (Peter Hughes) 7. 9 10/1 Denis Shanahan (Light blue, black cap) Br.f. Springtime – Surprise (Ascetic) (Strawhall) 7 David G. McCammon LADY VALENTINE (Algernon Anthony) 8.5 7/1 Francis Robertson (Brown, gold belt) B.f. Buckingham – Geology (Geologist) (car 8.6) (Maze) 8 Hon A.L. Brabazon GOLDEN BAY (Lawrence Byrne) 8. 2 10/1 James Dunne (Heliotrope, white slvs & cap) Ch.c. Bend Or – Sea Shell (Hermit) (Osborne Lodge) 9 William P. Cullen DINNA KEN (Thomas Moran) 8.12 6/1 William P. Cullen (Black, pink hoop & cap) Ch.c. Broxton – Rosie White (Remorse) (Rathbride Cottage) 0 Peter Purcell Gilpin GREEN WITCH (Frederick McAllister) 7.12 10/1 Peter P. Gilpin (White, maroon hoops & cap) Ch.f. Wiseman – Village Green (Town Moor) (Conyngham Lodge) 0 Denis Shanahan THE HAWK (John Doyle jr) 7.13 10/1 Denis Shanahan (Purple, black slvs, maroon cap) B.c. Hackler – Avisa (Arbitrator) (Strawhall) 0 Mathias A. Maher IMPRESSARIO (Thomas Farrell) 8. 2 10/1 Michael Dawson (Purple, white sleeves) B.c. Dictator – Songstress (Van Amburgh) (Rathbride Manor) Winner bred in Ireland: Eustace Loder 4 lengths, 2 lengths.

Wednesday, 26th June, 1901
Winner: £783 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+0) No time taken. 1 William J. Goulding CARRIGAVALLA (Algernon Anthony) 8.12 5/1 Daniel McNally (Pink, Cambridge blue cap) B.c. Gallinule – The Sleeping Beauty (Ben Battle) (Eyrefield Lodge) 2 John C. Sullivan ROYAL WINKFIELD (John Thompson) 8. 2 2/1f Philip Behan (Primrose & lilac hoops, lilac cap) Br.c. Winkfield – Queen Charming (Marden) (Mountjoy Lodge) 3 John James MERRION (Henry Buxton) 9. 1 5/2 William McAuliffe (Green, strawberry slvs & cap) B/Br.c. Enthusiast – Dame Fortune (Winkfield) (Kilcumney House) 4 Sebastian M. Nolan JOCKEY OF NORFOLK (John Clayton) 8. 2 10/1 Frederick F. Cullen (Yellow, red slvs, black cap) Ch.c. Gallinule – Little May (Xenophon) (Rossmore Lodge) 5 William Hall-Walker WHAT NEXT (William Lane) 7.13 10/1 John Smith (Tully) [Lord Wavertree] (Blue & white check, cerise cap) Br.c. Dictator/Quidnunc – Veda (Boulevard) 6 William Behan PRESIDENT STEYN (Peter Hughes) 7.13 10/1 William Behan (Rose, purple slvs & cap) Ch.c. Bailsman/Good Lad – Dutch Rose (Dutch Skater) (Ruanbeg) 7 Sewallis Evelyn Shirley THEATRE ROYAL (John Doyle) 8. 5 6/1 James Dunne (Yellow, blue cap) Ch.f. Florizel – Theatre (Hawkstone) (Osborne Lodge) 8 Charles J. Blake LADY ELECT (Thomas Casey) 7. 9 8/1 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) B.f. Beldemonio – Sanctissima (St Simon) (Maryborough) 9 John C. Sullivan THE MAN (Joseph Doyle) 8. 2 10/1 Philip Behan (Primrose & lilac hoops, lilac cap) Br.c. Kilwarlin – Bright Star (Bend Or) (Mountjoy Lodge) Winner bred in Ireland: T.J. Farley Won cleverly by ½ length, 4 lengths.

Wednesday, 25th June, 1902
Winner: £811 11 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+0) No time taken. 1 James Daly ST BRENDAN (David Condon) 9. 5 3/1 Michael Dawson (Brown, red cap) Br.c. Hackler – Court Card (Royal Hampton) (Rathbride Manor) 2 John R. Gubbins PORT BLAIR (Kempton Cannon) 9. 8 11/10f Samuel Darling GB (Violet, crimson buttons & cap) Br.c. Blairfinde – Income (Isonomy) (Beckhampton) 3 William Hall-Walker FERMOYLE (George Goswell) 8. 2 9/1 Samuel Darling GB [Lord Wavertree] (Blue & white check, cerise cap) B.c. Florizel – Deception (Arbitrator) 0 James F. Rynd BUSHMASTER (John Thompson) 7.13 100/8 Michael Dawson (Black birds-eye, yellow cap) Br.c. Bushey Park – Madge (Heart of Oak) (car 8.0) (Rathbride Manor) 0 Sewallis Evelyn Shirley DRUMBRACKAN (Thomas Bell) 8. 2 6/1 James Dunne (Yellow, blue cap) Ch.f. Florizel – Theatre (Hawkstone) (Osborne Lodge) 0 Sebastian M. Nolan GYNETH COLT (Lawrence Byrne) 8. 2 33/1 Frederick F. Cullen, (Yellow, red slvs, black cap) Bl.c. Gallinule – Gyneth (Beauclerc) (Rossmore Lodge) 0 Jackson Clark HAPPY MEDIUM (Henry Buxton) 8.12 10/1 William P. Cullen (White, black sleeves & cap) B/Br.c. Wiseman – Larkaway (Atheling) (Rathbride Cottage) 0 Sewallis Evelyn Shirley KILLAIDAN (John Clayton) 9. 2 33/1 James Dunne (Yellow, blue cap) Br.c.St Aidan – Killarney (Master Kildare) (Osborne Lodge) 0 Charles J. Blake LESLIE (Herbert Lane) 7. 13 100/7 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) B.c. Laveno – Moira (Victor) (Maryborough) 0 Capt John Murray TRUEHAVEN (Peter Hughes) 8. 3 100/7 Michael Dawson (Black, white stars) B.c. Troubadour – Crosshaven (Lord Hastings) (Rathbride Manor) 0 John C. Sullivan WAR WOLF (William Higgs) 8. 3 100/8 Philip Behan (Primrose & lilac hoops, lilac cap) Br.c. Kilwarlin – Bright Star (Bend Or) (Mountjoy Lodge) Winner bred in Ireland: James Daly 2½ lengths, same.

Wednesday, 24th June, 1903
Winner: £783 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+0 ) No time taken. 1 Alan Percy Cunliffe LORD ROSSMORE (Joseph Dillon) 9. 2 6/4f John Fallon GB (White, black seams & cap) Ch.c. Cherry Ripe – Miss Georgie (Baron Farney) (Netheravon) 2 John C. Sullivan WINKFIELD’S FORTUNE (Wm. Higgs) 8. 2 7/4 Philip Behan (Primrose & lilac hoops, lilac cap) Ch.c. Winkfield – Alimony (Isonomy) (Mountjoy Lodge) 3 Capt E.B. Ashmore EASTERLING (Henry Buxton) 7.13 10/1 James Dunne (Eton blue, black slvs & cap) Bl/Br/Gr.c. Lesterlin – Victrix (Ben Battle) (Osborne Lodge) 4 Charles J. Blake ROSANULE (Thomas L. Miller) 8. 2 5/1 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) B.c. Gallinule – Rosamene (Arbitrator) (Maryborough) 5 Capt John Murray CROOKHAVEN (John Thompson) 8. 8 10/1 Michael Dawson (Black, white stars) B.f. Circassian – Sweethaven (Sweetheart) (Rathbride Manor) 6 James Lonsdale LAUREL VALE (Charles Whelan) 7.13 10/1 Joseph Hoysted (Orange, green slvs, blue cap) B.c. Laveno – Copestone (Gallinule/Ellison) (Waterford Lodge) 7 William Hall-Walker ESTRAPADE (Joseph Doyle) 7. 13 10/1 John Smith (Tully) [Lord Wavertree] (Blue & white check, cerise cap) B.c. Janissary – Ginestra (Galopin) 8 Capt George M. Maher FERNS (Francis Morgan) 8. 2 10/1 Private (Purple, white slvs, black cap) B.c. St Aidan – Minute Gun (Gunboat) (Enniscorthy) Winner bred in Ireland: James Grew Short head, 3 lengths.

Wednesday, 29th June, 1904
Winner: £783 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+0) No time taken. 1 James Daly ROYAL ARCH (Francis Morgan) 8. 2 5/2jf Michael Dawson (Brown, red cap) Br.c. Florizel – Miss Augusta (Mr Winkle) (Rathbride Manor) 2 Sebastian M. Nolan THE ARROWED (Henry Buxton) 9. 1 10/1 Richard C. Dawson (Yellow, red slvs, black cap) Bl.c. Gallinule – Little May (Xenophon) (Cloghran, Co Dublin) 3 Lionel Robinson GLENAMOY (George McCall) 8.12 5/2jf Samuel Darling GB (Lavender, rose slvs, collar & cap) Ch.c. Gallinule – Alice Morgan (Morgan) (Beckhampton) 4 Robert Canning GREY-GREEN (John Doyle) 7.13 6/1 James Dunne (Yellow, purple hooped slvs, halved cap) Br.c. Grey Leg – Ivy Spray (Galliard) (Osborne Lodge) 5 Gerald Hurley LEO XIII (William Higgs) 8. 2 10/1 Gerald Hurley (Salmon & white hoops, salmon cap) B.c. Laveno – Homeless (The Rover) (Old Connell House) 6 James Lonsdale LEOPARDSTOWN (Algernon Anthony) 9. 2 10/1 Joseph Hoysted (Orange, green slvs, blue cap) B.c. Laveno – Mareca (Cherry Ripe) (Waterford Lodge) 7 J.Holmer H. Peard CHERRY PIP (Joseph Dillon) 9. 5 6/1 John Fallon GB (Silver grey, cerise cap) Ch.c. Cherry Ripe – Miss Georgie (Baron Farney) (Netheravon) 8 Frederick F. MacCabe RED HEART’S PRIDE (J. McQuillan) 8.5 10/1 James Allen (Dark blue & gold quartered) Ch.f. Red Heart – Millrace (Atheling/Hackler) (Sandyford, Co Dublin) 9 Charles J. Blake CHRISTIAN DE WET (John Thompson) 8.2 10/1 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) Br.c. Gallinule – Moira (Victor) (Maryborough) Winner bred in Ireland: Miss Augusta Gertrude Knox-Gore 3 lengths, same, head.

Wednesday, 28th June, 1905
Winner: £783 11 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+0) Time: 2m 37 4/5 s. 1 Patrick J. Dunne FLAX PARK (Peter Hughes) 7.13 5/1 James Dunne (Blue & yellow) B.c. Bushey Park – Flax (Hackler) (Osborne Lodge) 2 Henry Vincent Jackson VELOCITY (James Smyth) 9. 2 33/1 Thomas Balfe (Violet & white hoops, violet cap) B.c. Speed – Ballast (Baliol) (Roscrea) 3 James Daly GALGREINA (William Halsey) 9. 5 7/2 Michael Dawson (Brown, red cap) Br.c. Gallinule – The Interloper (Beauclerc) (Rathbride Manor) 4 Rossmore, 5th Baron SILVER WEDDING (Henry Buxton) 9. 5 5/1 Denis Shanahan (Green & yellow stripes) Ch.c. Cherry Ripe – Miss Georgie (Baron Farney) (Melitta Lodge) 5 Capt William Scott YOUNG ABERCORN (Francis Morgan) 8. 6 5/1 T. Maguire (Blue, white sleeves & vest, qrtd cap) Ch.c. Abercorn – Arriot (Sir Bevys) (Raheny, Co Dublin) 6 Rossmore, 5th Baron WADDLER (John Doyle) 9. 2 33/1 Denis Shanahan (Green & yellow stripes) Br.c. Wildfowler – Raia (Torpedo) (Melitta Lodge) 7 John Clune THE PRIORY (John Doyle jr) 9. 2 33/1 James Dunne Br.c. Desmond – Bodega (Baliol) (Osborne Lodge) 8 Thomas K. Laidlaw HARE WARREN (George Butchers) 8. 9 33/1 Michael Dawson (Black, gold spots) B.c. Bushey Park – Lady Julia (Kingcraft) (Rathbride Manor) 9 Richard Croker JENATZY (John Thompson) 8. 6 5/2f James J. Parkinson (Yale blue, gold tassel on cap) Br.c. Speed – Benedictine (The Abbot) (Maddenstown Lodge) 10 John Widger AIDANCE (Michael Widger) 8. 2 33/1 William Behan (Scarlet, blue birds-eye cap) B/Br.c. St Aidan – Miss Corogh Hill (Kendal) (Ruanbeg) 11 Charles J. Blake LANDGRAVE (Fred Hunter) 7.13 33/1 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) B.c. Portmarnock/Lesterlin – Elflock (Beldemonio) (Maryborough) Winner bred in Ireland: Patrick J. Dunne 1 length, 2½ lengths.

Wednesday, 27th June, 1906
Winner: £783 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+0) No time taken. 1 Joseph Lowry KILLEAGH (Clyde Aylin) 9. 5 100/7 Michael Dawson (Shot brown) B.c. Killyleagh – What (Oberon) (Rathbride Manor) 2 Richard Croker STEINHAGER (John Thompson) 8.12 5/2f James J. Parkinson (Yale blue, gold tassel on cap) B/Br.c. Count Schomberg – Benedictine (The Abbot) (Maddenstown) 3 C. Wadia VENO (Herbert Robbins) 8. 2 100/8 Maj John G. MorrisGB (Black, cherry slvs & sash, qrtd cap) B.c. Laveno – Iceberg (Hominy) (Streatley, Berks) 4 Mrs Cherry Roma Anne Sadlier-Jackson JULIET II (Algernon Anthony) 8.12 3/1 Philip Behan (Muuntjoy) [Mrs V. Morton-Jackson] (Indian red, sapphire blue cap) B.f. Troubadour – Miss Carden (Kendal) 5 Robert D. Jameson CINDER BILL (Mr G.W. Lushington) 8.12 33/1 Joseph Hunter (Yellow, black slvs & cap) Br.c. Bill of Portland – Cinder Ellen (Trenton) (Conyngham Lodge) 6 James Daly CASCATELLA (Peter Hughes) 7. 9 7/2 Michael Dawson (Brown, red cap) B.f. Hackler – Powerscourt (Atheling) (Rathbride Manor) 7 John Widger GAULTIER (Michael Widger) 9. 1 100/8 James J. Parkinson (Scarlet, blue birds-eye cap) Ch.c. Wildfowler – Dolores (George Frederick) (Maddenstown Lodge) 8 James Lonsdale CHEVAN (Joseph Doyle) 7. 13 33/1 William Behan (Orange, green slvs, blue cap) Ch.c. Chevening – Miss Florian (St Florian) (Waterford Lodge) 9 Richard Croker BELLS OF SHANDON (Fred Hunter) 7. 13 33/1 James J. Parkinson (Yale blue, gold tassel on cap) B.c. Americus – Richfield Belle (Hanover) (Maddenstown Lodge) Winner bred in Ireland: W.W. Kilroy 1½ lengths, short head.

Wednesday, 26th June, 1907
Winner: £783 7 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+0) No time taken. 1 Richard Croker ORBY (William Bullock) 9. 8 1/10f James Allen (Yale blue, gold tassel on cap) Ch.c. Orme – Rhoda B (Hanover) (Glencairn, Co Dublin) 2 Richard Croker GEORGETOWN (Herbert Simpson) 8. 6 20/1 James Allen (Yale blue, gold tassel on cap) B.c. Teufel – Georgiana (Minting) (Glencarin, Co Dublin) 3 Thomas K. Laidlaw GLEG (Algernon Anthony) 9. 5 20/1 Michael Dawson (Black, gold spots) B.c. Bushey Park – Clever Girl (Beauclerc) (Rathbride Manor) 0 Charles J. Blake ELECTOR (Clyde Aylin) 8. 2 20/1 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) Ch.c. Gallinule – Lady Elect (Beldemonio) )Maryborough) 0 J.P. Moore DESMOND O’NEILL (Michael Colbert) 8. 2 20/1 Michael Dawson Ch.c. Count Schomberg – Fama (Midas) (Rathbride Manor) 0 Denis Shanahan STRAWBERRY PLANT (Patrick Quinn) 8. 2 20/1 Denis Shanahan (Purple, black slvs, maroon cap) Ch.c. Abercorn – Victoria Plant (Belgrave) (Melitta Lodge) 0 Grattan Wildman Lushington ARDNAGLUE (Roy Mortimer)8. 6 20/1 Joseph Hunter (White, scarlet & green qrtd cap) B/Br.c. Killyleagh – Remember (Jacobite) (Conyngham Lodge) Winner bred in England: Richard Croker 4 lengths, 3 lengths.

Wednesday, 24th June, 1908
Winner: £783 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+0) Time: 2m 45s. 1 Sir Ernest C. Cochrane WILD BOUQUET (Peter Hughes) 7.13 6/1 James Dunne (White, emerald slvs, cllr & cap) Ch.c. Wildfowler – Bunch of Roses (Enthusiast) (Osborne Lodge) 2 William C. Cooper CARLOWITZ (Walter Bray) 8.12 7/1 George Blackwell GB (Orange & white stripes, white cap) Ch.c. Vitez – Carol (Ossian) (Newmarket) 3 Abel Buckley junior THE CONVERT (John Thompson) 8.12 6/1 Philip Behan (Black & white hoops, light blue cap) B/Br.c. Desmond – Eudoxia II (Dare Devil) (Mountjoy Lodge) 4 James Rooney SWEET LESTER (Edward Charters) 8.12 20/1 James J. Parkinson (Purple, French grey sash & cap) B.c Lesterlin – dam Sweetheart-Rustle (Maddenstown Lodge) 5 Surg-Capt F.F. MacCabe ARRANMORE (William Bullock) 9. 5 8/1 Frederick F. MacCabe GB (Dark blue & gold qrtd) B.c. Succoth/Enthusiast – Court Card (Royal Hampton) (Newmarket) 6 J.R. O’Connor THE TOWER (John Doyle) 7.13 7/1 John Dwyer (Maize, cerise qrtd cap) Br.c. Sir Edgar – Pisa (Orvieto) (Cashel) 7 Sir Ernest C. Cochrane ROSE CROSS (Fred Hunter) 8. 6 20/1 James Dunne (White, emerald green slvs, cllr & cap) B.c. Ray’s Cross – White Rose (York) (Osborne Lodge) PU Sir William J. Goulding TWENTY-THIRD (Clyde Aylin) 9. 5 1/1f Michael Dawson (Pink, Cambridge blue cap) Ch.c. Wildfowler – Kosmos (Atheling) (Rathbride Manor) Winner bred in Ireland: James Dunne 1 length, ¾ length.

Wednesday, 30th June, 1909
Winner: £783 7 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1000] (£17+)) No time taken. 1 Joseph Lowry BACHELOR’S DOUBLE (Alfred Sharples) 9. 5 1/1f Michael Dawson (Shot brown) Ch.c. Tredennis – Lady Bawn (Le Noir) (Rathbride Manor) 2 Maj William J. Joicey THE PHOENICIAN (Stephen Donoghue) 8. 6 6/1 Philip Behan (Ruby, white cap) B.c. Grebe – The Israelite (Isosceles) (Mountjoy Lodge) 3 Alexander H. Ledlie ELECTRIC BOY (Walter Bray) 9. 1 9/2 Philip Percival Peebles GB (White, green cuffs, red cap) B.c. Speed – Palotta (Gallinule) (Upavon, Wilts) 4 J.Holmer H. Peard GARINISH ISLAND (Wm. H. Williams) 8.3 6/1 J. Holmer Peard (Silver grey, cerise cap) Ch.c. Cherry Ripe – Miss Georgie (Baron Farney) (Castleknock) 5 Joseph Lowry BACHELOR’S CHANCE (John Clayton) 8.2 33/1 Michael Dawson (Shot brown) B.c Apollo – Haply (Hackler) (Rathbride Manor) 6 Sir Ernest C. Cochrane LOVE’S FOLLY (Peter Hughes) 7.12 10/1 James Dunne (White, emerald green slvs, cllr & cap) Ch.f. Love Wisely – Verdina (Prism) (Osborne Lodge) 7 James J. Parkinson LEGATE (John Thompson) 9. 1 10/1 James J. Parkinson (White, red spots & cap) B.c. Knight of Malta – Oberland (Macheath) (Maddenstown Lodge) Winner bred in Ireland: Joseph Lowry 1½ lengths, 3 lengths.

Wednesday, 29th June, 1910
Winner: £620 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £700] (£15+0) Time: 2m 42.5s. 1 James Lonsdale AVIATOR (John Doyle) 9. 8 9/2 John Behan (Orange, green slvs, blue cap) Br.c. Flying Lemur – Lady Harriett (Blairfinde) (Waterford Lodge) 2 John Porter Porter KILBRONEY (Algernon Anthony) 9. 2 7/2 Joseph Hunter (Cambridge blue, black hoops & cap) B.c. The Wag – Innismakil (Laveno) (Conyngham Lodge) 3 J.Holmer H. Peard FOMELHAULT (Stephen Donoghue) 8.3 6/1 J. Holmer Peard (Silver grey, cerise cap) Br.c. Aquascutum – Florzella (Florizel) (Castleknock) 4 J. Browne KILLAIDAN PARK (Walter Bray) 9. 2 100/12 Michael Dawson, (Chocolate, light blue stripes, chocolate slvs & cap) (Rathbride Manor) B.c. The Solicitor/Killaidan – Sylvan Park (Bushey Park) 5 William Dunne TAURANGA (Alfred Sharples) 7.12 100/12 Michael Dawson (Pink, black cap) Ch.f. Laveno – Tereska (Isonomy) (Rathbride Manor) 0 A. McMahon KILLY (John Thompson) 8. 2 100/6 Michael Dawson (--) Br.c. Killyleagh – Babette (Ben Battle) (Rathbride Manor) 0 Sir Ernest C. Cochrane KILMARNOCK (Peter Hughes) 8. 2 6/1 James Dunne (White, emerald slvs, collar & cap) Ch.c. Ayrshire – Early to Bed (Wisdom) (Osborne Lodge) 0 Richard Croker NEMO (John Clayton) 8. 2 100/6 James Allen (Yale blue, gold tassel on cap) Ch.c. The Solicitor – Nara (Hagioscope) (Glencairn, Co Dublin) 0 Sir William J. Goulding WOLFDOG (Michael Colbert) 7.13 100/6 Cp A. Edward Bacon (Pink, Cambridge blue cap) B/Br.c. Speed – Knocknabreagh (Marmiton) (Brannockstown) Winner bred in Ireland: James Lonsdale Neck, 6 lengths.

Wednesday, 28th June, 1911
Winner: £783 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £1000] (£17+0) Time: 2m 43 1/5 s. 1 John Kelly SHANBALLYMORE (John Doyle) 8. 6 6/1 John Dwyer (Sapphire & white hoops, sapphire cap) B.c Popoff – Calyce (Kendal) (Cashel) 2 J.H. Taylor DRINMORE (John Thompson) 8. 6 4/1 Michael Dawson (French grey, sea green hoop & cap) B.c. General Symons – Marcella II (Melton) (Rathbride Manor) 3 Patrick Cullinan BETTER STILL (Clyde Aylin) 8.12 10/1 Henry S. Persse GB (Blue, gold sleeves & cap) Br.c. Flying Hackle – Ethelreda (Atheling) (Stockbridge, Hamps) 4 G.A. Prentice SHORT GRASS (Peter Hughes) 8. 3 7/4f Joseph Hunter (Crimson & gold qrtd, crimson cap) B.c. Laveno – Outburst (Enthusiast) (Conyngham Lodge) 5 James Daly ST MELRUAN (Michael Colbert) 8. 2 10/1 Michael Dawson (Brown, red cap) B.c. Persimmon – Meldhre (Enthusiast) (Rathbride Manor) 6 Richard Croker CLONBERN (Fred Hunter) 9. 5 6/1 James Allen (Yale blue, gold tassel on cap) Ch.c. Clonmell – Rhoda B (Hanover) (Glencairn, Co Dublin) 7 John Arthur B. Trench KILLAMAN (Reginald Bona) 8. 2 10/1 J.A.B. Trench (White, sapphire blue slvs, black cap) B.c. Killyleagh – Saucy Lass (Hampton) (Eyrcourt, Co Galway) 8 J. Hutton TULLYNACREE (George Maynard) 7.12 10/1 Michael Dawson (Green, plum cap) Br.f. Fowling-piece – Atlanta (St Serf) (Rathbride Manor) 9 Daniel O’Mahony Leahy KILSHANE (Samuel Hill) 7.12 10/1 J. Byrne (Green, red slvs, green cap) B.c. The Solicitor – Bal Austa (Koodoo) (Castleknock) 10 William A. Wallis FLYING COMET (Arthur Douglas) 8. 5 10/1 Richard Harrison (Violet, red cap) Br.f. Flying Hackle – Corona (Wildfowler) (Castleknock) Winner bred in Ireland: John Kelly 2½ lengths, ¾ length.

Wednesday, 26th June, 1912
Winner: £620 5 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £700] (£15+0) Time: 2m 51s. 1 John Reese CIVILITY (Daniel Maher) 8.12 5/1 Bartholomew Kirby (Royal blue, white slvs & cap) B.c. Grebe – The Israelite (Isosceles) (Curragh View) 2 G.A. Prentice GAEL RHU (Fred Hunter) 9. 2 1/2f Joseph Hunter (Crimson & gold qrtd, crimson cap) B.c. Earla Mor – Katarina (Sir Edgar) (Conyngham Lodge) 3 James Lonsdale KITHOGUE (John Doyle) 8. 2 7/1 John Behan (Orange, green slvs, blue cap) B/Ch. Morganatic – Copesown (Merry Hampton) (Waterford Lodge) 4 William Dunne TICKLER (Stephen Donoghue) 8. 2 7/1 Michael Dawson (Pink, black cap) Br.c. General Symons – Tereska (Isonomy) (Rathbride Manor) 5 James Lonsdale WHISTLING DUCK (Joseph Doyle) 7.12 100/1 John Behan (Orange, green slvs, blue cap) Ch/Br.f. Soliman – Mareca (Cherry Ripe) (Waterford Lodge) Winner bred in Ireland: John Reese 2½ lengths, 8 lengths.

Wednesday, 25th June, 1913
Winner: £1165 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £1000] (£25+£20) Time: 2m 43 3/5 s. 1 Sir Wm E. Nelson BACHELOR’S WEDDING (Stephen Donoghue) 9.1 6/4f Henry S. Persse GB (White, red, white & blue sash, red cap) Ch.c. Tredennis – Lady Bawn (Le Noir)(Stockbridge, Hamps) 2 Harold S. Gray ARIZONA BEAU (William Williams) 8.12 20/1 Philip Behan (Scarlet, white belt, scarlet cap) B.c. Arizona – Ashbelle (Gallinule) (Mountjoy Lodge) 3 Charles J. Blake COUNT ANTHONY (Clyde Aylin) 9. 5 2/1 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) Br.c. Santoi – Mary Hamilton (Tristan) (Maryborough) 4 John Kelly CHADVILLE (Joseph Canty) 8. 2 50/1 John Dwyer (Sapphire & white hoops, sapphire cap) B.c Popoff – Calyce (Kendal) (Cashel) 5 J.H. Taylor SENSITIVE SYMONS (Joseph Doyle jr) 8. 2 8/1 Robert Fetherstonhaugh (French grey, sea green hoop & cap) Ch.c. General Symons – Sensible (Melanion) (Mullingar) 6 Peter Murphy FAINNE GEAL (John Patman) 8. 8 33/1 James J. Parkinson (Peacock blue, old gold cllr, cuffs & cap) Ch.f. His Majesty – Stella (Necromancer) (Maddenstown) 7 Patrick Cullinan ROYAL WEAVER (John Doyle) 9. 8 9/2 James Dunne (Blue, gold slvs & cap) B.c. Flying Hackle – Royal Line (Kendal Royal) (Osborne Lodge) 8 William A. Wallis FARIA (Thomas Bennett) 7. 9 200/1 Richard Harrison (Violet, red cap) B.f. Fariman - Royle Ia (Kendal Royal) (Castleknock) Winner bred in Ireland: Joseph Lowry 1½ lengths, 2 lengths.

Wednesday, 24th June, 1914
Winner: £2040 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £2000] (£50+0) Time: 2m 36 3/5 s. 1 Edward Temple Patterson LAND OF SONG (Stephen Donoghue) 9. 5 3/1 Henry S. Persse GB (Black, white chevrons, scarlet slvs & cap) Ch.c. Llangibby – Aliena (Mackintosh) (Stockbridge) 2 C.T. Garland KING’S COMMON (Colin Barrett) 8.12 4/6f James J. Parkinson (--) Ch.c. William Rufus – Miss Common (Common) (Maddenstown Lodge) 3 James Daly RIGH MOR (Fred Hunter) 9. 5 6/1 Michael Dawson (Brown, red cap) Br.c. Desmond – dam Timothy – Florence Montgomery (Rathbride Manor) 4 Albert Lowry BACHELOR’S JAP (Joseph Canty) 8. 9 20/1 Michael Dawson (Shot brown) Br.c. Tredennis – Japanese Doll (Santoi) (Rathbride Manor) 5 J.R. Markey ROCKBELLEW (Walter Earl) 8. 9 20/1 Michael Dawson (Sky blue, red moon & stars) Bl.c. Aquascutum – Signora (Primrose League/Annagor) (Rathbride) 6 Nicholas J. Kelly SCHULTZ (James Canty) 8.12 20/1 Philip Behan (Mauve, canary slvs, black cap) Bl.c. Aquascutum – Ballistite (Buckshot) (Mountjoy Lodge) Winner bred in Ireland: Major F.H. Wise Head, 4 lengths.

Wednesday, 30th June, 1915
Winner: £2430 13 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £2000] (£50+0) Time: 2m 39s. 1 Decies, 5th Baron BALLAGHTOBIN (William Barrett) 9. 5 7/2 Joseph Hunter (Scarlet, green qrtd cap) B.c. Morganatic – Fiorenza (Orvieto) (Conyngham Lodge) 2 Adam Mortimer Singer ACHTOI (Charles Trigg) 9. 5 7/4f Gwynn Scourfield- (Light blue, chocolate stars) Br.c. Santoi – Achray (Martini Henry) Davies GB (Findon) 3 Arthur Francis. Bassett CROMDALE (Stephen Donoghue) 8. 9 6/1 Henry S. Persse GB (Lt blue & yellow hoops, scarlet slvs & cap) Ch.c.Llangibby – Goldscleugh (Florizel) (Stockbridge) 4 William J. Tatem THE REVENGE (Edwin Piper) 8.12 10/1 Etienne G. de Mestre GB [Lord Glanely] (Black, red, white & blue belt & cap) (Bishops Cannings) B.c. The White Knight – St Flora (St Florian) 5 Martin Fitzgerald FITZORB (Fred Hunter) 8.12 8/1 Charles Morton GB (Light blue & straw halved) Ch.c. Orby – Glaze (Isinglass) (Wantage) 6 John W. Widger ULSTER MAN (Mr William J. Parkinson) 9. 1 100/8 James J. Parkinson (Scarlet, blue birds-eye qrartered cap) (Maddenstown Lodge) Ch.c. Aquascutum – Kilgobbin Maid (Clorane/Dobbins) 7 Harold S. Grey CARNWHERRY (John Doyle) 8.12 100/6 Philip Behan (Scarlet, white belt, scarlet cap) Ch.c. Arizona – Lady Egremont (Bend Or) (Mountjoy Lodge) 8 A. Lucas LORD WAVELET (Charles Ringstead) 8.12 100/1 Philip Behan (--) Ch.c. Wavelet’s Pride – Lady Maude (Kendal) (Mountjoy Lodge) 9 Bartholomew Kirby RED BRANCH KNIGHT (Michael Colbert) 8.12 10/1 Bartholomew Kirby (Green, straw hoop, black cap) B.c.The White Knight–Red Bell (Beldemonio/St David)Curragh View) 10 George H. Dennehy LADY PRIM (Joseph Canty) 8. 8 100/6 Michael Dawson (Pink, black cap) B.f. Earla Mor – Mechante (Gallinule) (Rathbride Manor) 11 A. McCann SAILOR’S LASSIE (Joseph Rose) 8. 5 66/1 Maurice Reidy (Black, green cap) B.f. Eminent – Black Eyed Susan (Buccaneer) (Maddenstown) PU William Hall-Walker ROMUS (Colin Barrett) 8.12 66/1 Michael Dawson [Lord Wavertree] (Blue & white check, cerise cap) Ch.c.White Eagle–Bella Roba (Count Schomberg) F William J. Parkinson ST CUIMIN (Joseph Harty) 9. 5 100/1 James J. Parkinson (White, red spots, black cap) B.c. St Monans – Verdant Isle (Pilot) (Maddenstown Lodge) Winner bred in Ireland: Col R. Chaloner Knox Neck, 4 lengths.

Wednesday, 28th June, 1916
Winner: £2910 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £3000] (£50+0) No time taken. 1 H. Ellis FURORE (Herbert Robbins) 8.12 2/1f C. Victor Tabor GB (Cherry, black disc back/front, black cap, cherry button) Br.c. Fugleman – Rapel (Rapalla) (Epsom) 2 William Hall-Walker KING ROBERT (Walter Griggs) 9. 1 11/4 Charles Waugh (Newm’ketGB) [Lord Wavertree] (Blue & white check, cerise cap) Br.c. Royal Realm – Burnt Almond (Gallinule) 3 James Daly BRENDAN (Fred Hunter) 8.12 6/1 Philip Behan (Brown, red cap) Br.c. St Brendan – Lady Ina (Sir Edgar) (Mountjoy Lodge) 4 William A. Wallis CAPTIVE PRINCESS (Thomas Burns) 8. 8 33/1 James Dunne (Violet, red cap) B.f. Captivation – Princess Eager (Eager) (Osborne Lodge) 5 James J. Parkinson ZEFUS (Joseph Harty) 8. 9 8/1 James J. Parkinson (White, red spots & cap) Ch.c. William Rufus – Zefa (Orme) (Maddenstown Lodge) 6 Charles J. Blake CIMARRON (Stephen Donoghue) 8.12 6/1 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) B.c. Symington – Caspia (Americus) (Maryborough) 7 J.W. Burton GILBERT THE FILBERT (Elijah Wheatley) 8.12 20/1 Herbert Lines GB (--) B.c. Earla Mor – Rainproof (Mackintosh) (Guildford) 8 Alexander H. Ledlie SPRIG OF MINT (Richard Crisp) 8.12 20/1 James J. Parkinson (White, green cuffs, red cap) B.c. Spearmint – Palotta (Gallinule) (Maddenstown Lodge) 9 Patrick Cullinan ROI PETIT (Michael Beary) 8.12 33/1 James Dunne (Blue, gold slvs & cap) B.c. Roi Herode – Little May II (Ascetic) (Osborne Lodge) 10 Albert Lowry BACHELOR’S IMAGE (William Barrett) 8.12 7/1 Michael Dawson (Shot brown) Ch.c. Tredennis – Lady Bawn (Le Noir) (Rathbride Manor) Winner bred in Ireland: Capt J. Henry Greer 3 lengths, same.

Wednesday, 27th June, 1917
Winner: £2725 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [Plate £3000] (£50+0) Time: 2m 29s. 1 James J. Parkinson FIRST FLIER (William Barrett) 8. 9 6/1 James J. Parkinson (White, red spots & cap) B.c. Henry the First – Grey Flier (Friary) (car 8.10) (Maddenstown Lodge) 2 Sir William J. Tatem ARGOSY (Stephen Donoghue) 8.12 10/1 Etienne G. de Mestre GB [Lord Glanely] (Black, red, white & blue belt & cap) (Bishops Cannings) B.c. Bachelor’s Double – Fragrant (Spearmint) 3 Adam Mortimer Singer DRESDEN (Charles Trigg) 8. 9 100/8 Gwynn Scourfield- (Light blue, chocolate stars) B.c. Santoi – Betsy Jane (Sainfoin) Davies GB (Findon) 4 John Reid Walker PRINCE LIONEL (Thomas Burns) 8.12 20/1 John T. Rogers (Sea Green) B.c. Chaucer – St Clare (Dinna Forget) (Brownstown Lodge) 5 James Daly CROM ABOO (Fred Hunter) 8.12 100/6 (Philip Behan) (Brown, red cap) Br.c. Desmond – Lady Car (Persimmon) Mountjoy Lodge 6 Walter Raphael ROCHETTO (Ralph Watson) 8.12 100/8 Henry S. Persse GB (Dark blue, scarlet hooped slvs & cap) Ch.c. Rock Sand – Bobbin (Orme) (Stockbridge, Hamps) 7 W.T. de Pledge GERALDINA (Joseph Thwaites) 8. 5 100/8 Robert Fetherstonhaugh (White, black crossbelts & cap) Br.f. Dinneford – Grand Geraldine (Desmond) (Mullingar) 8 Charles J. Blake PENDRAGON (James Clarke) 8. 9 7/1 Shem C. Jeffery (French grey, scarlet hoop) Ch.c. Glasgerion – Elfland (The Wag) (Maryborough) 9 Carnarvon, 5th Earl THEODOSIUS (Richard Cooper) 8.12 50/1 Richard C. Dawson GB (Scarlet, blue collar, white cap) B.c. Valens – Cambrae (Ayrshire) (Whatcombe) Left: William Hall-Walker KINGSTON BLACK (Otto Madden) 8.12 11/4 Chas Waugh GB (N’mkt) [Lord Wavertree] (Blue & white check, cerise cap) Br.c. Royal Realm – Black Cherry (Bendigo) Winner bred in England: John Musker (Melton Stud) 5 lengths, 4 lengths.

Wednesday, 26th June, 1918
Winner: £3100 7 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £3500] (£50+0) Time: 2m 41 2/5 s. 1 Capt Giles Loder KING JOHN (Henry H. Beasley) 8.12 1/3f Peter P. Gilpin GB (Yellow, dark blue slvs, black cap) Ch.c. Roi Herode – Miranda (Gallinule) (Newmarket) 2 Capt Evelyn Shirley SARI BAHR (Frederick Fox) 8. 5 100/12 James Dunne (Yellow, blue cap) Ch.f . Oppressor – Merry Shields (Symington) (Osborne Lodge) 3 James J. Parkinson NAVARRE (E.Martin Quirke) 8.12 20/1 James J. Parkinson (White, red spots & cap) Ch.c. William Rufus – Zefa (Orme) (Maddenstown Lodge) 4 Walter Raphael SHENLEY BOY (William Barrett) 8.12 100/8 Cp Robert H. DewhurstGB (Dark blue, scarlet hooped slvs & cap) Gr.c. Lemberg – Tagale (Le Sancy) (Newmarket) 5 John C. Sullivan Z.Z. (Joseph Childs) 8. 9 6/1 Philip Behan (Primrose & lilac hoops, lilac cap) Ch.c. Zria – Singarella (Zamiel) (Mountjoy Lodge) 6 William A. Wallis EMPIRE MAKER (Michael Beary) 8.12 50/1 James Dunne (Violet, red cap) B.c Rhodesian – Princess Eager (Eager) (Osborne Lodge) 7 Sir Ernest Cassel CHICAGO (Stephen Donoghue) 8. 9 100/8 William Halsey GB (Silver grey, light blue cap) B.c. Cylgad – Lady Americus (Americus) (Newmarket) Winner bred in Ireland: Giles Loder 8 lengths, 4 lengths.

Wednesday, 25th June, 1919
Winner: £3550 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £4000] (£50+0} Time: 2m 43s. 1 Miss E. Mary Cowhy LOCH LOMOND (E.Martin Quirke) BL 8. 9 3/1 James J. Parkinson [Mrs C.G. Crofts](Crimson, chocolate cap) (Maddenstown Lodge) B/Br.c. Lomond – Mary Melton (Lord Melton) 2 Albert Lowry CHEAP POPULARITY (James Ledson) 8. 9 25/1 Hugh Powney GB (Shot brown) Ch.c. Tredennis – Eager Bess (Eager) (Hambleton) 3 James J. Maher SNOW MAIDEN (Michael Beary) 8. 8 4/1 Philip Behan (Rose, white slvs & cap) Gr.f. The Tetrarch – Snoot (Perigord) (Mountjoy Lodge) 4 Lord Herbert Vane-Tempest GLANMERIN (Cornelius Foy) 8.12 8/1 Samuel G. Pickering (Lilac & yellow stripes) Ch.c. Orby – Bridewain (Walmsgate) (Newmarket) GB 5 Sir Alec Black THE PANTHER (Stephen Donoghue) 9. 5 5/4f George H. Manser GB (Light. pink, light. blue belt, clr, cuffs & cap) Br.c. Tracery – Countess Zia (Gallinule) (Newmarket) 6 Sir Thomas Dixon BALLYEASTON (William Barrett) 8. 9 6/1 Joseph Hunter (Peach, cherry slvs, primrose cap) B.c. Marcovil – Minstrelsy (Minstead) (Conyngham Lodge) 7 J.Holmer H. Peard KING EBER (Henry H. Beasley) 8. 9 100/1 J. Holmer Peard (Silver grey, cerise cap) B.c. Ulster King – Green Gown (John o’Gaunt) (Castleknock) 8 Patrick Cullinan SIR WILLIAM (Thomas Burns) 8.12 100/1 James Dunne (Blue, gold slvs & cap) Br.c. Juggernaut – Miss Clytie (Flying Hackle) (Osborne Lodge) Winner bred in Ireland: James Cowhy 6 lengths, ½ length.

Wednesday, 23rd June, 1920
Winner: £4790 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £4000] (£50+0) Time: 2m 40s. 1 Capt Henry Whitworth HE GOES (Frederick Templeman) 9. 5 3/1 Joseph Butters GB (Cardinal & black hoops, black slvs & cap) Br.c. Prince Palatine – Feronia (Fariman) (Newmarket) 2 Albert Lowry WILY ATTORNEY (Joseph Canty) 8.12 5/2f Michael Dawson (Shot brown) Ch.c. Tredennis – Bachelor’s Berrill (Berrill) (Rathbride Manor) 3 James White PRINCE HEROD (Stephen Donoghue) 9. 5 10/1 Martin G. Hartigan GB (Pale blue & khaki hoops, qrtd cap) Gr.c. Roi Herode – Egglestone (Royal Hampton) (Foxhill) 4 Thomas K. Laidlaw KIRK-ALLOWAY (William Barrett) 8.12 4/1 Joseph Hunter (Black, gold spots) Bl.c. Tracery – Cantrip (Desmond) (car 9.0) (Conyngham Lodge) 5 W.C. Carr MICHAELIS LIBER (James Dines) 8. 9 7/1 Maurice Reidy (Green, primrose slvs & cap) Br.c. Charles O’Malley – Los Angeles (Llangibby) (Maddenstown) 6 Denis J. Cogan AEROPLANE (Michael Beary) 8. 9 6/1 Michael Rice (St Patrick’s blue, pink sash, emerald cap) B.c. Sleipner – Consilio (St Aidan) (Clondalkin) 7 Capt Evelyn Shirley RED RHETORIC (Henry H. Beasley)8. 9 10/1 John T. Rogers (Yellow, blue cap) Ch.f . Oppressor – Merry Shields (Symington) (Brownstown Lodge) 8 W.F. Power LOMBARD (E.Martin Quirke) 8. 9 100/1 James J. Parkinson (Dark blue, gold hoop, red cap) B.c. Myram – Boda (Eager) (Maddenstown Lodge) Winner bred in Ireland: Capt Henry Whitworth 1 length, ½ length.

Wednesday, 22nd June, 1921
Winner: £4935 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £4725] (£50+0) No time taken. 1 Col Richard B. Charteris BALLYHERON (Mornington Wing) 8.12 7/1 Joseph Hunter (Salmon & black hoops, salmon slvs & cap) B.c. Santoi – Anxious (Eager) (Conyngham Lodge) 2 Albert Lowry TREMOLA (John Brennan) 8.12 6/1 Hugh Powney GB (Shot brown) Ch.c. Tredennis – Bachelor’s Beauty (Winkfield) (Newmarket ) 3 Maj Daniel Dixon KIRCUBBIN (Michael Beary) 8.12 8/1 Philip Behan (Pink, primrose cap) B.c. Captivation – Avon Hack (Hackler) (Mountjoy Lodge) 4 Charles L. Mackean SOLDENNIS (Clyde Aylin) 9. 5 4/1 Shem C. Jeffery (White, chocolate cap) Ch.c. Tredennis – Soligena (Soliman) (Maryborough) 5 Patrick Cullinan CROWDENNIS (Joseph Canty) 8. 9 5/1 John Doyle (Blue, gold slvs & cap) Br.c. Juggernaut – Miss Clytie (Flying Hackle) (Rossmore Lodge) 6 David W. Barnett SHAW’S BRIDGE (James Dines) 8. 9 8/1 William Rankin (Black, dark red sash, qrtd cap) B.c.Bridge of Earn – Chaleureuse (Chaleureux) (Ruanbeg) 7 Patrick W. Shaw BELSIZE (E.Martin Quirke) 9. 5 3/1f James J. Parkinson (Scarlet, plum slvs, cream cap) Ch.c. Captivation – Chancery (Eager) (Maddenstown Lodge) 8 N.J. Grene KNOCK BRACK (John Moylan) 8. 9 100/1 Ronald Moss (Royal blue, old gold cross bands, collar, cuffs & cap) (Croom) Ch.c. Prince Hermes – dam Sir Edgar –Lady Norah 0 James Conway KEREDERN (Henry Jameson) 8.12 20/1 Michael Dawson (--) B.c. Bridge of Earn – Volage (General Symons) (Rathbride Manor) 0 Mrs S.V. Heney WESTVIEW (Henry H. Beasley) 8. 9 10/1 Shem C. Jeffery (French grey, violet hoops, cerise cap) Bl.c. Kroonstad – Dooneen (Colin) (Maryborough) Winner bred in Ireland: Col Richard B. Charteris 2½ lengths, ½ length.

Wednesday, 21st June, 1922
Winner: £4715 12 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£50+0) Time: 2m 39 1/5 s. 1 Maj Giles Loder SPIKE ISLAND (George Archibald) 9. 8 1/1f Peter P. Gilpin GB (Yellow, dark blue slvs, black cap) B.c Spearmint – Molly Desmond (Desmond) (Newmarket) 2 Daniel Sullivan O’DORNEY (Clyde Aylin) 8.12 50/1 Shem C. Jeffery (Saxe blue, white hoop, qrtd cap) Ch.c. Flying Orb – La Paloma (Prospector) (Maryborough) 3 Viscount Lascelles MONTSERRAT (Herbert Jones) 8.12 10/1 Richard Marsh GB [6th Earl Harewood) (Black, yellow slvs, belt & cap) (Newmarket) Br.c. Coriander – Monossa (Acclaim/Zria) 4 Kenmare, 5th Earl SOLIMAN’S ORB (Thomas Burns) 9. 8 25/1 Michael Dawson (Chocolate, light blue sash & cap) B.c. Orby/Willaura – Soliman’s Star (Soliman) (Rathbride Manor) 5 Miss E. Mary Cowhy HIGHLANDMORE (Michael Beary) 8.12 6/1 William Rankin [Mrs C.G. Crofts] (Crimson, chocolate cap) Ch.c. Lomond – Gargamelle (Rabelais) (Ruanbeg) 6 George Barclay GALWAY PRINCE (John Evans) 8.12 7/1 G.R.Barclay jr GB (Sky blue & brown hoops, sky blue cap) (Epsom) Ch.c. Orby/White Eagle–Queen Mother (Diamond Jubilee) 7 Thomas K. Laidlaw KING DAVID (Mornington Wing) 8.12 7/2 Joseph Hunter (Black, gold spots) B.c. Righ Mor – Minstrelsy (Minstead) (Conyngham Lodge) 8 T.J. O’Neill BACHELOR’S HEIR (Joseph Canty) 8.12 50/1 Thomas Coombs (Black, apple green hooped slvs, red cap) B.c.Tredennis–Bachelor’s Berrill (Berrill) (Osborne Lodge) 9 T.J. O’Neill DOUBLE FIRST (John Patman) 8.12 25/1 Thomas Coombs (Black, apple green hooped slvs, red cap) Ch.c. Tredennis – Alexa (Harry Melton) (Osborne Lodge) 10 Maj John Scarvell Cape VALIANT (Henry H. Beasley) 8.12 25/1 Shem C. Jeffery (Old Rose) Ch.c. Orpiment – Soligena (Soliman) (Maryborough) 11 F.F. McDonogh BROTHER CHARLES (Denis Ward) 8.12 100/1 F.F. McDonogh (Maroon, orange hooped slvs, white cap, gold tassel) B.c. Melleray – Lass o’Gowrie (All Moonshine) 12 Capt Charles Moore RACHEL (E.Martin Quirke) 8. 8 33/1 Philip Behan (Azure blue & gold hoops, red cap) Gr.f. Roi Herode – Sacrifice (Symington) (Mountjoy Lodge_ Winner bred in Ireland: Giles Loder (Eyrefield Lodge) 1½ lengths, neck.

Wednesday, 27th June, 1923
Winner: £4650 15 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£50+0) Time: 2m 39 4/5 s. 1 Walter Raphael WAYGOOD (Mornington Wing) 8.12 6/1 William Halsey GB (Dark blue, scarlet hooped slvs & cap) B.c Tracery – Ascenseur (Eager) (Newmarket) 2 Daniel Sullivan SOLDUMENO (Thomas Burns) 9. 5 5/2f Shem C. Jeffery (Saxe blue, white hoop, qrtd cap) B.c. Diadumenos – Sunbridge (Bridge of Earn) (Maryborough) 3 Queenborough, 1st Baron GREEK BACHELOR (George Archibald) 9.2 8/1 Peter P. Gilpin GB (Brown & rose pink stripes, white cap) Ch.c. Bachelor’s Double – Mitylene (Desmond) (Newmarket) 4 Sir Thomas Dixon DARRAGH (Henri Jelliss) 9. 5 100/6 Lord George Dundas GB (Peach, cherry slvs, primrose cap) Ch.c. Captivation – Latharna (Kosmos Bey) (Newmarket) 5 J.S. Lowry BEECH HILL (James Dines) 8.12 40/1 Charles Prendergast (---) Bl.c. Morena – Sodiska (Santoi) 6 Miss M. Hayes BUACAILL BREAH (Anthony Barrett) 8.12 20/1 J. Hartigan (---) Ch.c. Willaura – Barile (Ulster King) 7 A. McCann KING DENNIS (Joseph Canty) 8.12 8/1 Michael Dawson (Black, green cap) Br.c. Tredennis – Diavolezza (Robert le Diable) (Rathbride Manor) 8 N.J. Grene CLONESPOE (John Moylan) 8. 12 10/1 Ronald Moss (Royal blue, old gold cross bands, collar, cuffs & cap) (Croom) Ch.c. Prince Hermes – dam Sir Edgar –Lady Norah 9 T.G. O’Brien SIMON ORB (E.Martin Quirke) 8.12 100/6 Joseph Hunter (Yellow, red band, black slvs & cap) Ch.c. Flying Orb – Simon’s Rose (Simontault) (Cherryfield) 10 B. O’Donnell TOY LABEL (James Doyle) 8.12 100/1 John Doyle (Black, white slvs) B.c. Santoi – Blue Label (Toussaint) (Rossmore Lodge) 11 Thomas Clarke SIMON ROSS (Michael Colbert) 8.12 100/6 Michael Dawson (---) Ch.c. Captain Ross – Simon’s Lawn (Simontault) (Rathbride Manor) 12 Charles F. Kenyon ORPINE (John Patman) 8.12 20/1 Daniel B. McKenna (White, green striped slvs & cap) B.c. Orpiment – Elevation (Love Wisely) 0 James White JACKDAW OF RHEIMS (Henry H. Beasley) 9. 5 10/1 George Ward GB (Pale blue & khaki hoops, qrtd cap) Br.c. Jackdaw – Amaryllis (St Amant) (Foxhill, Wilts) 0 Hubert M. Hartigan TARA HILL (James Canty) 8.12 40/1 Philip Behan (Navy, silver grey slvs, navy cap) Gr.c. Junior – Prosperpine (Chittabob) (Mountjoy Lodge) 15 James Daly II MELRA (Denis Ward) 8. 8 40/1 James Daly (Brown, red cap) Br.f. Corcyra – Melmond (Desmond) Winner bred in England: Walter Raphael 4 lengths, 3 lengths.

Wednesday, 25th June, 1924
Winners: £2350 each 7 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£50+0) Time: 2m 46 3/5 s. DEAD-HEAT 1 Charles F. Kenyon HAINE (Joseph Canty) 9. 2 1/1f Cp Charles L.“Bob”Davis (White, green striped slvs & cap) B.c. Hainault – Almond (Lomond) (Market Drayton) GB 1 Maj Giles Loder ZODIAC (George Archibald) 8.12 3/1 Peter P. Gilpin GB (Yellow, dark blue slvs, black cap) B.c Sunstar – Molly Desmond (Desmond) (Newmarket) 3 Lady Conyngham ILLYRIAN (Henry H. Beasley) 8.12 10/1 J. Holmer Peard (Black, French grey & cerise belt, black cap, French grey & cerise tassel) (Castleknock) B.c. Corcyra – Illia (Isinglass) 4 Sir Abe Bailey BUCKS YEOMAN (Michael Beary) 8.12 7/1 Reginald Day GB (Black & gold hoops, gold cap) B.c. Son-in-Law – Bracelet (Collar) (Newmarket) 5 Mrs C.G. (Mary) Crofts CHURCHTOWN (E.Martin Quirke) 8.12 20/1 Michael Dawson [Mary Cowhy}(Crimson, chocolate cap) Br.c.Bachelor’s Double–Brown Betty (Naledy) (Rathbride) 6 Col Richard B. Charteris BRIDGE OF CAHIR (T. Burns) 8.12 20/1 Cecil A. Boyd-Rochfort (Salmon & black hoops, salmon slvs & cap) B.c. Bridge of Earn – Anxious (Eager) (Newmarket) GB 7 F. Clarke JEHANGIR (John Moylan) 8.12 20/1 Robert Fetherstonhaugh (Royal blue, white clr,cuffs, blue cap) B.c. My Prince – Minway (Mintagon) (Loughbrown Cottage) Haine bred in Ireland: Daniel Hederman Dead Heat, ¾ length. Zodiac bred in Ireland: Giles Loder (Eyrefield Lodge).

Wednesday, 24th June, 1925
Winner: £4250 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£50+0) Time: 2m 39 4/5 s. 1 H H Aga Khan III ZIONIST (Henry H. Beasley) 9. 5 5/2jf Richard C. Dawson GB [Ran in: Azure blue & gold hoops, red cap] B.c. Spearmint – Judea (Roi Herode) (Whatcombe) 2 Mrs Walter Raphael WARMINSTER (George Archibald) 9. 5 8/1 Gordon R. Sadler GB (Grey, blue hooped slvs, red cap) Ch.c. Louvois – Lomelie (Lomond) (Newmarket) 3 Benjamin M. Slocock BRIGHTER LONDON (Joseph Canty) 9.5 100/8 Thomas Coombs (White, crimson sash, slvs & cap) B/Br.c. Jackdaw – Amaryllis (St Amant) (Osborne Lodge) 4 Alfred B. Coyle ST DONAGH (James Dines) 9. 5 5/1 Edward Fordred (Rose & black quartered) B.c. Roi Herode – Simon Tit (Simon Square) (Brownstown House) 5 W.P Gill LARKSPUR (Alfred Clarke) 8.12 100/8 John T. Rogers (Green birds-eye, cherry cap) B.c. Spearmint – Laragh (Troutbeck) (Crotanstown House) 6 Washington M.G. Singer SPARUS (Francis Bullock) 9. 5 5/2f Alec Taylor GB (Myrtle green, white striped slvs & cap) B.c.Gainsborough – Flying Spear (Spearmint) (Manton) 7 Sir Abe Bailey FOXLAW (John E. Evans) 9. 2 8/1 Reginald Day GB (Black & gold hoops, gold cap) Br.c. Son-in-Law – Alope (Gallinule) (Newmarket) 8 Kenmare, 5th Earl LISWORNEY (James Doyle) 9. 2 50/1 Michael Dawson (Chocolate, light blue sash & cap) B.c. Prospector – Fantoi (Santoi) (Rathbride Manor) Winner bred in Ireland: Capt Charles Moore 1½ lengths, 6 lengths.

Wednesday, 23rd June, 1926
Winner: £4350 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£5/£20+£45) Time: 2m 41 1/5 s. 1 Maharajah of Rajpipla EMBARGO (Stephen Donoghue) 9. 5 4/5f Charles Bartholomew GB (Purple, white sash, black cap) Br.c. Argosy – Elland (Marco) (Shrewton, Wilts) 2 Mrs C.L. (Isobel) Mackean SILVER LARK (Thomas Burns) 8.12 100/8 Col Arthur J. Blake (Leander pink, silver cap) Br.c. Silvern – Laverock (My Prince) (Maryborough) 3 Mrs T. Carthew BULGER (Charles Smirke) 9. 2 3/1 Stanley Wootton GB (Black, apple green crossbelts & cap) Br.c. Bridge of Earn – Black Gem (Black Jester) (Epsom) 4 Daniel Sullivan RESPLENDENT (John Moylan) 8.12 100/8 Henry S. Persse GB (Saxe blue, white belt, qrtd cap) B.f By George! – Sunbridge (Bridge of Earn) (Stockbridge) 5 William Barnett WHITE ORB (E.Martin Quirke) 9. 2 100/8 John T. Rogers (Cherry, black sash & spots on cap) Ch.c. White Eagle – Mercy (Orby) (Crotanstown House) 6 David Frame WATERKOSCIE (James Dines) 8.12 10/1 James Killalee GB (Green, tartan sash, qrtd cap) Br.c. Kosciusko – Waterproof (Watershed) (Epsom) 7 A. Hood GLEN ALBYN (George Archibald) 8.12 100/6 M. Dobson Peacock GB (Purple, yellow & black stripes, yellow slvs & cap) (Middleham, Yorks) B.c.Bridge of Earn–Alarmed (Santoi) 8 Alfred B. Coyle GERAINT (Joseph Canty) 8.12 100/1 Edward Fordred (Rose & black quartered) B.c. Roi Herode – Simon Tit (Simon Square) (Brownstown House) 9 Glanely, 1st Baron TENACITY (Joseph Thwaites) 8.12 20/1 Frederick C. Archer GB [William J. Tatem](Black, red, white & blue belt & cap) (Newmarket) B.c. Gay Crusader – Decagone (Martagon) 10 William A. Wallis LORD WEMBLEY (Mornington Wing) 8.12 50/1 John Staunton (Violet, red cap) Br.c. Tredennis – Captive Princess (Captivation) (Osborne Lodge) Winner bred in Ireland: W.F. Power ½ length, same.

Wednesday, 22nd June, 1927
Winner: £4350 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£5/£20+£45) Time: 2m 43 2/5 s. 1 Sir Delves Broughton KNIGHT OF THE GRAIL (Ml. Beary) 9.5 3/1 Ronald J. Farquharson GB (Chocolate, scarlet crossbelts, collar/cap) B.c.Prince Galahad–Magical Music(Radium) (Tilshead) 2 Washington M.G. Singer CHANTREY (Henri Jelliss) 9. 5 4/6f Alec Taylor GB (Myrtle green, white striped slvs & cap) B.c. Gainsborough – Chancery (Eager) (Manton) 3 C. Wadia ARCHWAY (Joseph Canty) 9. 2 5/1 John T. Rogers (Black, cherry slvs & belt, qrtd cap) Ch.c. Arch-Gift – Linger Longer Lucy (Avington) (Crotanstown) 4 Walter Raphael KING HARALD (Joseph Marshall) 8.12 100/8 Samuel H. Darling GB (Dark blue, scarlet hooped slvs & cap) B.c Juggernaut – Deborah (Tracery) (Newmarket) 5 J.T. Milton COINAGE (Thomas Burns) 8.12 50/1 Fred Grundy (--) Ch.c. Tredennis – Bank Note (Greenback) (Brownstown House) 6 Daniel Sullivan LAVENGRO (Henry H. Beasley) 8.12 10/1 Henry S. Persse GB (Saxe blue, white belt, qrtd cap) B.c. Happy Warrior – Sunbridge (Bridge of Earn) (Stockbridge) Winner bred in Ireland: F.B. O’Toole, Rhode Neck, head.

Wednesday, 27th June, 1928
Winner: £4350 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£5/£20+£45) Time: 2m 46s. 1 Sir Charles Hyde BAYTOWN (Frederick Fox) 9. 5 4/1 Norman C. Scobie GB (White, gold diamond back/front, hooped slvs, white cap) (Whitsbury) Gr.c. Achtoi – Princess Herodias (Poor Boy) 2 Alfred B. Coyle WAVETOP (Henry H. Beasley) 8.12 6/1 Frederick Grundy (Rose & black quartered) B.c. Spearmint – Wavinta (Walmsgate) (Brownstown House) 3 Siegmond Cohen BRACKNELL HOME (Frederick Winter) 8.13 8/1 C. Victor Tabor GB (Rose, red, white & blue crossbelts & cap) B.c. Star and Garter – Inversnaid (Bayardo) (Epsom) 4 Mrs C.L. (Isobel) Mackean CARDINAL’S RING (E.M. Quirke) 9.2 100/7 Col Arthur J. Blake (Leander pink, silver cap) Br.c. Jackdaw – Bernsone (Farasi/Wax Bullet) (Maryborough) 5 William Barnett ATHFORD (Mornington Wing) 9. 5 6/1 John T. Rogers (Cherry, black sash & spots on cap) B.c. Blandford – Athasi (Farasi) (Crotanstown House) 6 Daniel Sullivan O’CURRY (Patrick Beasley) 9. 5 6/4f Henry S. Persse GB (Saxe blue, white belt, qrtd cap) Ch.c. Abbots Trace – La Paloma (Prospector) (Stockbridge) 7 Glanely, 1st Baron APPLEDORE (Gordon Richards) 9. 2 6/1 Cp Thomas Hogg GB [William J. Tatem](Black, red, white & blue belt & cap) B.c. Silvern–Grania (Desmond) (Newmarket) 8 Frederick S. Myerscough SILVER WORK (John Moylan) 8.12 100/1 Frederick Grundy (Rose & white quartered) Ch.c. Silvern – Tut Tut (Bachelor’s Double) (Brownstown House) 9 Sir Abe Bailey PHYSICIAN (Joseph Childs) 8.12 50/1 Reginald Day GB (Black & gold hoops, gold cap) B.c. Son-in-Law – Pharmacie (Charles O’Malley) (Newmarket) 10 Capt Robert B. Brassey WONDROUS (James Canty) 8.12 100/1 Hubert M. Hartigan, (Black & white hoops, violet slvs & cap) Gr.c. Captivation – Blue Wonder (The Tetrarch) (Ruanbeg) Winner bred in Ireland: Charles T. Wallis Neck, 4 lengths.

Wednesday, 26th June, 1929
Winner: £4335 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£5/£20+£45) Time: 2m 36 1/5 s. 1 Solomon B. Joel KOPI (Frederick Winter) 9. 5 4/5f Walter C. Earl GB (Green & pink stripes, pink cap) Br.c. Spion Kop – Suncroft (Sunstar) (Newmarket) 2 Frederick S. Myerscough STAR EAGLE (Mornington Wing) 8.12 5/1 Frederick Grundy (Rose & white quartered) Ch.c. White Eagle – Herod’s Joy (Roi Herode) (Brownstown House) 3 Count John McCormack CRAGADOUR (Harry Wragg) 9. 2 5/1 Roderic More O’Ferrall (Red & gold halved, slvs reversed, qrtd cap) B.c. Craig an Eran ) – Pompadour (Bayardo) (Kildangan) 4 H.H. Aga Khan III GRAND TERRACE (Michael Beary) 8.12 6/1 Richard C. Dawson GB (Green & chocolate hoops, chocolate cap) B.c. Grand Parade – Teresina (Tracery) (Whatcombe) 5 Sir Thomas Dixon CRAFTY CAPTAIN (Joseph Canty) 8.12 50/1 James J. Parkinson (Peach, cherry slvs, primrose cap) B.c. Captivation – Lough Carra (Lochryan) (Maddenstown Lodge) 6 Maj Evelyn Shirley SONG OF ESSEX (E.Martin Quirke) 8.12 50/1 John T. Rogers (Yellow, blue cap) Br.c. Essexford – Cradle Song (Hurry On) (Crotanstown House) 7 Matthew Cunningham RED CLOVER (J.H. Harty) 8.12 8/1 Matthew Cunningham (Violet, yellow slvs & cap) Br.c. Cottage – Red Cloak (Roquelaure) (Youghal) 8 Sir Frederick Eley N.P.B. (Patrick Donoghue) 9. 2 10/1 George Pugh GB (Scarlet & white check, black cap) Ch.c. Stratford – Ethel H (Pieton) (Shrewton, Wilts) 9 Capt Henry Whitworth ALNE FOREST (John Moylan) 8.12 100/1 Henry I. Ussher (Cardinal & black hoops, black slvs & cap) Ch.c. Stratford – Ethel H (Pieton) (Swords, Co Dublin) Winner bred in Ireland: Giles Loder (Eyrefield Lodge) 5 lengths, 4 lengths.

Wednesday, 25th June, 1930
Winner: £4350 12 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby {Plate £5250] (£5/£20+£45) Time: 2m 41 3/5 s. 1 Sir Mathew Wilson ROCK STAR (Mornington Wing) 8.12 5/1 Walter Nighingall GB (Cerise, bronze cap) B.c. Sherwood Starr – Rockmills (Mushroom) (Epsom) 2 Aster, 2nd Viscount WRIT (Robert Dick) 9. 2 4/1 Joseph Lawson GB (Light blue, pink sash & cap) Br.c. Papyrus – Popingaol (Dark Ronald) (Manton) 3 Lt-Col Giles Loder CHRISTOPHER ROBIN (Patrick. Beasley) 9.8 7/2 Victor Gilpin GB (Yellow, dark blue slvs, black cap) Br.c. Phalaris – Dutch Mary (William the Third) (Newmarket) 4 G. Peck SEER (Henri Jelliss) 8.12 3/1f J.H.S. “Boxer” Cannon GB (White, broad green hoop body/slvs, green cap) B.c. Farman–Disillusion (Son-in-Law) (Newmarket) 5 Albert Lowry GREY BACHELOR (E.Martin Quirke) 8.12 100/8 Hugh Powney GB (Shot Brown) Gr.c. Poltava – Bachelor’s Fort (Meleager) (Newmarket) 6 Mrs Beatrice M. Webster FREIGHTER (Joseph Canty) 8.12 10/1 Charles A. Rogers (Black, ruby slvs, green & ruby quartered cap with black peak) (Balfstown, Ratoath) B.c. Argosy – Impudent Ally (Glasgerion) 7 John T. Rogers WILD CORN (Edward Gardner) 8.12 25/1 John T. Rogers (Scarlet, violet cap) Ch.c. Essexford – Wild Wheat (Buckwheat) (Crotanstown House) 8 Mrs Edgar (Violet) Wallace ADLON (Michael Beary) 8.12 25/1 John Beary GB (Claret & white hoops, gold cap) Ch.c. Zria’s Charm – Linggi (Berrill) (Tilshead, Wilts) 9 Wavertree, 1st Baron BENNACHIE (Henry H. Beasley) 9. 2 25/1 Henry S. Persse GB [William Hall-Walker] (Blue & white check, cerise cap) (Stockbridge) Bl.c Papyrus – Mountain Light (Juggernaut) 10 Maj Evelyn Shirley INNISKEEN (Patrick Fitzgerald) 8.12 66/1 John T. Rogers (Yellow, blue cap) B.c. Hainault – Sari Bahr (Oppressor) (Crotanstown House) 11 Henry I. Ussher BLACK ADMIRAL (John Moylan) 8.12 200/1 Henry I. Ussher (Red, white hooped slvs) Bl/Br.c. Jackdaw – Short Line (Machakos) (Swords, Co Dublin) 12 S. Vlasto PITCHED BATTLE (Thomas Burns) 8.12 40/1 Roderic More O’Ferrall (White, blue slvs & spots on cap) B.c. Battle-axe – Happen (Happy Warrior) (Kildangan) Winner bred in Ireland: Denis Flynn 2½ lengths, 3 lengths.

Wednesday, 24th June, 1931
Winner: £3762½ 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£5/£20+£50) Time: 2m 45 2/5 s. 1 Harold S. Gray SEA SERPENT (Joseph Canty) 8.12 5/2 Philip Behan (Scarlet, white belt, scarlet cap) Ch.c. Golden Myth – Seabloom (Spearmint) (Mountjoy Lodge) 2 Count John McCormack BEAUDELAIRE (Thomas Burns) 8.12 100/12 Roderic More O’Ferrall (Red & gold halved, slvs reversed, qrtd cap) Ch.c. Argosy – Morgan le Fey (Fariman) (Kildangan) 3 J.Holmer H. Peard SIR WALTER RALEIGH (H.H. Beasley) 8.12 100/16 J. Holmer Peard (Silver grey, cerise cap) B.c. Prince Galahad – Smoke Lass (Black Jester) (Castleknock) 4 Sir Edward Hanmer GALLINI (Joseph Taylor) 9. 2 10/11f M. Dobson Peacock GB (Primrose, dark blue collar, cuffs, cap with yellow spots) (Middleham, Yorks) B.c. Spion Kop – Chicken Pie (Cock-a-Hoop) 5 John T. Rogers DOUBLE ARCH (Edward Gardner) 9. 5 10/1 John T. Rogers (Scarlet, violet cap) B.c. Arch-Gift – Twincat (Bachelor’s Double) (Crotanstown House) 6 William Joseph Kelly KNIGHT OF THE MIST (Mornington Wing) 8.12 50/1 Philip Behan (Navy, green hoop, navy cap) Ch.c. Knight of the Garter–Mountain Mist (Irishman) (Mountjoy Lodge) Winner bred in England: Harold S. Gray 2½ lengths, 2 lengths.

Wednesday, 29th June, 1932
Winner: £3557½ 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£5/£20+£50) Time: 2m 35 3/5 s. 1 H H Aga Khan III DASTUR (Michael Beary) 9. 5 4/7f J.A. Frank Butters GB (Green & chocolate hoops, chocolate cap) B.c Solario–Friar’s Daughter (Friar Marcus) (Newmarket) 2 Maj Evelyn Shirley HILL SONG (Edward Gardner) 8.12 4/1 John T. Rogers (Yellow, blue cap) Br.c. Spion Kop – Cradle Song (Hurry On) (Crotanstown House) 3 J. Johnson Cooney TRAPPER (John Doyle) 8.12 50/1 Michael C. Collins (-- ) B.c. Hurstwood – Gorse (Grey Fox II) (Athgarvan) 4 Maj Daniel Dixon CALL HIM (Joseph Canty) 8.12 20/1 Philip Behan (Pink, primrose cap) Br.c. Call Boy – Trefoil (Rochester) (Mountjoy Lodge) 5 Capt Gerald F. Dunne LINDLEY (Mornington Wing) 9. 5 100/6 Col Arthur J. Blake (Cherry, fawn slvs, black cap) Br.c. Spion Kop – Teplitz (Corcyra) (Maryborough) 6 Richard S. Croker CORCY (E. Martin Quirke) 8.12 10/1 Cecil Brabazon (Yale blue, gold tassel on cap) B.c. Achtoi – Babs (Corcyra) (Rangers Lodge) 7 Harold S. Gray GOLD AMULET (Thomas Burns) 9. 2 10/1 Philip Behan (Scarlet, white belt, scarlet cap) B.c. Golden Myth – Nennette (Bachelor’s Double) (Mountjoy Lodge) 8 Mrs C.L. (Isobel) Mackean SOLICITOUS (John Moylan) 8.12 20/1 Col Arthur J. Blake (Leander pink, silver cap) Ch.c. Soldennis – Cascatel (Marcovil) (Maryborough) 9 Hon Mrs Brinsley Plunket GRAND ECART (Bernard Curran) 8.12 500/1 Roderic More O’Ferrall (Gold, black epaulets, gold cap) Bl.c. Grand Parade – Camargo (Hurry On) (Kildangan) 10 Claude Odlum KINGSMERE (Anthony Barrett) 8.12 500/1 Col Arthur J. Blake (Claret, white quartered cap) B.c. Roi Herode – Ladoga (Kroonstad) (Maryborough) Winner bred in Ireland: H H Aga Khan III Head, 2 lengths.

Wednesday, 21st June, 1933
Winner: £3557½ 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£5/£20+£50) Time: 2m 40 1/5 s. 1 William Barnett HARINERO (Cecil Ray) 9. 2 4/1 Richard C. Dawson GB (Cherry, black sash, primrose & white qrtd cap) B.c. Blandford – Athasi (Farasi) (Whatcombe) 2 H H Aga Khan III SHAMSUDDIN (Michael Beary) 8.12 6/4f J.A. Frank Butters GB (Green & chocolate hoops, chocolate cap) B.c Solario–Firouze Mahal (The Tetrarch) (Newmarket) 3 Capt G. Arthur Boyd-Rochfort GOLDEN GLEN (John Moylan) 8.12 50/1 Henry I. Ussher (Cambridge blue, black slvs, qrtd cap) B.c. Tolgus – Rockmills (Mushroom) (Swords, Co Dublin) 4 Count John McCormack FRANZ HALS (Thomas Burns) 8.12 9/4 Roderic More O’Ferrall (Red & gold halved, slvs reversed, qrtd cap) Ch.c.Gainsborough–Needle Eye (Polymelus) (Kildangan) 5 Mrs K. Kelly MATONA (George Lester) 8.12 33/1 Michael C. Collins (Navy, green hoop on body, green cap) B.c. Spion Kop – Molly Adare (Phalaris) (Athgarvan) 6 Washington M.G. Singer MYOSOTIS (Frederick Fox) 8.12 9/2 Joseph Lawson GB (Myrtle green, white striped slvs & cap) B.c. Phalaris – Scarlet Martagon (Torpoint) (Manton) 7 J. Augustine Mangan SWINDON LIGHT (Joseph Canty) 8.12 100/1 J. Augustine Mangan (Cerise, white spots, black cap) B.c. Swindon–Shannon Fairy (Poet Laureate) (Newcastle, Co Dublin) 8 John T. Rogers SOJOURNER (Edward Gardner) 8.12 100/1 John T. Rogers (Scarlet, violet cap) Ch.c. Soldennis – Ragusa (Argosy) (Crotanstown House) Winner bred in Ireland: William Barnett 1½ lengths, 1 length.

Wednesday, 27th June, 1934
Winners: £2167½ each 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £5250] (£5/£20+£50) Time: 2m 39 1/5 s DEAD-HEAT 1 James A. de Rothschild PATRIOT KING (George Bezant) 8.12 2/1jf Frederick C. Pratt GB (Dark blue, yellow chevrons & cap) B.c. Bollingbroke – Grandissima (Clarissimus) (Lambourn) 1 William Barnett PRIMERO (Cecil Ray) 8.12 5/2 Richard C. Dawson GB (Cherry, black sash, primrose & white qrtd cap) B.c. Blandford – Athasi (Farasi) (Whatcombe) 3 Joseph E. Widener AUTUMN (Joseph Childs) 8.12 2/1jf Cecil A. Boyd-Rochfort (Scarlet & white stripes, black cap) B.c. Stefan the Great – Spring III (Ksar) (Newmarket) GB 4 Maj V.H. Parr RATHMORE (Michael Beary) 8.12 4/1 Peter R.A. Thrale GB (Sage green, pink slvs & cap) B.c. Achtoi – Latium (Lorenzo) (West Horsley, Surrey) 5 James J. Parkinson GIPSY GEORGE (Michael Barrett) 8.12 33/1 James J. Parkinson (White, red spots & cap) B.c. Henry the First – Grey Flier (Friary) (Maddenstown Lodge) 6 J.J. Sullivan MOLINO (William Howard) James J. Parkinson (Yellow, black collar, cuffs & hoop body/slvs, yellow cap) (Maddenstown Lodge) Ch.c. Beresford – L.L.O. (Bachelor’s Double) Patriot King bred in England: James A. de Rothschild Dead Heat, 2 lengths. Primero bred in Ireland: William Barnett

Wednesday, 26th June, 1935
Winner: £2485 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £3675] (£5/£20+£45) Time: 2m 44 1/5 s. 1 Sir Victor Sassoon MUSEUM (Stephen Donoghue) 9. 5 100/8 John T. Rogers (Peacock blue & old gold hoops, old gold slvs, peacock blue cap) (Crotanstown House) B.c. Phararis/Legatee – Imagery (Gainsborough) 2 Sir Thomas Dixon LISTOI (Joseph Taylor) 8.12 100/8 M. Dobson Peacock GB (Peach, cherry slvs, primrose cap) B.c. Achtoi – Lisvarna (Count Anthony) (Middleham, Yorks) 3 Richard J. Duggan SMOKELESS (Edward Gardner) 9. 1 5/4f John T. Rogers (Red & black hoops, white slvs & cap) B.f. Prince Galahad–Smoke Lass (Black Jester) (Crotanstown) 4 Joseph McGrath CABINTEELY (John Moylan) 8.12 25/1 Henry I. Ussher (Green, red seams & cap) Gr.c. Son and Heir – Jestaway (Black Jester) (Swords, Co Dublin) 5 Maj Evelyn Shirley AFRICAN LILY (Joseph Canty) 9. 2 2/1 John T. Rogers (Yellow, blue cap) Ch.c. Spion Kop – Flower Book (Buchan) (Crotanstown House) 6 John T. Rogers PARISIAN (Mornington Wing) 8.12 100/1 John T. Rogers (Scarlet, violet cap) B.c. Cri de Guerre – Twincat (Bachelor’s Double) (Crotanstown House) 7 J.B. Magennis WITHOUT BENEFIT (Thomas Whitehead) 8.12 100/1 Henry I. Ussher Gr.c. Son and Heir – Joan Haste (Bachelor’s Double) (Swords, Co Dublin) 8 Sir Percy Loraine COUP DE ROI (Thomas Burns) 8.12 8/1 Roderic More O’Ferrall (White, black hoop & cap) Br.c. Winalot – Sky Royal (Sky-Rocket) (Kildangan) Winner bred in England: Sir Victor Sassoon 1 length, neck.

Wednesday, 24th June, 1936
Winner: £2500 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £3675] (£5/£20+£50) Time: 2m 43 2/5s. 1 Sydney D. Hollingsworth RAEBURN (Thomas Burns) 9. 2 8/1 Joseph Lawson GB (Crimson, silver braid) B/Br.c. Solario – Harpy (Swynford) (Marlborough) 2 Maj Evelyn Shirley BATTLE SONG (Edward Gardner) 8.12 5/2f John T. Rogers (Yellow, blue cap) Br.c. Spion Kop – Cradle Song (Hurry On) (Crotanstown House) 3 Harold S. Gray HOCUS POCUS (Joseph Canty) 9. 5 8/1 Philip Behan (Scarlet, white belt, scarlet cap) Br.c. Mascot – Henna Girl (Kwang-Su) (Mountjoy Lodge) 4 F.W. Shenstone BARRYSTAR (Mornington Wing) 8.12 8/1 Walter Nightingall GB (Scarlet, royal blue belt, white cap) B.c. Sherwood Starr – Royal Shoot (Bhuidhaonach) (Epsom) 5 H H Aga Khan III BALA HISSAR (Charles Smirke) 9. 5 4/7f J.A. Frank Butters GB (Green & chocolate hoops, chocolate cap) B.c Blandford – Voleuse (Volta) (Newmarket) 6 Mrs W.P. Ahern SQUADRON CASTLE (Henry H. Beasley) 9.5 8/1 William A. Higgs GB (Sea green, mauve collar, cuffs, qrtd cap) Gr.c. Mr Jinks – Laverock (My Prince) (Blewbury, Berks) 7 Ronald L. Tree DYTCHLEY (Patrick Beasley) 8.12 25/1 Cecil A. Boyd-Rochfort (Canary, azalea pink sash) B.c. Blandford – Valediction (Gay Crusader) (Newmarket) GB 8 Mrs Joseph (Eileen) McGrath AFRICAN SPOIL (Michael Barrett) 8.12 100/1 James J. Parkinson (Green, red seams, qrtd cap) Ch.c. Spion Kop – Emolument (Gainsborough) (Maddenstown Lodge) 9 Joseph Maher GOLDEN LANCER (Michael Curran) 8.12 100/1 Oliver T.V. Slocock Ch.c. Golden Chalice – Royal Favour (White Eagle) (Loughbrown Lodge) Winner bred in England: Viscount Furness 1½ lengths, 2 lengths.

Wednesday, 23rd June, 1937
Winner: £2500 6 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £3675] (£5/£20+£45) Time: 2m 40 1/5 s. 1 Sir Victor Sassoon PHIDEAS (Stephen Donoghue) 9. 5 4/7f John T. Rogers (Peacock & old gold hoops, old gold hoops, peacock blue cap) (Crotanstown House) B.c. Pharos – Imagery (Gainsborough 2 William Barnett SENOR (Thomas Burns) 8.12 7/2 Richard C. Dawson GB (Cherry, black sash, primrose & white qrtd cap) B.c.Trigo –Wish Maiden (Son-in-Law) (Whatcombe) 3 Mrs James Corrigan TOLMAN (Patrick Beasley) 8.12 5/1 Cecil A. Boyd-Rochfort (Dark blue, red sash & cap) B.c. Tolgus – Mandoline (Farman) (Newmarket) GB 4 John T. Rogers FLAXMAN (William Howard) 8.12 20/1 John T. Rogers (Scarlet, violet cap) Ch.c. Schiavoni – New Abbey (Cygnus) (Crotanstown House) 5 William Barnett STRONG CURRENT (Mornington Wing) 8.12 20/1 Richard C. Dawson GB (Cherry, black sash, primrose & white qrtd cap) B.c.Stingo–Sunny Seas (Son-in-Law) (Whatcombe) 6 Sir Victor Sassoon NETTLEWEED (Henry H. Beasley) 8.12 10/1 John T. Rogers (Peacock & old gold hoops, old gold hoops, peacock blue cap) (Crotanstown House) B.c. Hotweed – Maralga (Friar Marcus) Winner bred in Ireland: Sir Victor Sassoon 1 length, same.

Wednesday, 22nd June, 1938
Winner: £2500 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £3675] (£5/£20+£45) Time: 2m 43 1/5 s. 1 Daniel Sullivan ROSEWELL (Mornington Wing) 8.12 2/1jf Col Arthur J. Blake (Saxe blue, white hoop, qrtd cap) Br.c. Orwell – Bower of Roses (Roseland) (Maryborough) 2 Sir Abe Bailey GOLDEN SOVEREIGN (Thomas Weston) 9. 5 2/1f Henry L. Cottrill GB (Black & gold hoops, gold cap) Br.c. Monarch – Fleche d’Or II (Teddy) (Lambourn) 3 D.Shaw Kennedy MANORITE (Frederick Hunter jr) 9. 5 6/1 Peter R.A. Thrale GB (Blue, grey cap) B.c. Manna – Wedding Favour (Son-in-Law) (West Horsley, Surrey) 4 Isidore J. Blake SOLAN (John Moylan) 8.12 20/1 Col Arthur J. Blake (French grey, scarlet hoop & cap) B.c. Soldennis – Glannagalt (Senseless) (Maryborough) 5 John Hay Whitney VALEDICTORY (Patrick Beasley) 8.12 4/1 Cecil A. Boyd-RochfortGB (Pink, black & white striped slvs, white cap) B.c. Blandford–Valediction (Gay Crusader) (Newmarket) 6 Maj Evelyn Shirley ACLINT BRIDGE (Henry H. Beasley) 8.12 20/1 Bryan Rogers (Yellow, blue cap) Br.c. Spion Kop – Cradle Song (Hurry On) (Crotanstown House) 7 Henry I. Ussher DUNLOE (Edward Gardner) 8.12 20/1 Henry I. Ussher (Red, white hooped slvs) B/Br.c. Apron – Gilford (Corcyra) (Swords, Co Dublin) 8 Harold S. Gray LUGNADMEDON (E.Martin Qurike) 8.12 20/1 James Canty (Scarlet, white belt, scarlet cap) Ch.c. Sea Serpent – Lemnahye (Lemonora) (Curragh Glebe) 9 Michael McDonough HONOR’S CHOICE (Michael Barrett) 8.12 20/1 James J. Parkinson (Yellow, red slvs, black & pale blue qrtd cap) Br.c. Embargo–Thistle Lass(Thistleton) (Maddenstown) Winner bred in England: Oswald M.D. Bell 2 lengths, ¾ length.

Wednesday, 21st June, 1939
Winner: £2500 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £3675] (£5/£20+£45) Time: 2m 38s. 1 Patrick J. Ruttledge MONDRAGON (Joseph Canty) 8.12 100/8 James Canty (Blue, gold spots, blue cap) Ch.c. Sea Serpent – Far Day (Fariman) (Ruenbeg) 2 William Barnett CRUSHED CORN (John Moylan) 8.12 6/1 Bryan Rogers (Cherry, black sash, primrose & white qrtd cap) Ch.c.Trigo –Cedarhurst (Tolgus) (Crotanstown) 3 William Barnett CORNFIELD (Thomas Burns) 9. 5 1/1F F.L.”Sam” Armstrong (Cherry, black sash, primrose & white qrtd cap) B.c.Trigo – Arena (Foxlaw) (Middleham) GB 4 Miss Dorothy Paget WONERSH (Henry H. Beasley) 8.12 10/1 Wm. J. Hilliard (Blue, yellow hoop body/slvs & cap with blue hoop) Br.c. Mascot – Paula D (Athlone) (Clonsilla) 5 Capt Denis W. Daly RED SHAFT (E. Martin Quirke) 8.12 25/1 Roderic More O’Ferrall (Chocolate, orange cape, collar, cuffs & cap) B.c. Scarlet Tiger – Fleche d’Or II (Teddy) (Kildangan) 6 Mrs C.L. (Isobel) Mackean SOLO FLIGHT (Mornington Wing) 8.12 8/1 Col Arthur J. Blake (Leander pink, silver cap) Ch.c. Soldennis – Sky Royal (Sky-Rocket) (Maryborough) 7 Aster, 2nd Viscount KENILWORTH (Gordon Richards) 8.12 6/1 Joseph Lawson GB (Light blue, pink sash & cap) B.c. Bosworth – Keener (Coronach) (Marlborough) 8 Maj H.C. Robinson SUMMER SOLSTICE (Wm. Barrett) 8.12 25/1 Col Arthur J. Blake (Primrose, Eton blue cuffs & spots on cap) Ch.c.Soldennis–Early Summer(Happy Warrior/Roi Hero) 9 Joseph McGrath FAIRWARGOR (Herbert Holmes) 8.12 25/1 James J. Parkinson (Green, red seams & cap) B.c. Fairway – Argoeuves (Faucheur) (Maddenstown Lodge) Winner bred in England: Harold S. Gray ½ length, 1 length.

Wednesday, 26th June, 1940
Winner: £2500 7 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £3675] (£5/£20+£45) Time: 2m 41 4/5 s. 1 H H Aga Khan III TURKHAN (Charles Smirke) 9. 5 4/11f J.A. Frank Butters GB (Green & chocolate hoops, chocolate cap) B.c. Bahram – Theresina (Diophon) (Newmarket) 2 Sir Humphrey de Trafford GOLDEN TIGER (John Moylan) 8.12 100/8 Cecil A. Boyd-Rochfort (Scarlet & white quartered) Br.c. Scarlet Tiger – Fleche d’Or II (Teddy) (Newmarket) GB 3 Sir Abe Bailey CLAUDIUS (Michael Beary) 8.12 10/1 Joseph Lawson GB (Black & gold hoops, gold cap) Br.c. Tiberius – Doryse (Phalaris) (Marlborough) 4 Col Arthur J. Blake TEASEL (George Wells) 9. 5 Bar Col Arthur J. Blake White, scarlet crossbelts & one sleeve, qrtd cap) Ch.c. Pharian – Chardon (Aldford) (Maryborough) 5 Claude Odlum TOLAGO (Mornington Wing) 8.12 11/2 Col Arthur J. Blake (Claret, white qrtd cap) B.c. Tolgus – Lagonda (Essexford) (Maryborough) 6 Sir Percy Loraine ANTRIM (E. Martin Quirke) 8.12 20/1 Roderic More O’Ferrall (White, black hoop & cap) Br.c. Trimdon – Annabel (Blandford) (Kildangan) 7 William Barnett CHICO (Thomas Burns) 8.12 10/1 Cp Darby Rogers (Cherry, black sash, primrose & white qrtd cap) Ch.c.Trigo –Cedarhurst (Tolgus)(Crotanstown House) Winner bred in Ireland: H H Aga Khan III 2 lengths, same.

Wednesday, 25th June, 1941
Winner: £2500 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £3675] (£5/£20+£45) Time: 2m 37 1/5s. 1 A. Percy Reynolds SOL ORIENS (George Wells) 8.12 9/4f Col Arthur J. Blake (Rose pink, sky blue cap with pink spots) Ch.c.Hyperion–Silver Mist (Craig an Earn) (Maryborough) 2 Sir Percy Loraine KHOSRO (E. Martin Quirke) 9. 5 3/1 Roderic More O’Ferrall (White, black hoop & cap) B.c. Sir Cosmo – Straight Sequence (Stratford) (Kildangan) 3 Hubert M. Hartigan ETOILE DE LYONS (Joseph Canty) 8.12 8/1 Hubert M. Hartigan (Navy, silver grey slvs, navy cap) Ch.c. Coup de Lyon – Rose of Jericho (Spion Kop) 4 H.S. Gill TIVERTON (John Moylan) 8.12 100/6 Cp Darby Rogers (Blue birds-eye, cerise slvs, straw cap) Br.c. Apron – Spiora (Spion Kop) (Athgarvan Lodge) 5 Grant A. Singer LYNCH TOR (Thomas Burns) 8.12 100/6 Joseph Lawson GB (Myrtle green, white striped slvs, hooped cap) B.c. Trimdon – Leighton Tor (Torloisk) (Marlborough) 6 Lt-Col H. Boyd-Rochfort EASY CHAIR (William Nevett) 8.12 5/1 Cecil A. Boyd-Rochfort (Apricot & cherry halved, cherry cap) B.c. Easton – Aryan (Buchan) (Newmarket) GB 7 H H Maharaja of Kashmir RAO RAJA (Reginald Cartwright) 8.12 50/1 Roderic More O’Ferrall (Dark blue, white sash & cap) B.c. Dastur – Indira (Blandford) (Kildangan) 8 Claude Odlum CARDINAL WOLSEY (T.P. Burns) 8.12 50/1 Col Arthur J. Blake (Claret, white quartered cap) Br.c. His Reverence – Lagonda (Essexford) (Maryborough) 9 Joseph McGrath APOCALYPSE (Mornington Wing) 8.12 3/1 Michael C. Collins (Green, red seams & cap) B.c. Hyperion – Quadriga (Tetratema) (Conyngham Lodge) 10 Frederick S. Myerscough ARABIAN CHIEF (Joseph Taylor) 8.12 50/1 F.S. Myerscough (Rose & white quartered) Br.c. Spion Kop – Arabella (Buchan) (Dundrum, Co Dublin) Winner bred in England: Mrs M.E. Maher 1 length, 4 lengths.

Wednesday, 25th June, 1942
Winner £1621¼ 13 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £2250] (£5/£15+£30) Time: 2m 35s. 1 Joseph McGrath WINDSOR SLIPPER (Mornington Wing) 9. 2 2/7f Michael C. Collins (Green, red seams & cap) B.c. Windsor Lad – Carpet Slipper (Phalaris) (Conyngham Lodge) 2 Mrs H.G. (Toby) Wellesley GRAND INQUISITOR (Gerald Cooney) 8.12 100/6 Edward McGrath (Scarlet, flame belt, scarlet cap) Ch.c. His Reverence–High Prestige (Prince Galahad)(Osborne Lodge) 3 David Frame COROMYTH (George Wells) 8.12 50/1 William J. Byrne (Green, tartan sash, qrtd cap) B.c. Coronach – Diomyth (Diophon) (Castleknock) 4 Miss Dorothy Paget FORT OSWAY (Thomas Burns) 8.12 100/1 Charles A. Rogers (Blue, yellow hoop body/slvs, cap with blue hoop) B.c.Windsor Lad-Osway (Fairway) (Crotanstown) 5 H H Aga Khan III DODOMA (E. Martin Quirke) 8. 8 100/6 Hubert M. Hartigan (Green & chocolate hoops, chocolate cap) B.f. Dastur – Mumtaz Begum (Blenheim) (Melitta Lodge) 6 G.J. Ellis MILLER (Thomas McNeill) 8.12 25/1 Henry I. Ussher (---) B.c. Trigo – Aberystwyth (Diophon) (Swords, Co Dublin) 7 P.J. Flemming AGAMEMNON (William Hamill) 8.12 500/1 Patrick J. Lenehan (---) Ch.c. Coronach – Messaline (Caligula) (Cabra, Co Dublin) 8 W.M. Shawe Taylor KILMACDUAGH (James Tyrrell) 8.12 200/1 Henry I. Ussher (Yellow, peacock blue sash & cap with yellow spots) (Swords, Co Dublin) Ch.c. Mr Jinks – Fairy Godmother (Dilligence) 9 Maj Dermot McCalmont QUEEN EYOT (John Moylan) 8.12 50/1 Robert Fetherstonhaugh Light blue & scarlet qrtd, white cap) (Loughbrown Cottage) Br.c. Windsor Lad – Queen of the Nore (Tetratema) 0 Maj J.J. Hilliard BENGAL (T.P. Burns) 8.12 200/1 Charles A. Rogers (Blue birds-eye) B.c. Mascot – Paula D (Athlone) (Crotanstown House) 0 Mrs K. Kelly CARA KOOSH (Joseph Canty) 8.12 8/1 William J. Kelly (Navy, green hoop on body, green cap) Ch.c. Knight of the Garter – Cay Caprice (Cygnus)(Kill, Naas) 0 G.J. Ellis CEYLON (William Howard) 8.12 200/1 Henry I. Ussher (---) B.c. Colombo – Pompeia (Pommern) (Swords, Co Dublin) 0 Sir Percy Loraine THUNDERBOLT (Frederick McGiff) 8.12 300/1 Roderic More O’Ferrall (White, black hoop & cap) B.c. Noble Star – Straight Sequence (Stratford) (Kildangan) Winner bred in England: Viscount Furness 6 lengths, head.

Wednesday, 24th June, 1943
Winner: £1438 9 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £2000] (£5/£12+£27) Time: 2m 37 4/5 s. 1 Frederick S. Myerscough THE PHOENIX (Joseph Canty) 9. 5 2/5f F.S. Myerscough (Rose & white quartered) B.c.Chateau Bouscaut – Fille de Poete (Firdaussi) (Dundrum, Co Dublin) 2 Joseph McGrath SOLAR PRINCE (Mornington Wing) 8.12 6/1 Michael C. Collins (Green, red seams & cap) Ch.c. Solario – Serena (Winalot) (Conyngham Lodge) 3 James McVey junior SOLFERINO (John Power) 8.12 5/1 John Oxx (Cyclamen, black spots on cap) B.c. Fairway – Sol Speranza (Ballyferis) (Clonee, Co Meath) 4 Lt-Col Sir Cecil S. King-Harman CRACKERJACK (E.M. Quirke) 8.12 100/8 Col Arthur J. Blake (Royal blue, orange slvs, hooped cap) B.c. Coronach – Frantic (Franklin) (Maryborough) 5 D. Malone VICTOR HUGO (George Wells) 8.12 50/1 D. Malone (Brown, yellow cap brown spots) Ch.c. Mieuxce – Badr-ul-Molk (Blenheim) 6 Frederick S. Myerscough SKYLINE (John Ussher) 8.12 50/1 F.S. Myerscough (Rose & white quartered) Br.c. Felicitation- Painted Cloud (Gainsborough) (Dundrum, Co Dublin) 7 E.A. Robinson ST VALENTINE (T.P. Burns) 8.12 50/1 Col Arthur J. Blake (Red, black sash, qrtd cap) B.c. Umidwar – Appointment (Tolgus) (Maryborough) 8 Sir Thomas Dixon CAVEHILL (Aubrey Brabazon) 8.12 50/1 Cecil Brabazon Peach, cherry slvs, primrose cap) B.c. Berwick – Quay Hill (Diligence) (Rangers Lodge) 9 Waring Willis BEGORRA (William Barrett) 8.12 50/1 Emmanual Parkinson (Black & white hoops, black cap) B.c. Fairway – Begum (Blandford) (Maddenstown Lodge) Winner bred in Ireland: Mrs H.G. Wellesley 1 length, ¾ length.

Wednesday, 21st June, 1944
Winner: £1099½ 7 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1500] (£5/£8+£18) Time: 2m 39s. 1 Maj Dermot McCalmont SLIDE ON (John Moylan) 8.12 4/7f Robert Fetherstonhaugh (Light blue & scarlet qrtd, white cap) B.c. Bobsleigh – Ojala (Buen Ojo) (Loughbrown Cottage) 2 M.S. Carroll WATER STREET (George Wells) 8.12 7/2 Charles A. Rogers (Old gold, black slvs, green cap) B.c. Early Schoot – Nigella (Galloper Light) (Balfstown, Ratoath) 3 Sir Harold Gray BRAVE BOY (Joseph Canty) 8.12 7/1 James Canty (Scarlet, white belt, scarlet cap) B.c. Fearless Fox – Lucky Girl (Mascot) (The Glebe) 4 James McVey junior HYPERINA (John Power) 8.12 20/1 John Oxx (Cyclamen, black spots on cap) Br.c. Hyperion – Solerina (Soldennis) (Clonee, Co Meath) 5 Joseph McGrath GREEK STAR (Mornington Wing) 9. 2 8/1 Michael C. Collins (Green, red seams & cap) Ch.c. Hyperion – Nebular (Bachelor’s Double) (Conyngham Lodge) 6 Frederick S. Myerscough PACIFER (James Eddery) 8.12 25/1 F.S. Myerscough (Rose & white quartered) B.c. Pactolus – Golden Lullaby (Bay d’Or) (Dundrum, Co Dublin) 7 Patrick J. Ryan SIR GABRIEL (Herbert Holmes) 8.12 50/1 William J. Byrne (Black, silver grey slvs, scarlet cap) B.c. Rosewell – Lady Gabrial (Tetratema) (Castleknock) Winner bred in Ireland: Dermot McCalmont Head, 1½ lengths.

Wednesday, 23rd June, 1945
Winner: £1099½ 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1500] (£5/£8+£18) Time: 2m 44 1/5 s. 1 Maj Dermot McCalmont PICCADILLY (John Moylan) 8.12 25/1 Robert Fetherstonhaugh (Light blue & scarlet qrtd, white cap) B.c. Fairway – Ojala (Buen Ojo) (Loughbrown Cottage) 2 Patrick J. Kilmartin COUP DE MYTH (Joseph Canty) 8.12 3/1 M.A. Byrne (Black, Cambridge blue sash, qrtd cap) Ch.c. Coup de Lyon – Diomyth (Diophon) (Castleknock) 3 R.L. Banker REDBAY (Anthony Barrett) 8.12 50/1 Roderic More O’Ferrall (Blue, white striped slvs & spots on cap) Ch.c. Walvis Bay – Rosebud (Greek Bachelor) (Kildangan) 4 Lord Talbot de Malahide COVENT GARDEN (James Tyrrell) 8.12 50/1 Col Arthur J. Blake (White, narrow black stripes, white cap) B.c. Concerto – Orange Blossom (Milesius/Roi Herode) 5 Joseph McGrath ROUSSEL WATER (Mornington Wing) 8.12 9/4 Michael C. Collins (Green, red seams & cap) B.c. Bois Roussel – Cattewater (Solario) (Conyngham Lodge) 6 John J. Blake STALINO (James Eddery) 9. 2 6/4f Col Arthur J. Blake (Crimson, purple & gold qrtd cap) Br.c. Stardust – Inkling (Son-in-Law) (Maryborough) 7 S.A. Poonawalla BRAMFORD (Thomas Burns) 8.12 50/1 Roderic More O’Ferrall (Dark blue, silver grey slvs, yellow cap, dark blue hoop) B.c. Mieuxce – Yasna (Dastur) (Kildangan) 8 Sir Percy Lorraine HYRCANIA (E. Martin Quirke) 8. 8 50/1 Roderic More O’Ferrall (White, black hoop & cap) Ch.f. Hyperion – Kyloe (Blandford) (Kildangan) Winner bred in Ireland: Dermot McCalmont (Mount Juliet) 1 length, neck.

Wednesday, 26th June, 1946
Winner: £1099½ 14 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £1500] (£5/£8+£18) Colts 9st; Fillies 8st 10lb. Time: 2m 37 1/5 s. 1 James McVey, junior BRIGHT NEWS (Mornington Wing) 100/8 Cp Darby Rogers (Cyclamen, black spots on cap) B.c. Stardust – Inkling (Son-in-Law) (Curragh Grange) 2 H H Aga Khan III CLARO (Joseph Canty) 4/1jf Hubert M. Hartigan (Green & chocolate hoops, chocolate cap) B.c. Colombo – Clovelly (Mahmoud) (Melitta Lodge) 3 D. Morris ROYAL TARA (Michael Beary) 8/1 John Beary GB (Orange, black epaulets & cap) B.c Mieuxce – Scotch Gold (Colorado) (Chilton) 4 Sir Percy Lorraine CAMBYSES (E. Martin Quirke) 4/1jf Roderic More O’Ferrall (White, black hoop & cap) Ch.c. Khosro – Mizzenette (Silvern) (Kildangan) 5 Maj Dermot McCalmont CASSOCK (John Moylan) 100/8 Robert Fetherstonhaugh (Light blue & scarlet qrtd, white cap) Ch.c. Fairway – Oracion (Apelle) (Loughbrown Cottage) 6 Lord Fitzwilliam LIBERTY LIGHT (E. Charles Elliott) 100/8 William J. Byrne (Green, black cap) B.c. Signal Light – Libertine II (Bruleur) (Castleknock) 7 Frederick S. Myerscough CAMPAIGNER (Brendan Duffy) 33/1 F.S. Myerscough (Rose & white quartered) B.c. Dastur – Traverse (Soldennis) (Dundrum, Co Dublin) 8 Maj Dermot McCalmont SKYLIGHTER (Herbert Holmes) 8/1 Robert Fetherstonhaugh (Light blue & scarlet qrtd, white cap) Ch.c. Fairway – Oracion (Apelle) (Loughbrown Cottage) 9 Sir Thomas Dixon INVERTOWN (James Tyrrell) 100/8 Col Arthur J. Blake (Peach, cherry slvs, primrose cap) Gr.c. Owenstown – Laharna (Loaningdale) (Maryborough) 10 Richard McIlhagga MOMENTUM (Thomas Burns) 100/8 Bernard Nugent (Black, white V back/front, green cap) Ch.c. Starmond–Grisilla (Duncan Gray) (The Naul, Co Dublin) 11 James J. Parkinson EN GARDE (Michael Barrett) 33/1 Janes J. Parkinson (White, red spots & cap) Ch.c. Challenge – Night Wind (Beaudelaire) (Maddenstown Lodge) 12 Terence J.S. Gray PYTHON (Patrick Powell jr) 100/1 Roderic More O’Ferrall (Scarlet, white sash) B.c. Sea Serpent – Forest Maid (Invershin) (Kildangan) 13 Mrs Hugh M. Ryan AQUARIUS (Martin Molony) 100/1 Hugh M. Ryan (Silver grey, rose & blue sash, silver grey cap) Br.c.Dragonnade–Maytide (Buchan) (Curragh View) 14 Sir Percy Loraine KHYBER PASS (Anthony Barrett) 100/1 Roderic MoreO’Ferrall (White, black hoop & cap) B.c. Khosro – Yasna (Dastur) (Kildangan) Winner bred in Ireland: Evelyn Shirley ½ length, 1½ lengths.

Wednesday, 25th June, 1947
Winner: £2523¾ 11 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [Plate £3500] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 10lb. Time: 2m 41 1/5s. 1 H H Maharaja of Baroda SAYAJIRAO (Edgar Britt) 1/1f F.L. “Sam” Armstrong GB (Light terra cotta, crimson chevrons & cap) Br.c. Nearco–Rosy Legend(Dark Legend) (Newmarket) 2 Y.J. Fitzpatrick GRAND WEATHER (Thomas Burns) 9/4 Edward McGrath (Peacock, silver slvs, black & scarlet qrtd cap) B.c. Dastur–Morning Dew (Blandford)(OsborneLodge) 3 Prince Aly Khan ESPRIT DE FRANCE (Mornington Wing) 10/1 Hubert M. Hartigan (Green, red sash, green cap) Ch.c. Epigram – Francille (Battersea) (Melitta Lodge) 4 James McLean SANS TACHE (Joseph Canty) 100/8 Hubert M. Hartigan, (McLean tartan, emerald green slvs & cap) Ch.c. Stardust – Mouzelle (Coroado) (Melitta Lodge) 5 Richard McIlhagga IMPECCABLE (William Howard) 100/1 Bernard Nugent (Black, white V back/front, green cap) Gr.c.His Highness–Mairi Bhan (Mieuxce) (Naul, Co Dublin) 6 Joseph McGrath PEAT SMOKE (James Eddery) 40/1 Michael C. Collins (Green, red seams & cap) B.c. Khosro – Smokeless (Prince Galahad) (Conyngham Lodge) 7 Frederick S. Myerscough SIGNAL CORPS (Patrick Powell jr) 100/1 F.S. Myerscough (Rose & white quartered) B.c. Signal Light – Auchmor (Prester John) (Dundrum, Co Dublin) 8 Prince Aly Khan WOODLAND STAR (Michael Beary) 20/1 Hubert M. Hartigan (Green, red sash, green cap) B.c. Stardust – Woodside (Furrokh Siyar) (Melitta Lodge) 9 Maj Dermot McCalmont SUSPENDER (John Moylan) 20/1 Robert Fetherstonhaugh (Light blue & scarlet qrtd, white cap) Ch.c. Scottish Union – Lapel (Apelle) (Loughbrown Cottage) 10 Sir Harold S. Gray MAGNIFIQUE (John G. Canty) 100/1 James Canty (Scarlet, white belt, scarlet cap) Ch.c. Drap d’Or – Magnanimous (Mannamead) (The Glebe) 11 Patrick J. Ryan ARRANMORE (William T. Wells) 100/1 Patrick J. Ryan Black, silver grey slvs, scarlet cap) Br.c. Rosewell – Expensive Lady (Pay Up) Winner bred in England: Sir Eric Ohlson 1½ lengths, same.

Wednesday, 23rd June, 1948
Winner: £6882½ 12 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 10lb. Time: 2m 37 4/5 s. 1 H H Aga Khan III NATHOO (W.Rae Johnstone) 7/2 J.A.Frank Butters GB (Green & chocolate hoops, chocolate cap) Gr.c. Nasrullah–Taj Shirin(Gainsborough) (Newmarket) 2 H H Maharaja of Baroda STAR OF GUJRATH (Charles Smirke) 5/1 F.L. “Sam” ArmstrongGB (Light terra cotta, crimson chevrons & cap) Ch.c. Nearco – Eleanor Cross (Hyperion) (Newmarket) 3 H H Aga Khan III SOODANI (Mornington Wing) 25/1 Hubert M. Hartigan (Green & chocolate hoops, chocolate cap) Ch.c. Stardust – Fakhry (Mahmoud) (Melitta Lodge) 4 Miss Dorothy Paget ALDBOROUGH (Aubrey Brabazon) 3/1f Henri A. Jelliss GB (Blue, yellow hoop body/slvs, cap with blue hoop) Ch.c. Straight Deal – Pilch (Windsor Lad) (N’mkt) 5 J.W.M. Skeffington BARFELT (George Wells) 20/1 M. Vincent O’Brien (White, primrose hoop body, blue slvs & cap) B.c. Birikan – Silver Felt (Felstead) (Churchtown) 6 Sir Percy Loraine RIDING MILL (Martin Molony) 8/1 Harry Wragg GB (White, black hoop & cap) Ch.c. Devonian – Compress (Interlace/Prester John) (Newmarket) 7 Mrs E.J. (Anna Maria) King WILD JOHNNIE (Herbert Holmes) 100/8 Robert Fetherstonhaugh [Lady Hugh Nugent](Emerald, white diamond back/front & cap with green diamond) (Loughbrown Ch.c. Challenge – Wild Amye (Orwell) Cottage) 8 Miss Vera James FAIR ASHTON (Joseph Canty) 25/1 B. Thorpe ( Ch.c. Fairhaven – Gay Caprice (Cygnus) 9 Portal, 1st Baron FAIR RAY (Michael Beary) 10/1 Cecil A. Boyd-RochfortGB (Flame, black crossbelts) Ch.c. Fairway – Dawn Ray (Ethnarch) (Newmarket) 10 L.P. Freedman KNIGHT OF THE ROSES (Wm Howard) 100/8 Robert Fetherstonhaugh (Navy & maroon qrtd, striped slvs, silver sash) B.c. Knight of the Garter – Fair Rosie (Fairhaven) 11 Lt-Col Evelyn Shirley WINDSOR WHISPER (Maurice Hartnett) 100/6 Michael C. Collins (Yellow, blue cap) B.f. Windsor Slipper – Inkling (Son-in-Law) (Conyngham Lodge) 12 James McVey jr OPPIDAN (James Eddery) 100/1 Kevin Bell (Cyclamen, black spots on cap) Br.c. Felstead – Fair City (Fairway) (Loughbrown Lodge) Winner bred in Ireland: H H Aga Khan III 5 lengths, neck.

Wednesday, 22nd June, 1949
Winner: £7505 12 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 10lb. No time taken. 1 H H Aga Khan III HINDOSTAN (W.Rae Johnstone) 7/1 J.A.Frank Butters GB (Green & chocolate hoops, chocolate cap) B.c. Bois Roussel – Sonibai (Solario) (Newmarket) 2 William Woodward BROWN ROVER (W. Henry Carr) 5/2f Cecil A. Boyd-Rochfort (White, red spots, black cap) B.c. Fighting Fox – La Rose (Jacopo) (Newmarket) 3 T. Donnelly PINK LARKSPUR (Philip Canty) 33/1 John Oxx (French (Light blue, red sash & slvs, white cap) Br.c. Epigram – What-a-Lark (Wychwood Abbot) (House) 4 A.L. Hawkins FLASH ARIN (Mornington Wing) 100/8 Patrick.J. Prendergast (Scarlet, green hooped slvs, scarlet cap) Br.c. Mazarin – Fuel Flash (Trimdon) (Rossmore Lodge) 5 Lt-Col Evelyn Shirley BIRD WATCHER (Thomas Burns) 5/1 Michael C. Collins (Yellow, blue cap) Br.c. The Phoenix – Inkling (Son-in-Law) (Conyngham Lodge) 6 Joseph McGrath NOVA HERCULIS (James Eddery) 25/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) Ch.c. Nasrullah – Smokeless (Prince Galahad) (Cabinteely, Co Dublin) 7 Prince Aly Khan SOLAR (Aubrey Brabazon) 20/1 Patrick J. Beary (Green, red sash, green cap) B.c. Mid-day Sun – Dorinda II (Hotweed) (Curragh View) 8 T. Donnelly SOME BLOOM (John Power) 100/6 John Oxx (Light blue, red sash & slvs, white cap) B.c. Full Bloom – Aerial Lass (Bold Archer) (French House) 9 A.W. Gordon TRIBAL SONG (Martin Molony) 7/1 Cp Darby Rogers (White, rose sash, white cap) B.c Coup de Lyon – Frontier Song (Dastur) (Curragh Grange) 10 D.Shaw Kennedy TRANSATLANTIC (Thomas Hawcroft) 11/2 Peter R.A. Thrale GB (Blue, grey cap) B.c. Colombo – Water Rose (Bosworth) (Epsom) 11 N. Galway-Greer BIRO (Herbert Holmes) 25/1 M. Vincent O’Brien (French grey, pink hoop on body & cap) B.c. Birikan – Fair Trick (Fairhaven) (Churchtown) 12 P.J. Fleming COUNT FLEET (William Howard) 100/1 Oliver T.V. Slocock (Black, pink slvs, sash & cap) Ch.c. Rosolio II – Sanguinole (Odol) Winner bred in Ireland: H H Aga Khan III 1¾ lengths, 2½ lengths.

Wednesday, 21st June, 1950
Winner: £6957½ 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 10lb. Time: 2m 37 3/5 s. 1 Francis More O’Ferrall DARK WARRIOR (John W. Thompson) 4/1 Patrick J. Prendergast (Rose pink, black seams & cap, with gold tassel) Br.c. Fairhaven – Dunure (Umidwar) (Rossmore L) 2 H H Aga Khan III ECLAT (Charles Smirke) 7/1 Marcus M. Marsh GB (Green & chocolate hoops, chocolate cap) B.c Stardust – Éclair (Ethnarch) (Newmarket) 3 Marcel Boussac PARDAL (W. Rae Johnstone) 13/8f C. Henri Semblat FR (Orange, grey cap) B.c. Pharis II – Adargatis (Asterus) (Chantilly) 4 A.W. Gordon MIGHTY OCEAN (Aubrey Brabazon) 2/1 Cp Darby Rogers (White, rose sash, white cap) Ch.c. Coup de Lyon – Fylgia (Felicitation) (Curragh Grange) 5 Richard McIlhagga TURKISH PRINCE (Martin Molony) 20/1 Patrick J. Prendergast (Black, white V back/front, green cap) Ch.c. Turkhan – Taimone (Tai-Yang) (Rossmore Lodge) 6 Joseph McGrath EDWARDSII (Robert Quinlan) 50/1 Seamus McGrath (Green red seams & cap) B.c. Nasrullah – Cattewater (Solario) (Sandyford, Co Dublin) 7 Herbert (Bert) Kerr CECIL FRANCIS (Herbert Holmes) 100/1 P.J. Higgins (Clonee) (Red, black hoop body/slvs & cap with red hoop) Ch.c. Donatello II – Conversation (Foxhunter) 8 Joseph McGrath ALBUS SUPERBUS (James Eddery) 10/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) Br.c. Bois Roussel – Katushka (Colombo) (Sandyford, Co Dublin) Winner bred in Ireland: Mrs M.R.S. Thornton, Miss E.B.C. Laidlaw & Mr R. Laidlaw ½ length, 3 lengths.

Wednesday, 27th June, 1951
Winner: £7081¼ 16 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby Stakes [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 10lb. Time: 2m 33s. 1 H H Begum Aga Khan FRAISE DU BOIS (Charles Smirke) 5/2jf Harry Wragg GB (Green, chocolate collar & cuffs, lavender cap) B.c. Bois Roussel – Sugar Hills (Coroado) Newmarket 2 Francis W. Dennis SIGNAL BOX (Martin Molony) 5/2jf Cp Darby Rogers (Blue & white halved, red slvs, white cap) Ch.c. Signal Light – Mashaq (Massine) Crotanstown House 3 Herbert (Bert) Kerr BOLIVAR (Eph Smith) 100/7 P.J. Higgins, Clonee (Red, black hoop body/slvs & cap with red hoop) Br.c. Birikan – Book Debt (Buchan) Co Meath 4 Mrs R. Foster FAUX PAS (W. Henry Carr) 9/1 Joseph Lawson GB (Pale blue, primrose stripes on body, hooped cap) B.c Mieuxce – Rose Bertin (Mad Hatter)N’market 5 Joseph McGrath CHADWICK MANOR (James Eddery) 8/1 Patrick J. Prendergast (Green, red seams & cap) B.c. Nasrullah – Winged Victory (Colombo) Rossmore Lodge 6 Lt-Col H. Boyd-Rochfort LOUGH ENNEL (Aubrey Brabazon) 40/1 Richard J. McCormick (Apricot & cherry halved, cherry cp) Br.c.Precipitation–Lady of the Lake(Link Boy) Curragh Grange 7 J.P. Mallick SHORTGRASS (T.P. Burns) 100/1 J.P. Mallick (Light blue, green cap) Gr.c. Pylon II – Celtic Bride (Bulger) 8 Miss Dorothy Paget FAIR CONTRACT (Maurice Hartnett) 20/1 Charles A. Rogers,Ratoath (Blue, yellow hoop body/slvs, cap with blue hoop) Ch.c. Straight Deal – Fairy Queen (King Salmon) 0 R.S. Clark ANTHONY WAYNE (Herbert Holmes) 100/1 Michael C. Collins (Cerise & grey stripes, blue sash, cerise cap) Conyngham Lodge B.c. Windsor Slipper – Bonnie Brae (Scottish Union) 0 Lady Maud Fitzwilliam CLAUDIUS (Douglas Page) 20/1 Richard H.A. Warden (Green, black crossbelts & cap) Ch.c. Caracalla – The Golden Girl (Hyperion) Newmarket GB 0 A.L. Hawkins LAURIE HENTON (James Mullane) 50/1 Patrick J. Prendergast, (Scarlet, green hooped slvs, scarlet cap) B.c. Rockefella – Gauch (Mieuxce) Rossmore Lodge 0 Mrs E.J. (Anna Maria) King MAGIC SLIPPER (Patrick Powell jr) 25/1 Maxwell Arnott [Lady Hugh Nugent](Emerald, white diamond back/front & cap with green diamond) Clonsilla Ch.c. His Slipper – Polina (Canon Law) 0 Joseph McGrath OCEAN ECHO (Robert Quinlan) 50/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) B.c. Ocean Swell – Eastern Echo (Colombo) Sandyford, Co Dublin 0 N.W. Waddington OLD NAPOLEON (John Power) 100/1 H.V. Stuart Murless (Green, brown slvs, green cap) Ch.c. Legend of France – Tattoo II (Rustom Pasha) Clifton Lodge 0 T.I. Breen SECOND VIEW (Thomas Burns) 100/1 Patrick Oakes (Green & gold halved, white cap) B.c. Turkhan – First Telegram (Furrokh Siyar) 0 W.R. Porter SIGNAL PRINCE (Kenneth Gethin) 33/1 P.J. Higgins (Pale blue, black slvs, gold cap) Ch.c. Signal Light – Princess Mine (Sandyman) Clonee, Co Meath Winner bred in France: Sir Alfred Butt ¾ length, 4 lengths.

Wednesday, 25th June, 1952
Winner: £7418¾ 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 10lb. Time: 2m 31 2/3 s. 1 A.L. Hawkins THIRTEEN OF DIAMONDS (James Mullane) 10/1 Patrick J.Prendergast (Scarlet, green hooped slvs, scarlet cap) Ch.c. Mustang – Florrie (Pharian) Rossmore Lodge 2 D.P Tyndall PRINCE OF FAIRFIELD (Nicholas Brennan) 6/1 Mornington A. Wing (Vermillon, gold band body/slvs, white cap) Br.c. River Prince – Golden Ash (Apron) Rosewell Hse. 3 Mrs John Thursby D.C.M. (Liam Ward) 5/2jf J. Michael Rogers (Brown, pale blue slvs, purple cap) Ch.c. Distingue – E.G.K. (Rentenmark) Stepaside Cottage 4 Joseph McGrath BEECHPARK (James Eddery) 20/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) B.c. Nasrullah – Panastrid (Panorama) Sandyford, Co Dublin 5 Prince Aly Khan ROYAL BLUE (Philip Canty) 100/8 Hubert M. Hartigan (Green, red sash, green cap) Ch.c. Royal Charger – Turkoise (Turkhan) Melitta Lodge 6 P. Kieran BLUE CHARIOT (Charles Smirke) 5/2jf Patrick J. Prendergast (Light blue, yellow cap with black hoop) Ch.c. Blue Train – Lanai (Sansovino) Rossmore Lodge 7 Lt-Col W.M.E. Denison WINDY TORRENT (Ronald E. Lawson) 4/1 Richard J.McCormick ( Ch.c. Torbido – Windway (Fairway) Curragh Grange 8 A.L. Hawkins ROYAL COACH (Patrick Powell jr) 33/1 Patrick J. Prendergast (Scarlet, green hooped slvs, scarlet cap) Ch.c. Royal Charger – Four-in-Hand (Bahram) Rossmore L. 9 M. Vincent O’Brien ILLYRIC (Herbert Holmes) 100/6 M. Vincent O’Brien (Scarlet, white slvs, scarlet cap) Ch.c. Dante – Titanic (Hyperion) Ballydoyle, Cashel 10 S.J. Parr MIGHTY HIGH (Maurice Hartnett) 50/1 Michael Hurley (Sage green, pink slvs, Royal blue cap) B.c. Magic Red – Topmost (Beresford) Winner bred in Ireland: Fred Best 8 lengths, 6 lengths.

Wednesday, 24th June, 1953
Winner: £6758¾ 13 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 10lb. Time: 2m 34 3/5 s. Premonition won by a head but was disqualified after a Stewards’ Enquiry. 1P Mrs F.L. (Connie) Vickerman CHAMIER (William Rickaby) 5/4f M. Vincent O’Brien (Gold, cyclamen slvs, old gold cap black hoop) Ch.c. Chamossaire – Therapia (Panorama)(Ballydoyle) 2p Martin F. Molony SEA CHARGER (W. Rae Johnstone) 100/7 Kevin R. Kerr (Gold, red hoop body/slves, red cap) Ch.c. Royal Charger – Sea Flower (Walvis Bay) (Clonee) 3p A.L. Hawkins CLONLEASON (Liam Ward) 100/6 Patrick J. Prendergast (Scarlet, green hooped slvs, scarlet cap) Ch.c. Chamossaire – Cache (Pactolus) (Rossmore Lodge) 4p Mrs L. McVey ARDENT LOVER (Arthur Breasley) 100/9 Michael Hurley (Cyclamen, gold spots on cap) B.c. Precipitation – Lucky Girl (Mascot) (Athboy, Co Meath) 5p Mrs E.J. (Anna Maria) King SUNNY SLIPPER (Patrick Powell jr) 50/1 John Oxx (Currabeg) [Lady Hugh Nugent](Emerald, white diamond back/front & cap with green diamond) Br.c. His Slipper – Coramere (Challenge) 6p Francis W. Dennis TIMBERLAND (Geoffrey Littlewood) 100/7 Henry D. Peacock GB (Blue & white halved, red slvs, white cap) B.c. Bois Roussel – Par Excellence (Mieuxce) (Richmond) 7p R.S. Clark WE DON’T KNOW (James Mullane) 25/1 Michael C. Collins (Cerise & grey stripes, blue sash, cerise cap) B.c. Nasrullah–Marie Galante (Brantome) (Conyngham) 8p John H. Thursby BLUE NOTES (T.P. Burns) 33/1 J. Michael Rogers (Claret & pink hoops, pink cap) Ch.c.Blue Peter–Syncopation Rhythm (Mieuxce) (Stepaside Cottage) 9p Joseph McGrath JUNGLE LANDING (John J. Eddery) 100/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) Ch.c. Airborne – Tracked Down (Big Game) (Sandyford, Co Dublin) 10p J. Olding VICTORY ROLL (Michael Beary) 100/6 Henry S. Persse GB (Yellow, black hooped slvs & cap) Br.c. Nasrullah – Chinese Puzzle (Gainsborough) (Upr Lambourn) 11p William J. Kelly LISSOY (John Power) 100/1 Kevin Bell (Navy, green hoop, navy slvs & cap) Ch.c. The Solicitor – Brusque (Casanova) (Loughbrown Lodge) 12p T.S. Reeves TREETOPS HOTEL (Thomas Burns) 25/1 Cp Darby Rogers (Emerald green, violet cross back/front, old gold cap) (Crotanstown House) Br.c. Fairwell – Lady’s View (Panorama) 0 (Disq) Brigadier W.P. Wyatt PREMONITION (W. Henry Carr) 2/1 Cecil A. Boyd-Rochfort GB (Olive green & old gold hoops, green cap) B.c. Precipitation – Trial Ground (Tetratema) (Newmarket) Winner bred in Ireland: Mrs F.L. (Connie) Vickerman Head (disq), 1 length (Photo)

Wednesday, 23rd June, 1954
Winner: £7096¼ 11 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [£4000 added] (£5/£15+45) Colts 9st; Fillies 8st 11lb. No time taken. 1 Terence J.S. Gray ZARATHUSTRA (Patrick Powell jr) 50/1 Michael Hurley (Scarlet, white sash) Bl.c. Persian Gulf – Salvia (Sansovino) (Osborne Lodge) 2 E.V. Kelly HIDALGO (John Power) 8/1 John Oxx (Yellow, primrose slvs, green cap) Br.c. Arctic Star – Senora (Trigo) (Currabeg) 3 James McLean junior TALE OF TWO CITIES (William Nevett) 8/15f Hubert M. Hartigan (McLean tartan, green & white hooped slvs, white cap) B.c. Tehran – Merida (Jock II) (Melitta Lodge) 4 Owen Barry Walshe TOWN’S WALL (Liam Ward) 50/1 Michael C. Collins ( B.c. Rockefella – Ella (Cameronian) (Conyngham Lodge) 5 Capt Darby Rogers KINGSLEY (Philip Canty) 50/1 Cp Darby Rogers (Scarlet, violet cap) B.c. Kingsway – First Blush (Bobsleigh) (Crotanstown House) 6 Mrs E.J. (Anna Maria) King IRISH SLIPPER (Douglas Page) 25/1 Sir Hugh Nugent [Lady Hugh Nugent](Emerald, white diamond back/front & cap with green diamond) (Clonsilla) Ch.c. His Slipper – Coramere (Challenge) 7 John H. Thursby ARCTIC WIND (James Mullane) 6/1 J. Michael Rogers (Claret & pink hoops, pink cap) Br.c. Arctic Star – Cave of the Winds (Holywell) (Stepaside Cottage) 8 Mrs T. (Vera) Lilley COURT SPLENDOUR (William Snaith) 20/1 C.F. Noel MurlessGB [Mrs V. Hue-Williams](Scarlet, white V & cap) B.c.Prince Chavalier–Forecourt (Fair Trial) (N’markt) 9 N.S Macnaughton BEAU SEJOUR (T.P. Burns) 50/1 John Oxx (Currabeg) (Black & yellow hoops, yellow cap green hoop) Ch.c. Beau Sabreur – Lyric (Mr Jinks) 10 Joseph McGrath SHARRAGH (Kenneth Gethin) 25/1 William Stephenson GB (Green, red seams & cap) B.c. Solar Slipper – Panastrid (Panorama) (Royston, Herts) 11 Herbert (Bert) Kerr CALVERO (W. Rae Johnstone) 9/1 Kevin R. Kerr (Red, black hoop body/slvs & cap with red hoop) B.c. Stardust – Mogila (Umidwar) (Clonee) Winner bred in Ireland: the late Harold S. Gray 1½ lengths, ½ length.

Wednesday, 22nd June, 1955
Winner: £6387½ 13 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 11lb. Time: 2m 37.84s. 1 Joseph McGrath PANASLIPPER (James Eddery) 4/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) Ch.c. Solar Slipper – Panastrid (Panorama) (Sandyford, Co Dublin) 2 Lady Ursula Vernon HUGH LUPUS (W. Rae Johnstone) 1/1f James Lenehan (Black, yellow stripes (body), yellow cap) B.c. Djebel – Sakountala (Goya) (Melitta Lodge) 3 Dr John Dennehy ANN’S KUDA (Aubrey Brabazon) 50/1 Cecil Brabazon (Green, white slvs, tartan sash & cap) Ch.c. Niccola Dell’Arca – Superlative (Blue Peter) (Rangers L.) 4 E.V. Kelly TARA (John Power) 100/7 John Oxx (Yellow, primrose slvs, green cap) B.c Arctic Star – Senora (Trigo) (Currabeg) 5 Mrs E.J. (Anna Maria) King DIAMOND SLIPPER (Douglas Page) 22/1 Sir Hugh Nugent [Lady Hugh Nugent](Emerald, white diamond back/front & cap with green diamond) (Clonsilla) Ch.c. His Slipper – Narina (Norwest) 6 Mrs Joseph (Eileen) McGrath ARCTIC TIME (Patrick Powell jr) 11/2 Seamus McGrath (Green, red slvs, qrtd cap) B.c. Arctic Star – Dancing Time (Colombo) (Sandyford, Co Dublin) 7 B.M. Mavroleon DAEMON (Liam Ward) 100/8 Patrick J. Prendergast (Yellow, white & lt. blue hoop, red star & cap) B.c.Niccola Dell’Arca–Kyanos(Blue Peter)(Rossmore) 8 J.J. Thompson LISNASKEA (T.P. Burns) 66/1 Kevin Bell (Loughbrown (Yale blue, magenta crossbelts, qrtd cap) B.c.Solar Slipper–Panama’s Star (Panorama) Lough) Lodge) 0 R. Sullivan BEAU SOLEIL (Patrick Sullivan) 66/1 John Oxx (Saxe blue, white sash & cap) B.c. Beau Sabreur – Sol Speranza (Ballyferis) (Currabeg) 0 Mrs L. McVey BRIGHT MOMENT (Richard Fawdon) 66/1 T.E. Farmer GB (Cyclamen, gold spots on cap) B/Br.c. Bright News – Solifa (Solferino) (Winkfield, Berks) 0 John H. Thursby GOLDEN CREST (Philip Canty) 66/1 J. Michael Rogers (Claret & pink hoops, pink cap) B.c. Auralia – Glossy Ibis (Flamingo) (Stepaside Cottage) 0 David J. Coughlin LOUGH INE (John O’Sullivan) 66/1 Ml Hurley (Osborne L) (Maroon, yellow hooped slvs & cap with maroon hoop) Br.c. Arctic Star – Mindy (Mid-day Sun) 0 S. Myler PAUL’S CROSS (Michael Kennedy) 66/1 Michael Hurley (Maroon, orange slvs, qrtd cap) B.c. Bright News – Solvada (Sol Oriens/Solferino) (Osborne Lodge) Winner bred in Ireland: Brownstown Stud (Joseph McGrath) 2 lengths, same.

Wednesday, 27th June, 1956
Winner: £6256¼ 10 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 11lb. Time: 2m 30.92s. 1 Gerald A. Oldham TALGO (Emmanuel Mercer) 9/2 Harry Wragg GB (Chocolate & white hoops, white cap) B.c. Krakatao – Miss France (Jock II) (Newmarket) 2 Joseph McGrath ROISTAR (James Eddery) 4/5f Seamus McGrath (Green, red seams & cap) Br.c. Arctic Star – Roisin (Rosewell) (Sandyford, Co Dublin) 3 F.N. Shane NO COMMENT (Patrick Powell jr) 7/1 George Robinson (Emerald green, black diamonds, orange cap) B.c. Greek Star – Tiger’s Bay (Nosegay) 4 Le Comte Roland de Chambure VAUDEMONT (W. Rae Johnstone) 100/8 William Clout FR (White, sapphire blue cap) Ch.c. Verso II – Colette Baudoche (Biribi) (Chantilly) 5 Prince Aly Khan CHIEF III (Roger Poincelet) 8/1 Charles Semblat FR (Green, red sash, green cap) B.c. Nearco – Nikellora (Vatellor) 6 N.S. Macnaughton BEAU CHEVALET (T.P. Burns) 100/7 John Oxx (Currabeg) (Black & yellow hoops, yellow cap, green hoop) Gr.c. Beau Sabreur–Chain Bridge (Empire Builder) 7 Mrs R. (Anne) More O’Ferrall MILESIAN (Liam Ward) 25/1 Michael Dawson [Mrs A.B. Biddle/Mrs D.B. Brewster] (Navy, white hoop, navy cap white hoop) (Rathbride Manor) B.c. My Babu – Oatflake (Coup de Lyon) 8 Herbert (Bert) Kerr VAQUERO (Douglas Page) 100/6 Kevin R.Kerr (Clonee) (Red, black hoop body/slvs & cap with red hoop) B.c. Mustang – Albany Isle (Jamaica Inn) 9 Terence J.S. Gray MAELSHEACHLAINN (Peader Matthews) 50/1 Michael Hurley (Scarlet, white sash) B.c. Erno – Maighdean Mara (Sea Serpent) (Osborne Lodge) 10 Joseph McGrath SOUVERLONE (John Wright) 33/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) B.c. Souverain – Lonely Maid (Lighthouse II) (Glencairn, Co Dublin) Winner bred in Ireland: Brigadier C.M. Stewart 6 lengths, 3 lengths.

Wednesday, 26th June, 1957
Winner: £6790 8 Ran 1m 4f (12f) Irish Derby [£4000] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 11lb. Time: 2m 39.12s. 1 John McShain BALLYMOSS (T.P. Burns) 4/9f M. Vincent O’Brien (White, red B back/front, red & white striped slvs with black band, red cap) (Ballydoyle, Cashel) Ch.c. Mossborough – Indian Call (Singapore) 2 C.F. Myerscough HINDU FESTIVAL (W. Rae Johnstone) 4/1 Patrick J. Prendergast (Rose & white quratered) B.c. Hindostan – Nasturtium (Nasrullah) (Rossmore Lodge) 3 Mrs E.J. (Anna Maria) King VALENTINE SLIPPER (Patrick Powell jr) 20/1 Sir Hugh Nugent [Lady Hugh Nugent](Emerald, white diamond back/front & cap with green diamond) (Clonsilla) Ch.c. His Slipper – Sandra (Challenge) 4 Miss E.R. Sears AMPLEFORTH (Liam Ward) 8/1 Charles A. Rogers (Maroon, cerise hoop on slvs, maroon cap) Br.c. Arctic Star – Rising Fair (Fair Trial) (Ratoath) 5 Joseph McGrath STAR PRINCE (James Eddery) 100/7 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) B.c. Prince Chevalier – Starullah (Nasrullah) (Sandyford, Co Dublin) 6 Lady Mairi Bury POLAR PRINCE (Philip Canty) 50/1 Cp Darby Rogers (Rose Pink) Ch.c. Arctic Prince – Ramiflora (Fair Trial) (Crotanstown House) 7 Joseph McGrath SOLARTICKLE (John Wright) 66/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) Ch.c. Solar Slipper – Bally Tickle (Ballyogan) (Sandyford, Co Dublin) 8 Lady (Marie Eleanor) Ainsworth BUGLE (Michael Kennedy) 100/1 T. David Ainsworth (White, blue qrtd cap) B.c. Royal Charger – Fleur Bleue (Deux Pour Cent) (Cherryfield) Winner bred in Ireland: Richard Ball 4 lengths, 1 length.

Wednesday, 25th June, 1958
Winner: £7345 12 Ran [Heavy] 1m 4f (12f) Irish Derby [£4000] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 11lb Time: 2m 58.9s. 1 Mrs Anne B. Biddle SINDON (Liam Ward) 100/8 Michael Dawson [Mrs R. More O’Ferrall/Mrs D.B. Brewster] (Navy, white hoop on body & cap) (Rathbride Manor) Ch.c. Hyperbole – Cotton Wool (Donatello) 2 F.N. Shane PADDY’S POINT (G. William Robinson) 6/4f George Robinson (Emerald green, black diamonds, orange cap) B.c. Mieuxce – Birthday Wood (Bois Roussel) 3 Mrs W. (Diana) Macauley ROYAL HIGHWAY (Nicholas Brennan) 10/1 H.V. Stuart Murless (Green & white check, white slvs & cap with green peak) (Loughbrown Lodge) B.c. Straight Deal – Queen’s Highway (His Highness) 4 Mrs Arpad (Etti) Plesch NAGAMI (Joseph Mercer) 9/4 Harry Wragg GB (Light blue, scarlet spots & cap) Ch.c. Nimbus – Jennifer (Hyperion) (Newmarket) 5 Maj J. Alexander ADVANCE GUARD (Patrick Powell jr) 25/1 Maj J. Alexander (Maroon, French grey sash, French grey & black qrtd cap) B.c. Vic Day – Venturesome (Solario) 6 Maj M.W. Beaumont MESEMBRYANTHEMUM (John Power) 100/7 John Oxx B.c. Migoli – Anaphalis (Khaled) (Currabeg) 7 A.A. Thorn IRISH PENNY (Aubrey Brabazon) 25/1 D. St J. Gough Br.c. Hindostan – Penny on the Jack (Linklater) 8 Terence J.S. Gray LAO TZU (William Elliott) 20/1 Michael Hurley (Scarlet, white sash) B.c. Arctic Star – Maighdean Mara (Sea Serpent) (Osborne Lodge) 9 R.W. Hall-Dare TERN (Peadar Matthews) 50/1 Michael Hurley (Black, yellow cap black hoop) B.c. Tenerani – Chough (Chamossaire) (Osborne Lodge) 10 Ralph Lowe KENTUCKY SUN (Wally Swinburn) 50/1 E. Martin Quirke Gr.c. Nimbus – Kennie II (Djebel) (Mountjoy Lodge) 11 Joseph McGrath PRESTEL (James Eddery) 50/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) Ch.c. Preciptic – Stella’s Sister (Ballyogan) (Sandyford, Co Dublin) 12 Gerald A. Oldham LORENZO (Emmanuel Mercer) 10/1 Harry Wragg GB (Chocolate & white hoops, white cap) B.c. Tenerani – Haymaker (Hyperion) (Newmarket) Winner bred in Ireland: J. Clarke Short head, 4 lengths.

Wednesday, 24th June, 1959
Winner: £7212½ 11 Ran [Firm] 1m 4f (12f) Irish Derby [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 11lb. Time: 2m 33.5s. 1 Gerald A. Oldham FIDALGO (Joseph Mercer) 1/2f Harry Wragg GB (Chocolate & white hoops, white cap) B.c. Arctic Star – Miss France (Jock II) (Newmarket) 2 Mrs Anne B. Biddle BOIS BELLEAU (Liam Ward) 20/1 Thomas Shaw (Naas) [Mrs R. More O’Ferrall/Mrs D.B. Brewster] (Navy, white hoop on body & cap) B.c. Bois Roussel – War Loot (Court Martial) 3 Fingall, 2nd Earl ANTHONY (T.P. Burns) 10/1 J. Michael Rogers (White, green hooped slvs & cap) Ch.c. Merry Boy – Grey Anna (Owenstown) (Stepaside Cottage) 4 Ennisdale, 1st Baron LIGHT HORSEMAN (W. “Wally” Swinburn) 33/1 Patrick J. Prendergast Mauve, black slvs, red & black qrtd cap) B.c. Guersant – Lumine (Borealis) (Rossmore Lodge) 5 Herbert (Bert) Kerr BEAU ROSSA (Philip Canty) 33/1 Kevin R.Kerr (Clonee) (Red, black hoop body/slvs & cap with red hoop) Ch.c. Beau Sabreur – Cara Rossa (Cariff) 6 John Ismay BABU (Gerald Cooney) 33/1 Cp Darby Rogers (Black, gold star back/front, green hooped slvs, green cap) B.c.My Babu–Nella (Nearco) Crotanstown 7 Patrick W. McGrath SOLAR DUKE (Owen O’Neill) 33/1 Seamus McGrath (Green, red cross back/front, red cap green crosses) B.c. Solar Slipper – Archduchess (Nearco) 8 Garrett Verling BUMPER HARVEST (G. William Robinson) 20/1 Garrett Verling (Black & maroon halved, qrtd cap) B.c. Artist’s Son – The Reaper (Anwar) 9 Herbert (Bert) Kerr RANDWICK (James Mullane) 20/1 Kevin R.Kerr (Red, black hoop body/slvs & cap with red hoop) B.c. Tehran – Windway (Fairway) (Clonee) 10 Clarence Mahlon Kline EL TORO (Garnet Bougoure) 4/1 M. Vincent O’Brien (Cherry, turquoise spots, cherry slvs & spots on turquoise cap) (Ballydoyle, Cashel) Ch.c. Cagire – Early Milkmaid (The Solicitor) 11 Joseph McGrath CARRIGEEN DUFF (James Eddery) 33/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) Bl.c. Hill Gail – Beauty Royal (Windsor Slipper) (Sandyford, Co Dublin) Winner bred in Ireland: Mrs D. Stewart 4 lengths, ½ length.

Wednesday, 22nd June, 1960
Winner: £7442½ 7 Ran [Firm] 1m 4f (12f) Irish Derby [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 11lb. Time: 2m 37.5s. 1 F.Walter Burmann CHAMOUR (Garnet Bougoure) 3/1 A.S. O’Brien (Ballydoyle (Cornflower blue & white stripes, blue slvs, canary cap) Ch.c. Chamier – Cracknel (Manna) Cashel) 2 Sir Richard Brooke ALCAEUS (Ron Hutchinson) 1/3f Patrick J. Prendergast (Black & flame halved, slvs & cap reversed) Ch.c. Alycidon–Marteline (Court Martial) (Rossmore L) 3 Mrs F.L. (Connie) Vickerman PRINCE CHAMIER (T.P. Burns) 25/1 A.S. O’Brien (Cashel) (Gold, cyclamen slvs, old gold cap black hoop) Ch.c. Chamier–Princesse Janique (Prince Chevalier) 4 Mrs V. Van den Bergh DJEBE BOY (Liam Ward) 50/1 Con Collins (Green, red & white sash, red cap) Br.c. Djebe – Sea Princess (Mieuxce) (Conyngham Lodge) 5 N.L. Cohen ROYAL BUCK (Herbert Holmes) 66/1 Kevin R. Kerr B.c. Buckhound – Royal Charge (Royal Charger) (Clonee, Co Meath) 6 Mrs J. Forrestal WOODFOREST (Michael Nolan) 150/1 Patrick J. Prendergast Sage green & pale pink qrtd, pale pink slvs & cap) Gr.c. Djebe – Love in the Forest (My Love) 7 Stanhope Joel INTERVENER (William Snaith) 18/1 Humphrey L. Cottrill GB (Green & pink stripes, pink cap) B.c. Supreme Court – My Poppet (My Babu) (Newmarket) Winner bred in Ireland: Ballykisteen Stud 1 length, 5 lengths.

Wednesday, 21st June, 1961
Winner: £7921¼ 18 Ran [Firm] 1m 4f (12f) Irish Derby [£4000 added] (£5/£15+£45) Colts 9st; Fillies 8st 11lb. Time: 2m 33.5s. 1 Mrs Shanhope (Gladys) Joel YOUR HIGHNESS (Herbert Holmes) 33/1 Humphrey L. Cottrill GB (Pink & green check, pink slvs & cap) Ch.c. Chamossaire – Lady Grand (Solario) (Newmarket) 2 G.M. (Max) Bell SOYSAMBU (Thomas Gosling) 11/2 Patrick J. Prendergast (Powder blue & scarlet hoops, blue cap scarlet spots) Ch.c. Sicambre – Safari Moon (Big Game) 3 W.F. Pinnington HAVEN (Lester Piggott) 11/2 J. Michael Rogers (Stepaside) (Cambridge blue, white slvs, blue cap maroon spots) Ch.c. Borealis – Quick Arrow (Casterari) 4 C. Mahlon Kline NEANDERTHAL (G. William Robinson) 20/1 M. Vincent O’Brien (Cherry, turquoise spots, cherry slvs & spots on turquoise cap) (Ballydoyle, Cashel) Ch.c. Nearula – Marteline (Court Martial) 5 Ennisdale, 1st Baron BAYNARD (John G. Winter) 100/1 Patrick J. Prendergast (Mauve, black slvs, red & black qrtd cap) Ch.c. King of the Tudors – Lumine (Borealis) (Rossmore L) 6 Lady Honor Svejdar CIPRIANI (Ron Hutchinson) 100/8 Patrick J. Prendergast (Brick red, black seams & spots on cap) B.c. Never Say Die–Carezza (Rockefella) (Rossmore Lodge) 7 Sir Harold Wernher DUAL (James Lindley) 9/1 John M. Gosden GB (Green & yellow halved) B.c. Chanteur II – Duplicity (Nearco) (Lewes, Sussex) 8 Mrs Thomas O’Brien ANNER BANKS (John F. Rafferty) 100/8 Thomas O’Brien (White, red cross Loraine, white cap) B.c. Black Tarquin – Mill Vine (Riding Mill) (Clonmel) 9 T.E. Hallinan LIGHT YEAR (Garnet Bougoure) 2/1f M. Vincent O’Brien (White & gold stripes, green cap) Ch.c. Chamier – Spring Light (Signal Light) (Ballydoyle, Cashel) 10 Joseph McGrath TIME GREINE (William Williamson) 8/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) B.c. Arctic Time – Blaith na Greine (Straight Deal) (Sandyford, Co Dublin) 11 Mrs E.J. (Anna Maria) King WISE BOY (Michael Kennedy) 50/1 Sir Hugh Nugent [Lady Hugh Nugent](Emerald, white diamond back/front & cap with green diamond) (Clonsilla) Br.c. Le Sage – Dusky Slipper (His Slipper) 12 Joseph McGrath RULLAHGEELAGH (John Wright) 25/1 Seamus McGrath (Green, red seams & cap) Br.c. Valerullah – Inchigeelagh (Straight Deal) (Sandyford, Co Dublin) 13 Harrington, 11th Earl ARCHIPELAGO (T.P. Burns) 100/1 Chaloner Chute (Yellow, black crossbelts, qrtd cap) Ch.c. Acropolis – Pharwin (Pharis II) (French House) 14 J.B. Turner GARLAND KNIGHT (John Power) 100/1 A.D. Turner (Tartan, blue slvs, red cap) Ch.c. Sadani – Garland (Garnock) 15 Mrs Anne B. Biddle LE PRINCE (Liam Ward) 66/1 Thomas Shaw [Mrs R. More O’Ferrall/Mrs D.B. Brewster] (Navy, white hoop on body & cap) (Naas) Br.c. Prince Bio – Atlantida (Nimbus) 16 J. Audain SUPREME VERDICT (Patrick Powell jr) 25/1 J. Michael Rogers (Green, yellow slvs, green cap) Ch.c. Supreme Court – Valona II (Verso II) (Stepaside Cottage) 17 Mrs Anne B. Biddle COUNTER-ATTACK (Liam Browne) 100/1 Thomas Shaw [Mrs R. More O’Ferrall/Mrs D.B. Brewster] (Navy, white hoop on body & cap) (Naas) Ch.c. Never Say Die – Kilcarn Victory (Coup de Lyon) 18 Herbert (Bert) Kerr INDIAN JUDGE (George McGrath) 100/1 Kevin R.Kerr (Clonee) (Red, black hoop body/slvs & cap with red hoop) B.c. Sayajirao – Northern Beauty (Borealis) Winner bred in England: Snailwell Stud ½ length, 2¼ lengths (Photo)

1962: Saturday 30 June

Winner: £50,027½ , 24 Ran, 1m 4f (12f)
Irish Sweeps Derby [£30,000 added] (£10/£30+£140) Colts 9st; Fillies 8st 11lb, Time: 2m 28.8s

1 Mrs Howell E. Jackson
(Maroon, mauve cap)
TAMBOURINE II (Roger Poincelet)
B.c. Princequillo – Le Mirambule (Coaraze)
15/2 Etienne Pollet FR
(Chantilly)
2 Mrs E.M. Carroll
(Moss green, violet qrtd cap)
ARCTIC STORM (W. “Bill” Williamson)
Br.c. Arctic Star – Rabina (Blanding)
15/2 John Oxx
(Currabeg)
3 Townsend B. Martin
(Black, white hoop & slvs with black hoop, red cap)
SEBRING (T. Pat Glennon)
B.c. Aureole – Queen of Speed
6/1 M. Vincent O’Brien (Cashel)
(Blue Train)
4 Raymond R. Guest
(Chocolate, pale blue hoops, chocolate cap)
LARKSPUR (Arthur “Scobie” Breasley)
Ch.c. Never Say Die – Skylarking
9/4f M. Vincent O’Brien
(Precipitation)
5 Mrs Anne B. Biddle
(Navy, white hoop on body & cap)
ATLANTIS (Liam Ward)
B.c. Milesian – Atlantida (Nimbus)
66/1 Thomas Shaw
(Naas)
6 Mrs T.J.S. Gray, Princesse N. d’Imeretie
(White, scarlet sash and spots on cap)
SAINT DENYS (Philip Canty)
Ch.c. Dionisio – Fand (Magic Red)
100/7 Michael Hurley
(Osborne Lodge)
7 Jocelyn O. Hambro
(Emerald green, white hooped slvs & cap)
CYRUS (William Rickaby)
Br.c. Darius – Good Line (Owen Tudor)
25/1 Geoffrey T. Brooke GB
(Newmarket)
8 Mrs Shanhope (Gladys) Joel
(Pink & green check, pink slvs & cap)
OUR GUILE (Eph Smith)
Ch.c. Court Martial – Lady Grand (Solario)
33/1 Humphrey L. Cottrill GB
(Newmarket)
9 Fred Turner jr SOLPETRE (George McGrath)
B.c. Sunny Boy III – Blue Pet (Blue Peter)
100/1 Kevin R. Kerr
(Clonee, Co Meath)
10 Clifford Nicholson
(Grey, scarlet slvs, braid & cap)
TRADE WIND (H. John Greenaway)
Ch.c. Never Say Die – Following Breeze (Umidwar)
75/1 William C. Elsey GB
(Malton, Yorks)
11 Thomas P. Power
(White, blue cross back/front, halved slvs, qrtd cap)
SNOWHOUND (Michael Kennedy)
Br.c. Buckhound – Oola (Lochiel)
100/1 Charles L. Weld
(Rosewell)
12 Marcel Boussac
(Orange, grey cap)
ARCOR (Neville Sellwood)
B.c. Arbar – Corejada (Pharis)
10/1 Henri Nicolas FR
(Chantilly)
13 Michael Kennedy
(Green & gold hoops, green slvs & cap with gold spots)
RUNNING ROCK (John Power)
Gr.c. Royal Challenger – Ouranna
33/1 Patrick Norris
(Khosro/Owenstown)
14 Maj Victor McCalmont
(Light blue & scarlet qrartered, light blue cap)
LE PIRATE (Peter Boothman)
B.c.Zarathustra–Marsh Mallow (Fair Copy)
33/1 R.N. Fetherstonhaugh
(Loughbrown Cottage)
15 Mrs Victor McCalmont
(Scarlet, light blue croosbelts & cap)
LONDON GAZETTE (Greville Starkey)
Ch.c.Panaslipper–Court Circular (Court Marial)
33/1 H. Thompson Jones GB
(Newmarket)
16 Rex B. Beaumont
(Wine, blue sash & slvs, wine cap blue hoop)
MUMZOWA (T.P. Burns)
Ch.c. Preciptic _ Torc Anna (Sayani)
100/1 Kevin Bell
(First Flier)
17 Mrs Anne B. Biddle [Mrs R. More O’Ferrall/Mrs D.B. Brewster]
(Navy, white hoop on body & cap)
MARCH WIND (G. William Robinson)
B.c. Hill Gail – War Loot (Court Martial)
66/1 Thomas Shaw
(Naas)
18 Cmdr A.R. Bradshaw
(Red, white hooped slvs, royal blue cap)
T.V. (Patrick Powell jr)
Ch.c. Darius – T.S.F. (Mieuxve)
66/1 H.V. Stuart Murless
(Loughbrown Lodge)
19 Joseph McGrath
(Green, red seams & cap)
GAIL STAR (Douglas Page)
Br.c. Hill Gail – Silken Star (Arctic Star)
66/1 Seamus McGrath
(Sandyford, Co Dublin)
20 Col James Reid
(Royal blue, pink striped slvs & spots on cap)
TICONDEROGA (Patrick Sullivan)
B.c. Talgo – Marjorie Castle (Windsor Slipper)
100/1 John Oxx
(Currabeg)
21 Thomas Scahill
(Blue & white stripes, orange cap blue spots)
TALGO ABBESS (Robert Moylan)
B.c. Talgo – Mount Abbess (Mount Scopus)
100/1 Private
22 Peter McCarthy
(Mauve & silver stripes, mauve cap)
SIR PAT (Wilfred Berg)
Ch.c. Acropolis – Jury Woman (Fair Trial)
100/1 Clement Magnier
(Athboy, Co Meath)
23 Mrs J.R. (Meg) Mullion
(White, red collar/cuffs, tartan cap)
BORGHESE (Garnet Bougoure)
B.c. Macherio – Eastern Glamour (Sayajirao)
100/1 Patrick J. Prendergast
(Rossmore Lodge)
24 Mrs H. Taylor TRIMATIC (Edward J. Cracknell)
B.c. Talgo – Miss Maisie (Trigo)
100/1 Patrick Norris
(Khosro/Owenstown)

Winner bred in USA: Bull Run Stud, Short head, 5 lengths, 2½ lengths

1963: Saturday 29 June

Winner: £48,732½ , 16 Ran [Yielding], 1m 4f (12f)
Irish Sweeps Derby [£30,000 added] (£10/£30+£240) Colts 9st; Fillies 8st 11lb, Time:2m 45.6s.

1 James R. Mullion
(White, Robertson tartan sash & cap)
RAGUSA (Garnet Bougoure)
B.c. Ribot – Fantan II (Ambiorix II)
100/7 Patrick J. Prendergast
(Rossmore Lodge)
2 Comte Antoine de Laubespin
(Dark blue, yellow crossbelts & slvs, red cap)
VIC MO CHROI (Peter Boothman)
Ch.c. Chamier – Vic Girl (Vic Day)
28/1 Michael Hurley
(Osborne Lodge)
3 Michael Sobell
(Pale blue, yellow & white check cap)
TIGER (Arthur “Scobie” Breasley)
Br.c. Tamerlane–Desert Girl (Straight Deal)
18/1 Sir Gordon Richards GB
(Marlborough)
4 Joseph McGrath
(Green, red seams & cap)
TARQOGAN (W. “Bill” Williamson)
Br.c. Black Tarquin – Rosyogan (Ballyogan)
20/1 Seamus McGrath
(Sandyford, Co Dublin)
5 Ennisdale, 1st Baron
(Mauve, black slvs, red & black qrtd cap)
CHRISTMAS ISLAND (Peadar Matthews)
Ch.c. Court Harwell – Tahiti (Ocean Swell)
22/1 Patrick J. Prendergast
(Rossmore)
6 Mrs Anne B. Biddle [Mrs R. More O’Ferrall/Mrs D.B. Brewster]
(Navy, white hoop, navy cap white hoop)
PARTHOLON (Patrick Powell jr)
B.c.Milesian – Paleo II (Pharis)
66/1 Thomas Shaw
(Naas)
7 W.J. Kavanagh
(Black & amber qrtd, black slvs, amber cap)
LOCK HARD (George McGrath)
B.c. Hard Tack – Dunlavin Star (Turkhan)
50/1 Michael Hurley
(Osborne)
8 Mrs Anne B. Biddle [Mrs R. More O’Ferrall/Mrs D.B. Brewster]
(Navy, white hoop)
L’HOMME ARME (Liam Ward)
B.c. Milesian – Palestrina (Palestine)
25/1 Thomas Shaw
(Naas)
9 H H Aga Khan IV
(Chocolate & green hoops, chocolate cap)
CERVINIA (Nicholas Brennan)
B.f. Phil Drake – Noorani (Nearco)
100/8 Alec Head FR
(Chantilly)
10 Mrs John Thursby
(Brown, pale blue slvs, violet cap)
FINAL MOVE (W. Henry Carr)
B.c. Botticelli – Checkmate (Dante)
25/1 J. Michael Rogers
(Stepaside Cottage)
11 Mrs John M. Olin
(Royal & light. blue stripes, white sash, light. blue cap white tassel)
PRADO (T.P. Burns)
B.c. Sicambre – Princess Charming (Djebel)
50/1 Patrick J. Prendergast
(Rossmore Lodge)
12 F.Walter Burmann
(Cornflower blue & white stripes, blue slvs, canary cap)
PHILEMON (John Roe)
B.c.Never Say Die–Winged Foot (Big Game)
66/1 M. Vincent. O’Brien
(Ballydoyle, Cashel)
13 Lt-Cmdr G. Lennox-Cotton
(Claret, pale green belt & cap)
DIRITTO (W. “Wally” Swinburn)
B.c. Straight Deal – Syracruse (Furrokh Siyar)
100/1 H.V. Stuart Murless
(Loughbrown Lodge)
14 Joseph McGrath
(Green, red seams & cap)
GALA CHIEF (Douglas Page)
B.c. Rockefella – Solanum (Solario)
250/1 Seamus McGrath
(Sandyford, Co Dublin)
15 Francis N. Shane
(Emerald green, black diamonds, orange cap)
PADDY’S BIRTHDAY (Joseph Sime)
B.c. Eudaemon – Birthday Wood (Bois Roussel)
22/1 Samuel Hall GB
(Middleham, Yorks)
16 F. Walter Burmann
(Cornflower blue & white stripes, blue slvs, canary cap)
CHAMERO (T. Pat Glennon)
Ch.c. Chamier – Arctic Prince (Arctic Star)
100/6 M. Vincent. O’Brien
(Ballydoyle, Cashel)
W Francois Dupre
(Grey, pink cap)
RELKO (Yves Saint-Martin)
Br.c. Tanerko – Relance III (Relic)
8/11f Francois Mathet FR
(Chantilly)

Winner bred in USA: H.F. Guggenheim, 2½ lengths, 2 lengths, 2½ lengths.

1964: Saturday 27 June

Winner: £53,725, 19 Ran [Good], 1m 4f (12f)
Irish Sweeps Derby [£30,000 added] (£10/£30+£190) Colts 9st; Fillies 8st 11lb, Time: 2m 35.6s.

1 John Ismay
(Black, gold star back/front, green hooped slvs & cap)
SANTA CLAUS (William Burke)
B.c. Chamossaire – Aunt Clara (Arctic Prince)
4/7f J. Michael Rogers
(Stepaside Cottage)
2 Sir Humphrey de Trafford
(Scarlet & white quartered)
LIONHEARTED (W. Henry Carr)
B.c. Never Say Die – Thunder (Hyperion)
100/6 Cecil A. Boyd-Rochfort GB
(Newmarket)
3 James Cox Brady
(Red & white halved, black slvs, red cap)
SUNSEEKER (William Pyers)
Ch.c. Aureole – Sun Deck (Blue Peter)
66/1 M. Vincent O’Brien
(Ballydoyle, Cashel)
4 Lady Honor Svejdar
(Brick red, black seams & spots on cap)
CRETE (Garnet Bougoure)
B.c. Mossborough – Carezza (Rockefella)
100/7 Patrick J. Prendergast
(Rossmore Lodge)
5 Joseph McGrath
(Green, red seams & cap)
ALL SAVED (John Roe)
Ch.f. Never Say Die – Silken Glider (Airborne)
25/1 Seamus McGrath
(Sandyford, Co Dublin)
6 Lawrence M. Gelb
(Yellow, blue sash & slvs with yellow spots, blue cap)
DILETTANTE II (Lester Piggott)
B.c. Sicambre – Barbzonnette (Le Paillon)
100/8 Patrick J. Prendergast
(Rossmore Lodge)
0 Mrs Jean Couturie
(Black & white diamonds, while slvs, black cap)
NEPTUNUS (T. Pat Glennon)
B/Br.c. Neptune II – Bastia (Tornado/Victrix)
100/8 Etienne Pollet FR
(Chantilly)
0 Mrs J.P. Herdman
(Blue, black sash, red cap)
CARRICKLEE (Patrick Powell jr)
B.c. Premonition – Queen’s Orders (Court Martial)
100/1 Charles L. Weld
(Rosewell House)
0 J.Henry Kartz
(Maroon & silver grey stripes, gold slvs & cap)
RED VAGABONDE (G. Pezeril)
Ch.c. Red God – La Vagabonde (Vandale II)
100/1 C. Bartholomew jr FR
0 T.E. Kelly
(Silver grey, red seams & diamond on cap)
MASTER BARRY (Mr Joseph M. McGrath)
Ch.c. Court Harwell – Slippery Fox (Solor Slipper)
66/1 Seamus McGrath
(Sandyford, Co Dublin)
0 Joseph McGrath
(Green, red seams & cap)
FRENCH STAR (George McGrath)
Br.c. Vimy – Silken Star (Arctic Star)
100/1 Seamus McGrath
(Sandyford, Co Dublin)
0 Mrs James Reid
(Rose, old gold slvs, qrtd cap)
BISCAYNE (Patrick Sullivan)
B.c. Talgo – Marjorie Castle (Windsor Slipper)
100/1 John Oxx
(Currabeg)
0 E.E. Dale Shaffer
(Canary, maroon crossbelts & cap)
HORSE POWER (T.P. Burns)
B.c. Alcide – Tiona (Hyperion)
100/1 Michael Dawson
(Rathbride Manor)
0 Reginald N. Webster
(Cerise, turquoise sash, check slvs, cerise cap)
OMINOUS (Peadar Matthews)
Ch.c. Ommeyad – Peribanoo (Donatello II)
100/1 Patrick J. Prendergast
(Rossmore Lodge)
0 Billy Fury [Ronald Wycherley]
(Royal blue & white hoops, red slvs, blue cap)
ANSELMO (Albert Robson)
B.c. Aureole – Aranda (Vatellor)
40/1 Keith Piggott GB
(Lambourn)
0 Mrs L. McVey
(Cyclamen, gold spots on cap)
DEVASTATION (Joseph Sime)
B.c. Tamerlane – Daughter of Sylvia (Le Sage)
50/1 Samuel Hall GB
(Middleham, Yorks)
0 Mrs M.V. (Jacqueline) O’Brien
(Scarlet, white slvs & hoop on cap)
HOVERCRAFT (. “Jack” Purtell)
B.c. Pardal – Wave Crest (Blenheim)
33/1 M. Vincent O’Brien
(Ballydoyle, Cashel)
0 Mrs M. Elizabeth Whitney Tippett [Mrs M.E. Person Lunn]
(Fuchsia, purple crossbelts, slvs & cap)
KING PADDY (Liam Ward)
B.c. Master Gus – My Endeavour (Endeavour II)
20/1 Kevin Prendergast
(Friarstown)
SU Comte Antoine de Laubespin
(Dark blue, yellow crossbelts & slvs, red cap)
MASTER BUCK (Ryan F. Parnell)
Br.c. Buckhound – Bezique (Atout Maitre)
100/1 Michael Hurley
(Osborne L)

Winner bred in England: Dr F.A. Smorfitt, 4 lengths, short head, same.

1965: Saturday 27 June 1965

Winner: £55,900, 21 Ran [Yielding], 1m 4f (12f)
Irish Sweeps Derby [£30,000 added] (£10/£30+£240) Colts 9st; Fillies 8st 11lb. Time: 2m 46.8s

1 G. Maxwell Bell MEADOW COURT (Lester Piggott) 11/10f Patrick J. Prendergast
  (Powder blue & scarlet hoops, blue cap scarlet spots) Ch.c.Court Harwell – Meadow Music (Tom Fool)   (Rossmore Lodge)
2 E.R. (Rory) More O’Ferrall CONVAMORE (James Lindley) 20/1 Ronald V. Smyth GB
  (Emerald, gold braid & tassel on cap) Br.c. Court Harwell – Absolution (Petition)   (Epsom)
3 Donoughmore, 7th Earl WEDDING PRESENT (W. “Bill” Williamson) 33/1 John Oxx
  (Brown, pale blue slvs & sash, black cap) Ch.c. Macherio – Muscosa (Mossborough)   (Currabeg)
4 W.T. Stoker BALLYMARAIS (Brian Connorton) 25/1 William H. Gray GB
  (Cherry & white stripes, lemon slvs & cap with white hoop) Ch.c. Ballymoss – Skylarking (Precipitation)   (Beverley)
5 Princess Elizabeth Oettingen-Spielberg JEALOUS (William Rickaby) 40/1 John Oxx
  (Silver grey, dark blue sash, red cap) Ch.c. Above Suspicion – Leidenschaft (Wirbelwind)   (Currabeg)
6 Terence J.S. Gray ZEND AVESTA (Jean Massard) 33/1 Michael Hurley
  (Scarlet, white sash) Gr.c. Zarathustra – Overboard (Xandover)   (Osborne Lodge)
7 Mrs Mary B. Hecht KHALIFE (Peadar Matthews) 40/1 Patrick J. Prendergast
  (Blue, black seams, blue cap black peak) Ch.c. Montaval – Jill Scott (Jock Scott)   (Rossmore Lodge)
8 Mrs Anne B. Biddle [Mrs R. More O’Ferrall/Mrs D.B. Brewster] WESTERN WIND (Liam Ward) 100/7 Michael Dawson
  (Navy, white hoop on body & cap) B.c. Milesian – Palestrina (Palestine)   (Rathbride Manor)
9 Wilfred Harvey NIKSAR (Roger Poincelet) 100/9 Walter Nightingall GB
  (Cherry, white striped slvs & hoop on cap) Ch.c. Le Haar – Niskampe (Shikampur)   (Epsom)
10 Seamus McGrath SIERRA DE MIZAS (C. James Mulhall) 200/1 S. McGrath
  (Green, red striped slvs & spots on cap) B.c. Hill Gail – Katty’s Slipper (Solar Slipper)   (Sandyford Co Dublin)
11 Charles Clore SCRAPANI (William Pyers) 200/1 M. Vincent O’Brien
  (Green, grey stars & slvs, green cap) B.c. Tenerani – Scrap (Relic)   (Ballydoyle, Cashel)
12 Joseph McGrath BALLYCIPTIC (George McGrath) 200/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) Ch.c. Preciptic – Bally Tickle (Ballyogan)   (Sandyford, Co Dublin)
13 Michael Kennedy FLAMING RED (John Roe) 66/1 Patrick Norris
  (Green & gold hoops, green slvs & cap with gold spots) B.c. Red God – Rosheen (Flamenco)   (Cherryfield)
14 Rex B. Beaumont MABROUK (T.P. Burns) 100/1 Kevin Bell
  (Wine, blue sash & slvs, wine cap blue hoop) B.c. Babur – Ma Davies (Luminary)   (First Flier)
15 Comte Antoine de Laubespin GA-GREINE (Patrick Powell jr) 100/1 Michael Hurley
  (Dark blue, yellow crossbelts & slvs, red cap) Ch.c. Preciptic – After the Show (Phideas)   (Osborne L.)
16 R.S. Reynolds jr BEDDARD (Patrick Sullivan) 10/1 H.V. Stuart Murless
  (Gold & purple stripes, white slvs & cap) B.c. Quorum–Miss Pepita (Sayajirao)   (Loughbrown Lodge)
17 Countess de la Valdene [Mrs A.A. Manning] DONATO (Arthur “Scobie” Breasley) 6/1 M. Vincent O’Brien
  (Buttercup yellow, green hooped slvs & cap with yellow hoop) B.c. Alycidon – Mamounia (Chanteur II)   (Ballydoyle)
18 Joseph McGrath INDIAN SNOW (Garnet Bougoure) 200/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) Br.c. Arctic Time – Sliprullah (Solar Slipper)   (Sandyford, Co Dublin)
19 John McShain BALJOUR (J. “Jack” Purtell) 10/1 M. Vincent O’Brien
  (White, red B back/front, red & white striped slvs with black band, red cap) Ch.c. Ballymoss – Day Dreaming (Borealis)   (Ballydoyle, Cashel)
20 Mrs D. Archer Houblon SOLWEZI (G. William Robinson) 100/1 Patrick Mullins
    B.c. Zimone – Solfarana (Solferino)  

(Goresbridge, Co Kilkenny)

21 Herbert (Bert) Kerr KILCORAN (Michael Kennedy) 28/1 Kevin R.Kerr
  (Red, black hoop body/slvs & cap with red hoop) Br.c. Gilles de Retz – Chislet (Tehran)   (Clonee)

Winner bred in Ireland: Mrs E. Parker Poe, 2 lengths, ¾ length, 4 lengths.

1966: Saturday 2 July

Winner: £52,157½ , 23 Ran [Good], 1m 4f (12f)
Irish Sweeps Derby [£30,000] (£10/£30+£240) Colts 9st; Fillies 8st 11lb., Time: 2m 31.5s.

1 Radha J. Sigtia SODIUM (Francis Durr) 13/2 George E. Todd GB
  (Light blue, green sash & striped slvs) B.c Psidium – Gambade (Big Game)   (Manton, Wiltshire)
2 Lady Zia Wernher CHARLOTTOWN (A. “Scobie” Breasley) 8/11f Gordon R. Smyth GB
  (Green & yellow halved, yellow cap) B.c. Charlottesville – Meld (Alycidon)   (Lewes, Sussex)
3 P.A.B. Widener PAVEH (Patrick Powell jr) 100/8 T. David Ainsworth
  (Red & white stripes, black cap) B.c. Tropique – Persian Shoe (Tehran)   (Crotanstown)
4 W.G. Reynolds BAYLANX (Robert P. Elliott) 100/1 H.V. Stuart Murless
  (Blue, white spots, red slvs & cap) B.c. Helioscope –Close Ranks (Phalanx)   (Loughbrown Lodge)
5 Mrs E.N. (Florence) Graham AGOGO (Nichalus Brennan) 100/1 H.V. Stuart Murless
  (Cerise, white sash, blue cuffs, cerise & blue qrtd cap) Ch.c. Never Say Die – Speed Bird (Jet Pilot)   (Loughbrown Lodge)
6 E.R. (Rory) More O’Ferrall KHALEKAN (Desmond Lake) 20/1 Patrick J. Prendergast
  (Emerald, gold braid & tassel on cap) Ch.c. Alycidon – Tenebel (Djebel)   (Rossmore Lodge)
7 Seamus McGrath ALCIGLIDE (George McGrath) 100/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) Gr.c. Alcide – Silken Glider (Airborne)   (Sandyford, Co Dublin)
8 Mrs H.V.S. (Beryl) Murless REUBENS (Patrick Sullivan) 100/1 H.V. Stuart Murless
  (Violet, primrose striped slvs, braid & spots on cap) Ch.c. Panaslipper – Peribanoo (Donatello II)   (Loughbrown Lodge)
9 Mrs T.J.S. Gray, Princesse N. d’Imeretie AL-ALAWI (Ronald Sheather) 100/1 Michael Connolly
  (White, scarlet sash and spots on cap) B.c. Aureole – Andromeda Nebula (Arctic Star)   (Westenra)
10 P. McManus POLEMIC (John Roe) 100/1 John Oxx
  (Light blue & maroon hoops, qrtd cap) B.c. Quorum – Polar Point (Arctic Prince)   (Currabeg)
11 A.D.G. Oldrey CROZIER (Joseph Mercer) 100/7 Peter T. Walwyn GB
  (Red, white slvs, black & white qrtd cap) B.c. Zarathustra – Vimere (Vimy)   (Lambourn)
12 Stanhope H. Joel BUSTED (Peter Boothman) 22/1 R.N. Fetherstonhaugh
  (Green & pink stripes, pink cap) Ch.c. Crepello – Sans le Sou (Vimy)   (Loughbrown Cottage)
13 Comte Antoine de Laubespin NOT SO COLD (W. “Wally” Swinburn) 100/1 Michael Hurley
  (Dark blue, yellow crossbelts & slvs, red cap) B.c. Arctic Time – Rose Vale (Valerullah)   (Osborne L.)
14 Richard Greene PETIT JEAN (G. William Robinson) 100/1 Michael Hurley
  (Green, royal blue slvs, white cuffs & hoop on blue cap) Ch.c. Petition – Hiera II (Goyama)   (Osborne L.)
15 Lady Maud Evelyn Sassoon RADBROOK (T.P. Burns) 50/1 J. Michael Rogers
  (Peacock blue, gold hoops & slvs, blue cap) Ch.c. Ballymoss – Alare (Alycidon)   (Stepaside Cottage)
16 Miles Valentine BEAU CHAPEAU (John Murtagh) 50/1 M. Vincent O’Brien
  (Pink, cherry red hearts, cherry red cap) Ch.c. High Hat – Beau Co Co (Ballyogan)   (Ballydoyle, Cashel)
17 Mrs Anne Ford AMBERICOS (Liam Ward) 22/1 M. Vincent O’Brien
  (Coral, white sash, light blue slvs with white chevrons, coral & white qrtd cap) Ch.c. Darius – Ambergris (Sicambre)   (Ballydoyle, Cashel)
18 A.S. Hewitt DEMOCRAT (Michael Kennedy) 100/8 J. Michael Rogers
  (White, scarlet hoop & cap) B.c. Pinza – Fair Plea (Petition)   (Stepaside Cottage)
19 Hugo Dolan ASCOT (L.W. Johnson) 100/1 Charles L. Weld
  (White, red hooped slvs & cap with white hoop) Ch.c. High Hat – Light Action (Signal Light)   (Rosewell House)
20 Mrs M.A. Moore WHITE GLOVES (John Power) 100/1 M. Vincent O’Brien
  (Royal purple, jade green cap & slvs with 3 purple hoops) Ch.c. High Hat – Gallamond (Mahmoud)   (Ballydoyle, Cashel)
21 Mrs H.P. Gallagher RIPPING TIME (Joseph Larkin) 100/1 Christopher Grassick
    B.c. Arctic Time – Mill Baby (Mazarin)   (Castleknock)
22 Hugo Dolan DRUMLANE (Patrick Vaughan) 100/1 Charles L. Weld
  (White, red hooped slvs & cap with white hoop) Br.c. Arctic Time – Rocint (Black Rock)   (Rosewell House)

Winner bred in Ireland: Kilcarn Stud Ltd. (Major E. O’Kelly), 1 length, 2½ lengths, 2 lengths.

1967 Saturday 1 July

Winner: £57,610, 23 Ran [Good], 1m 4f (12f)
Irish Sweeps Derby [£30,000 added] (£10/£30+£240) Colts 9st; Fillies 8st 11lb, Time: 2m 32.4s.

1 Charles W. Engelhard RIBOCCO (Lester Piggott) 5/2f R. Fulke Johnson-Houghton GB
  (Green, yellow slvs, scarlet sash, green cap) B.c. Ribot – Libra (Hyperion)   (Blewbury, Berks)
2 Lady Maud Evelyn Sassoon SUCARYL (George Moore) 8/1 C.F. Noel Murless GB
  (Peacock blue, old gold hoops & slvs, blue cap) Ch.c. St Paddy–Sweet Angel (Honeyway)   (N’market)
3 Michael Sobell DART BOARD (A. “Scobie” Breasley) 9/1 Sir Gordon Richards GB
  (Pale blue, yellow & white check cap) Ch.c. Darius – Shrubswood (Straight Deal)   (Whitsbury, Hants)
4 Anthony B. Askew GAY GARLAND (Ron Hutchinson) 18/1 Harry Wragg GB
  (Light blue, yellow waistcoat, scarlet cap) B.c. Shantung – Festoon (Fair Trial)   (Newmarket)
5 Saul Raccah DAN KANO (Patrick Powell jr) 150/1 James Lenehan
  (Radiant blue & orange halved, striped cap) Ch.c. Dicta Drake – Gillylees (The Bug)   (Curragh View)
6 Stephen O’Flaherty ATHERSTONE WOOD (Ryan F. Parnell) 22/1 Stephen Quirke
  (Royal blue, white star in circle & spots on cap) B.c. Buisson Ardent – Reine des Bois (Bois Roussel)   (Mountjoy)
7 D. Drewery DANCING MOSS (Greville Starkey) 28/1 R.N. Fetherstonhaugh
  (Bottle green, red diagonal stripes & cap) Ro/Ch.c. Ballymoss – Courbette (Native Dancer)   (Loughbrown)
8 A. Tsiatalous EL MIGHTY (Gerard Thiboeuf) 100/1 David L. Hanley GB
  (Gold, black striped cap, scarlet slvs) Ch.c. Sheshoon – Delicious II (Requested)   (Lambourn)
9 A.J. Richards TAPIS ROSE (R. McCarthy) 150/1 David L. Hanley GB
  (Black & white halved, check cap, yellow slvs) B.c Tissot – Rosace (Sky High)   (Lambourn)
10 Maj Victor McCalmont FORTISSIMO (Peter Boothman) 18/1 R.N. Fetherstonhaugh
  (Light blue & scarlet qrtd, light blue cap) Gr.c. Fortino II – Choir Practice (Guersant)   (Loughbrown)
11 Seamus McGrath SIGNA INFESTA (George McGrath) 100/9 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) Ch.c. Saint Crespin – Certosa (Prince Chevalier)   (Sandyford, Co Dublin)
12 R.S. Reynolds CREPE CLOVER (Patrick Sullivan) 100/1 H.V. Stuart Murless
  (Gold & purple stripes, white slvs & cap) Br.c. Crepello – Honey Flower (Jet Pilot)   (Loughbrown L.)
13 Baron G. de Waldner STEADY II (Roger Poincelet) 8/1 F. Palmer FR
  (Yellow) B.c. Fast Fox – Seed Pearl (Tourment)   (Chantilly)
14 J. McNamee-Sullivan RUGGED MAN (T.P. Burns) 28/1 Aubrey Brabazon
  (Yellow, grey sash & cap) B/Br.c. Hard Ridden – Night Operation (Eight Thirty)   (Rangers Lodge)
15 Mrs Martin Andree SKAMANDER (John Roe) 100/1 John Oxx
  (White, 2 dark blue hoops, white slvs, orange cap) Br.c. Arctic Storm – Sara Poly (Migoli)   (Currabeg)
16 R.H. Preston SOVEREIGN SLIPPER (Desmond Lake) 40/1 Patrick Murphy
  (Gold, royal blue slvs & cap) B.c. Fortino II – Solar Echo (Solar Slipper)   (Kilcullen)
17 R.G. Angus KISS OF LIFE (Liam Browne) 150/1 G.N. Robinson
  (Chocolate & light blue qrtd, chocolate slvs & cap) B.c.Never Say Die – Poste Restante (Tantieme)   (Berwick-on-Tweed)
18 Thomas McCairns RARE JEWEL (Peadar Matthews) 150/1 Pk. Prendergast Jr
  (Royal blue, white diamonds, white slvs, red cap) B.c.Princely Gift–Royal Pageant (Prince Chevalier)   (Milltown)
0 Mrs Thomas E. Kelly HEAVE HO (Liam Ward) 40/1 Seamus McGrath
  (Silver grey, yellow qrtd cap) B.c. Le Levanstell – Vallombrosa (Valerullah)   (Sandyford, Co Dublin)
0 A.S.D. Scott MARK SCOTT (John Murtagh) 66/1 Patrick Norris
  (Navy, gold triangles, gold collar & slvs) B.c. Milesian – Tonakhan (Turkhan)   (Cherryfield)
0 G.A. Newsome PALMAS (Percy John Willett) 150/1 Ernest Davey GB
  (Royal blue, yellow slvs, white cap black spots) B.c. Pardal – Choosey (Fairford)   (Malton, Yorks )
0 J.G. Barnett ZARACARN (Laurence W. Johnson) 150/1 Charles L. Weld
  (Cream, maroon sash, black cap) Br.c. Zarathustra – Kilcarn Goddess (Nearco)   (Rosewell House)
F General R. King Mellon ROYAL SWORD (Michael Kennedy) 11/2 J. Michael Rogers
  (Blue, red hooped slvs, white cap) Br.c. Right Royal V – The Blonde (Wild Risk)   (Stepaside Cottage)

Winner bred in USA: Mrs Julian G. Rogers, ¾ length, 3 lengths, ½ length.

1968: Saturday 29 June

Winner: £55,340, 14 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby [£30,000 added] (£10/£30+£240) Colts 9st; Fillies 8st 11lb. Time: 2m 33.9s.

1 Charles W. Engelhard RIBERO (Lester Piggott) 100/6 R. Fulke Johnson-Houghton GB
  (Green, yellow slvs, scarlet sash, green cap) B.c. Ribot – Libra (Hyperion)   (Blewbury, Berks)
2 Raymond R. Guest SIR IVOR (Liam Ward) 1/3f M. Vincent O’Brien
  (Chocolate, pale blue hoops & cap) B.c. Sir Gaylord – Attica (Mr Trouble)   (Ballydoyle, Cashel)
3 Baron de Rothschild VAL D’AOSTE (Jean Deforge) 100/6 Miguel Clement FR
    B.c. Val de Loir – Nourouche (Phil Drake)   (Chantilly)
4 Joseph J. McGrath LAUDAMUS (George McGrath) 50/1 Seamus McGrath
  (Maroon birds-eye, maroon cap) B.c. Lauso – Damarctic (Arctic Star)   (Sandyford, Co Dublin)
5 Mrs C.B. Nathorst LUCKY FINISH (Brian Taylor) 28/1 Harvey C. Leader GB
  (Dark blue, pink cap gold hoop & tassel) B.c. Milesian – Campanette (Fair Trial)   (Newmarket)
6 James R. Mullion NEW MEMBER (William Williamson) 25/1 Patrick J. Prendergast
  (White, Robertson tartan sash & cap) Ch.c. Alcide – Maiden Speech (Relic)   (Rossmore Lodge)
7 Mrs M.V. Philippi ALARIC (John Roe) 66/1 John Oxx
  (Blue, grey crossbelts, slvs & cap) B.c. Arabian – Anet II (Vimy)   (Currabeg)
8 Joseph J. McGrath STITCH (Peadar Matthews) 100/1 Seamus McGrath
  (Maroon birds-eye, maroon cap) B.c. Lauso – Silken Princess (Arctic Prince)   (Sandyford, Co Dublin)
9 H E President Eamon de Valera GIOLLA MEAR (T.P. Burns) 10/1 Michael Hurley
  (St Patrick’s blue, gold slvs & tassel) B.c. Hard Ridden – Iacobella (Relic)   (Osborne Lodge)
10 William J. Simms PANCO (Peter Boothman) 200/1 W.J.Ryan Jarvis GB
  (Black, yellow crossbelts, royal blue slvs, red cap) Ch.c. Panaslipper – Counsel’s Opinion (Counsel)   (Newmarket)
11 Harrington, 11th Earl SARAGAN (Michael Kennedy) 100/1 M. Vincent O’Brien
  (Yellow, black crossbelts, qrtd cap) Gr.c. Sicambre – Ash Plant (Nepenthe)   (Ballydoyle, Cashel)
12 R.S. Reynolds jr MEADSVILLE (Colin Williams 33/1 H.V. Stuart Murless
  (Gold & purple stripes, white slvs & cap) Ch.c. Charlottesville–Honey Flower(Jet Pilot)   (L’brwn Ldg)
13 J. Smyth SUNSET GLORY (Anthony C. McGarrity) 200/1 Kevin Bell
  (Cyclamen, black slvs, cyclamen cap) B.c. Sayajirao – Sun Shower (Nimbus)   (First Flier)
14 Herbert (Bert) Kerr HOME FARM (Ryan F. Parnell) 100/1 Kevin R.Kerr
  (Red, black hoop body/slvs & cap with red hoop) B.c. Bairam II – Pitcher Girl (Black Rock)   (Clonee)

Winner bred in USA: Mrs Julian G. Rogers, 2 lengths, same, 5 lengths.

1969: Saturday 28 June

Winner: £53,390, 15 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby [£30,000 added] (£10/£30+£240) Colts 9st; Fillies 8st 11lb, Time: 2m 36.1s.

1 Countess de la Valdene [Mrs A.A. Manning] PRINCE REGENT FR (Geoffrey Lewis) 7/2 Etienne Pollet FR
  (Buttercup yellow, green hooped slvs & cap with yellow hoop) B.c. Right Royal V – Noduleuse (Nosca)   (Chantilly)
2 Charles W. Engelhard RIBOFILIO (Lester Piggott) 2/1 F R. Fulke Johnson-Houghton GB
  (Green, yellow slvs, scarlet sash, green cap) B.c. Ribot – Island Creek (Khaled)   (Blewbury, Berks)
3 Raymond R. Guest REINDEER (T.P. Burns) 100/7 M. Vincent O’Brien
  (Chocolate, pale blue hoops & cap) B/Br.c. Santa Claus – Reine des Bois (Bois Roussel)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Arthur M. Budgett BLAKENEY (Ernest Johnson) 7/2 Arthur M. Budgett GB
  (Salmon pink, grey slvs, qrtd cap) B.c. Hethersett – Windmill Girl (Hornbeam)   (Whatcombe)
5 John W. Galbreath ONANDAGA (Liam Ward) 100/8 M. Vincent O’Brien
  (Fawn, brown slvs, qrtd cap brown pom pom) Ch.c. Ribot – Red Pippin (Royal Charger)   (Ballydoyle, Cashel)
6 James Cox Brady SELKO (John Roe) 66/1 M. Vincent O’Brien
  (Red & white halved, black slvs, red cap) Ch.c. Relko – Sijui (Sayajirao)   (Ballydoyle, Cashel)
7 T.A. Geekie NORTHERN MIST (John D. Coleman) 33/1 John Oxx
  (Deep turquoise & red halved & qrtd cap, white slvs) B.c. Arctic Storm – Polar Point (Arctic Prince)   (Currabeg)
8 James R. Mullion AGUSTUS (William Williamson) 33/1 Patrick J. Prendergast
  (White, Robertson tartan sash & cap) B.c. Ribot – Ela Marita (Red God)   (Rossmore Lodge)
9 Mrs P. Wertheimer BEAUGENCY (Frederic Head) 9/1 Alec Head FR
    B.c. Val de Loir – Biobelle (Cernobbio)   (Gouvieux)
10 Countess de la Valdene [Mrs A.A. Manning] MOON MOUNTAIN (Alexander Barclay) 100/7 M.Vincent O’Brien
  (Buttercup yellow, green hooped slvs & cap with yellow hoop) B.c. Mourne – Trip to the Moon (Sicambre)   (Ballydoyle, Cashel)
11 Countess de la Valdene [Mrs A.A. Manning] BALLANTINE (Vincent Rossiter) 200/1 M. Vincent O’Brien
  (Buttercup yellow, green hooped slvs & cap with yellow hoop) Ch.c. Ballymoss – Palmavista (Royal Palm)   (Ballydoyle, Cashel)
12 Seamus McGrath SANTAMOSS (George McGrath) 40/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) Ch.c. Santa Claus – Feemoss (Ballymoss)   (Sandyford, Co Dublin)
13 Seamus McGrath VIVADARI (Michael Kennedy) 150/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) B.c. Pindari – Ballyvive (Ballyogan)   (Sandyford, Co Dublin)
14 Herbert (Bert) Kerr BUNKERED (Ryan F. Parnell) 200/1 Kevin R.Kerr
  (Red, black hoop body/slvs & cap with red hoop) B.c. Entanglement – Golf Ball (Persian Gulf)   (Clonee)
15 Comte Antoine de Laubespin TANZARA (Francis Berry) 200/1 Michael Hurley
  (Dark blue, yellow crossbelts & slvs, red cap) Ch.c.Tanavar–Fujiyama (Zarathustra)   (Osborne Lodge)

Winner bred in France: Countess de la Valdene, 1 length, 5 lengths, short head.

1970: Saturday 27 June

Winner: £52,992½ , 13 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby [£30,000 added] (£10/£30+£240) Colts 9st; Fillies 8st 11lb, Time: 2m 33.6s.

1 Charles W. Engelhard NIJINSKY CAN (Liam Ward) 4/11f M. Vincent O’Brien
  (Green, yellow slvs, scarlet sash, green cap) B.c. Northern Dancer – Flaming Page (Bull Page)   (Ballydoyle, Cashel)
2 David Robinson MEADOWVILLE (Lester Piggott) 10/1 Michael A. Jarvis GB
  (Green, red slvs, light blue cap) Ch.c. Charlottesville – Meadow Pipit (Worden II)   (Newmarket)
3 Mrs A.A. Manning [Countess de la Valdene] MASTER GUY FR (J. Taillard) 100/7 Etienne Pollet FR
  (Buttercup yellow, green hooped slvs & cap with yellow hoop) B.c. Relko – Musical (Prince Chevalier)   (Chantilly)
4 Robert W. Hall-Dare NOR (Alan Simpson) 66/1 Patrick Mullins
  (Black, yellow cap with black hoop) B.c. Tiger – Lucky Day (Vic Day)   (Goresbridge, Co Kilkenny)
5 Patrick W. McGrath ILLA LAUDO (George McGrath) 66/1 Seamus McGrath
  (Green, red hoop body/slvs, green cap) B.c. Lauso – Four Twos (Arctic Time)   (Sandyford, Co Dublin)
6 Mrs J.R. (Meg) Mullion DUBRAVA (John Miller) 200/1 Patrick J. Prendergast
  (White, red collar/cuffs, tartan cap) B.c. Ragusa – Maiden Speech (Relic)   (Rossmore Lodge)
7 Sir Humphrey de Trafford APPROVAL (Greville Starkey) 10/1 Henry R.A. Cecil GB
  (Scarlet & white quartered) Ch.c. Alcide – Success (Arctic Prince)   (Newmarket)
8 Matthew Gallagher NOBLE LIFE (Michael Kennedy) 500/1 Christopher Grassick
  (Black, tan slvs, white cap) Br/Bl.c. Only for Life – Suburb (Faubourg II)   (Castleknock)
9 Hugo Dolan RINGSEND (Ryan F. Parnell) 33/1 Charles L. Weld
  (White, red hooped slvs & cap with white hoop) B.c. Tamerlane – Scyllinda (Vilmorin)   (Rosewell H)
10 Saul Raccah HONEST CROOK (T.P. Burns) 300/1 James Lenehan
  (Radiant blue & orange halved, striped cap) B.c. Arctic Storm – Ma Tendresse (Tenerani)   (Woodside)
11 John McShain NIP AND TUCK (John D. Coleman) 100/1 John Oxx
  (White, red B back/front, red & white striped slvs with black band, red cap) Br.c. Klarion – Bottalina (Botticelli)   (Currabeg)
12 Mrs Rochfort Hyde DOUBLE DICK (John Roe) 500/1 Michael Connolly
  (Light blue, red hoop & cap) B.c. Dual – Lucella (Hugh Lupus)   (Westenra)
13 Mrs W.J. Kavanagh OH BROTHER (Laurence W. Johnson) 500/1 Michael Hurley
  (Black & amber qrtd, black slvs, red cap) B.c. Escart III – Dunlavin Star (Turkhan)   (Osborne Lodge)

Winner bred in Canada: E.P. Taylor, 3 lengths, same, ½ length.

1971: Saturday 26 June

Winner: £62,120, 15 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby [£30,000 added] (£10/£30+£240) Colts 9st; Fillies 8st 11lb, Time: 2m 36.6s.

1 Emile Littler IRISH BALL FR (Alfred Gilbert) 7/2 Phillipe H. Lallie FR
  (Black & yellow halved, slvs reversed, hooped cap) B.c. Baldric II – Irish Lass (Sayajirao)   (Chantilly)
2 Mrs J.R. (Meg) Mullion LOMBARDO (Lester Piggott) 13/2 Patrick J. Prendergast
  (White, red collar/cuffs, tartan cap) B.c. Ragusa – Midnight Chimes (Princely Gift)   (Rossmore Lodge)
3 Patrick J. Prendergast GUILLEMOT USA (Liam Ward) 16/1 Patrick J. Prendergast
  (Black & red halved, red cap black hoop) B.c. Sea Bird II – Belle Jeep (War Jeep)   (Rossmore Lodge)
4 Robert W. Hall-Dare LUCKY DRAKE (Thomas Murphy) 100/1 Patrick Mullins
  (Black, yellow cap with black hoop) Ch.c. Dicta Drake – Lucky Day (Vic Day)   (Goresbridge)
5 Mrs Howell E. Jackson MUSIC MAN USA (W. “Wally” Swinburn) 16/1 H. Nicolas FR
  (Maroon, mauve cap) B.c. Tambourine II – Way We Go (Nasrullah)   (Chantilly)
6 E.A. Holt ST IVES (Ryan F. Parnell) 100/1 Stephen Quirke
  (Green & yellow qrtd, green cap pink stripes) Ch.c. St Paddy – Night Court (Court Martial)   (Mountjoy Lodge)
7 Mrs J.W. (Hope) Hanes TANTOUL USA (T.P. Burns) 22/1 M. Vincent O’Brien
  (Sky blue, emerald green striped slvs, hooped cap) Ch.c. Titan – Lebkuchen (Hill Prince)   (Ballydoyle, Cashel)
8 John W. Galbreath GRENFALL USA (John Roe) 7/1 M. Vincent O’Brien
  (Fawn, brown slvs, qrtd cap brown pom pom) Ch.c. Graustark – Primonetta (Swaps)   (Ballydoyle, Cashel)
9 Roderic More O’Ferrall PARNELL (Alan Simpson) 7/1 Stephen Quirke
  (Flame, black seams & cap) Ch.c. St Paddy – Night Court (Court Martial)   (Mountjoy Lodge)
10 J.R. Brown TURBULENT EDDY (S. Gary Spinks) 100/1 Charles L. Weld
  (Turquoise, black V & cuffs, yellow slvs, black & yellow qrtd cap) B.c. Whistling Wind – Natty (Narrator)   (Rosewell House)
11 Thomas W. Nicholson MERRY SLIPPER (Thomas Carberry) 100/1 Patrick Mullins
  (Canary, royal blue sash & hoop on cap) Ch.c. Red Slipper – Merry Tola (Merry Boy)   (Goresbridge)
12 Sir Gervais Tennyson D’Eyncourt BAYONS MANOR (Paul Cook) 100/1 Arthur M. Budgett GB
    Ch.c. Saint Crespin III – Lovely Lady II (My Love)   (Whatcombe)
13 A. D. Brennan WACOSO (Laurence W. Johnson) 100/1 Kevin Prendergast
    (Ch.c. Soderini – Waco II (Caran D’Ache)   (Friarstown)
14 Seamus McGrath ALL TAN (George McGrath) 100/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) Br.c. Tarqogan – All Saved (Never Say Die)   (Sandyford, Co Dublin)
L Mrs D. McCalmont LINDEN TREE FR (Duncan Keith) 7/4f Peter T. Walwyn GB
    Ch.c. Crepello – Verbena (Vimy)   (Lambourn)

Winner bred in France: Mrs E. Cruz-Valer & Eric Coupey, 3 lengths, short head, 4 lengths.

1972: Saturday 1 July

Winner: £58,905, 14 Ran [Good to Yielding], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Group 1) £30,000 added(£10/£30+£240) Colts 9st; Fillies 8 11..Time: 2m 39.8s.

1 Ravi N. Tikkoo STEEL PULSE (William Williamson) 10/1 A.E. Breasley GB
  (Yellow, dark blue diamond & slvs) Br.c. Diatome – Rachel (Tudor Minstrel)   (Epsom)
2 A.J. Struthers SCOTTISH RIFLE (Ron Hutchinson) 16/1 John L. Dunlop GB
  (Grey, pink slvs, check cap) Br.c. Sunny Way – Radiopye (Bright News)   (Arundel, Sussex)
3 Mrs J.R. (Meg) Mullion BALLYMORE (Lester Piggott) 3/1

Patrick J. Prendergast

  (White, red collar/cuffs, tartan cap) B.c. Ragusa – Paddy’s Sister (Ballyogan)   (Rossmore Lodge)
4 Comte Antoine de Laubespin STAR LARK (Thomas Murphy) 100/1 Michael Hurley
  (Dark blue, yellow crossbelts & slvs, red cap) B.c. Le Levanstell – Fuiseog (Eudaemon)   (Osborne L)
5 Mrs P. Wertheimer LYPHARD USA (Frederic Head) 7/2 Alec Head FR
    B.c. Northern Dancer – Goofed (Court Martial)   (Gouvieux)
6 Mrs J.W. Galbreath MANITOULIN USA (Michael Kennedy) 33/1 M. Vincent O’Brien
  (White, green slvs & cap) B.c. Tom Rolfe – Oak Cluster (Nasrullah)   (Ballydoyle, Cashel)
7 Michael McStay BOLD BID (Thomas Carberry) 100/1 Michael Connolly
  (Tangerine, two white chevrons on body & slvs, green cap white hoop) Br.c. Bold Lad IRE – Meld’s Relation (The Phoenix)   (Westenra)
8 Mrs P.W. McGrath PARDNER (Ryan F. Parnell) 66/1 Seamus McGrath
  (Wine, French grey hoop on cap) B.c. Pardao – Messene (Ballyogan)   (Sandyford, Co Dublin)
9 J.R. Brown KING CHARLES (John V. Smith) 100/1 Dermot K. Weld
  (Turquoise, black V, yellow slvs, black cuffs & yellow qrtd cap) B.c. Le Levanstell – King’s Victress (King’s Bench)   (Rosewell House)
10 Nelson Bunker Hunt FALAISE (Bruce Marsh) 100/1 Ted E. Curtin
  (Dark & light green squares, light green slvs & cap) Br.c. Pretendre – Festiva (Espace Vital)   (Naas)
11 E.P. Taylor BUCKSTOPPER CAN (Hilton Cope) 33/1 M. Vincent O’Brien
  (Turquoise, yellow cap & spots on slvs) Ch.c. Buckpasser – Northern Queen (Nearctic)   (Ballydoyle, Cashel)
12 John W. Galbreath ROBERTO USA (John Roe) 15/8f M. Vincent O’Brien
  (Fawn, brown slvs, qrtd cap brown pom pom) B.c. Hail to Reason – Bramalea (Nashua)   (Ballydoyle, Cashel)
13 Mrs J.R. (Meg) Mullion EXTENSION (Christopher Roche) 100/1 Patrick J. Prendergast
  (White, red collar/cuffs, tartan cap) B.c. Continuation – Sliprullah (Solar Slipper)   (Rossmore Lodge)
14 Seamus McGrath BOG ROAD (George McGrath) 10/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) B.c. Busted – Royal Danseuse (Prince Chevalier)   (Sandyford, Co Dublin)

Winner bred in England: Southdown Stud, 1 length, 6 lengths, 1 length.

1973: Saturday 30 June

Winner: £62,495, 15 Ran {Good to Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Group 1) £30,000 added (£25+£270) Colts 9st; Fillies 8st 11lb., Time: 2m 32s.

1 Seamus McGrath WEAVERS’ HALL (Geroge McGrath) 33/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) B.c. Busted – Marians (Macherio)   (Sandyford, Co Dublin)
2 F. O’Sullivan RAGAPAN (William Williamson) 7/2 Kevin Prendergast
  (Purple, gold disc, purple cap yellow tassel) B.c. Ragusa – Panaview (Panaslipper)   (Friarstown)
3 Richard D. Hollingsworth BUOY (Joseph Mercer) Blk 4/1 W. Richard Hern GB
  (Crimson, silver braid) Ch.c. Aureole – Ripeak (Ribot)   (Newbury, Berks)
4 Daniel M. Galbreath HAIL THE PIRATES USA (Lester Piggott) 11/4f M. Vincent O’Brien
  (Brown & white diamonds, white slvs, brown collar & cap) B.c. Hail to Reason – Bravura (Neccola Dell’Arca)   (Ballydoyle, Cashel)
5 Lady Rotherwick KSAR (William Carson) 5/1 Bernard Van Cutsem GB
  (Light blue, white slvs, check cap) Ch.c. Kalydon – Castle Mona (Sound Track)   (Newmarket)
6 N. Cohen NATSUN (Frederic Head) 16/1 Barrington W. Hills GB
  (Royal blue, white diamond, hooped slvs, orange cap) B.c. Soleil – Venante (Chanteur II)   (Lambourn)
7 Mrs (Maria) Mehl-Muelhens STAR APPEAL (Hilton Cope) 200/1 John Oxx
  (Turquoise, gold sleeves, red cap) B.c. Appiani – Sterna (Neckar)   (Currabeg)
8 Raymond Eastwood NORTH WALL (Patrick Sullivan) 80/1 Michael A. O’Toole
  (Cream, chocolate spots, slvs/cap cream spots) B.c. King’s Troop – Romp (Romulus)   (Maddenstown)
9 Mrs J.F.C. Bryce LAURENTIAN HILLS USA (Greville Starkey) 16/1 Robert W. Armstrong GB
  (Red, orange triangle back/front & cap) Br.c. Hill Rise – Rave Notice (Princequillo)   (Newmarket)
10 Lady Iveagh DECIMO (Christopher Roche) 40/1 Patrick J. Prendergast
  (Terra-cotta, black seams, facings, terra-cotta cap) B.c. Stupendous–Padante (St Paddy)   (Rossmore L)
11 R.B. Moller FREEFOOT (James Lindley) 13/2 Harry Wragg GB
  (Chocolate, gold braid & slvs, qrtd cap) B.c. Relko – Close Up (Nearula)   (Newmarket)
12 Nelson Bunker Hunt TALL NOBLE USA (Thomas Murphy) 200/1 Ted G. Curtin
  (Dark & light green squares, light green slvs & cap) B.c. Vaguely Noble – Lola Montes II (Birikill)   (Naas)
13 Matthew Gallagher ALCHOPAL (John Roe) 200/1 Christopher Grassick
  (Black, tan slvs, white cap) B.c. Paveh – Smith Original (Whistler)   ( Castleknock, Co Dublin)
14 J. Bernard Moss TEKOAH (Gabriel Curran) 200/1 Kevin Prendergast
  (White, blue sash, white cap red hoop) B/Br.c. Great White Way – Tatelka (Tanerko)   (Friarstown)
15 Joseph McGrath PARK LAWN (Ryan F. Parnell) 200/1 Seamus McGrath
  (Maroon birds-eye, maroon cap) Ch.c. Lauso – Nellie Park (Arctic Prince)   (Sandyford, Co Dublin)

Winner bred in Ireland: McGrath Trust Co., 2½ lengths, 1½ lengths, 2 lengths.

1974: Saturday 29 June

Winner £74,945, 13 Ran [Good to Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Group 1) £30,000 added (£25+£270] Colts 9st; Fillies 8st 11lb., Time: 2m 33.4s.

1 Mrs F.R. (Vera) Hue-Williams [Mrs T. Lilley] ENGLISH PRINCE (Yves Saint Martin) 8/1 Peter T. Walwyn GB
  (Scarlet, white “V” & cap) B.c. Petingo – English Miss (Bois Roussel)   (Lambourn)
2 Col F. Roger Hue-Williams IMPERIAL PRINCE (Geoffrey Lewis) 11/5f C.F. Noel Murless GB
  (White, scarlet V & cap with white button) B.c. Sir Ivor – Bleu Azur (Crepello)   (Newmarket)
3 (P) Hon James P. Philipps SIR PENFRO (Thomas Murphy) 12/1 M. Vincent O’Brien
  (Black, white slvs & sash, gold cap) Br.c. Sir Ivor – Running Blue (Blue Peter)   (Ballydoyle, Cashel)
4 (Disq) Nelson Bunker Hunt MISSISSIPIAN USA (Frederic Head) 5/1 Maurice Zilber FR
  (Dark & light green squares, lt green slvs & cap) B.c. Vaguely Noble–Gazala (Dark Star)   (Chantilly)
5 David Robinson RED CANUTE (Bruce Raymond) 33/1 Michael A. Jarvis GB
  (Green, red slvs, light blue cap) B.c. Hardicanute – Rosy Gleam (Golden Cloud)   (Newmarket)
6 Alan Clore GORFOU USA (Jean-Claude Desaint) 50/1 Giles Delloye FR
  (Light blue, blue & mauve halved slvs) Ch.c. Sea Bird II – Sanelta (Tourment)    
7 Patrick W. McGrath FURRY GLEN (George McGrath) 15/1 Seamus McGrath
  (Green, red cross back/front & cap with green crosses) B.c. Wolver Hollow – Cleftless (Hill Gail)   (Sandyford, Co Dublin)
8 Mrs Maria Felix Berger CARACOLERO USA (Lester Piggott) 7/2 Francois Boutin FR
  (Pink, grey epaulettes, pink cap) Ch.c. Graustark – Betty Loraine (Prince John)   (Lamorlaye)
9 Hon John J. Astor APPLEBY FAIR (Joseph Mercer) 16/1 W. Richard Hern GB
  (Light blue, pink sash) B.c. Charlottown – Vardo (Crepello)   (Newbury, Berks)
10 E. R. (Rory) More O’Ferrall MISTIGRI (Christopher Roche) 16/1 Patrick J. Prendergast
  (Emerald, gold braid & tassel on cap) B.c. Misti IV – Nyanga (Never Say Die)   (Rossmore Lodge)
11 Seamus McGrath FLOWER ROBE (Ryan F. Parnell) 300/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) B.c. Ribero – Blaithne (Never Say Die)   (Sandyford, Co Dublin)
12 Nelson Bunker Hunt PYTHIA USA (T.P Burns) 300/1 Ted G. Curtin
  (Dark & light green squares, light green slvs & cap) Ch.c. Vaguely Noble – Make Sail (Ambiorix II)   (Naas)
13 Seamus McGrath LOVE TALE (John Roe) 100/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) Br.c. Levmoss – Tuna Gail (Hill Gail)   (Sandyford, Co Dublin)

Winner bred in Ireland: Mrs F.R. (Vera) Hue-Williams, 1½ lengths, 1 length (Mississipian demoted to 4th), 3 lengths (Sir Penfro promoted to 3rd)

1975: Saturday 28 June

Winner: £64,063, 13 Ran [Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Group 1) £30,000 added (£25+£270) Colts 9st; Fillies 8st 11lb., Time: 2m 31.1s.

1 Dr Carlo Vittadini GRUNDY (Patrick Eddery) 9/10f Peter T. Walwyn GB
  (Dark blue, yellow hoop, armlets & spots on cap) Ch.c. Great Nephew – Word From Lundy (Worden II)   (Lambourn)
2 John A. Mulcahy KING PELLINORE USA (Lester Piggott) 7/2 M. Vincent O’Brien
  (Green, white sash, gold cap) B.c. Round Table – Thong (Nantallah)   (Ballydoyle, Cashel)
3 Sir Charles Clore ANNE’S PRETENDER USA (Anthony Murray) 20/1 H. Ryan Price GB
  (Royal blue, pink facings, white slvs, qrtd cap) Ch.c. Pretense – Anne La Douce (Silnet)   (Findon)
4 Richard D. Hollingsworth SEA ANCHOR (Joseph Mercer) 10/1 W. Richard Hern GB
  (Crimson, silver braid) Ch.c. Alcide – Anchor (Major Portion)   (Newbury, Berks)
5 W. Zeitelhack IRISH STAR (W. “Wally” Swinburn) 66/1 John Oxx
  (Light green, yellow panel & cap) Br.c. Relko – Chanter (Chanteur II)   (Currabeg)
6 Daniel Wildenstein MAITLAND FR (Yves Saint Martin) 6/1 Angel Penna FR
  (Dark blue, light blue cap) Br.c. Stupendous – Maintenon (Vandale)   (Chantilly)
7 R.B. Moller HOBNOB FR (Eric Eldin) 66/1 Harry Wragg GB
  (Chocolate, gold braid & slvs, qrtd cap) Ch.c. Gyr – Forever (Never Say Die)   (Newmarket)
8 Seamus McGrath DERBY COURT (George McGrath) 66/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) B.c. Continuation – Court Time (Arctic Time)   (Sandyford, Co Dublin)
9 Mrs M.E. Farrell DOWDALL (Kevin F. Coogan) 200/1 Dermot K. Weld
  (Lilac, purple slvs & cap) Ch.c. Dike – Pavella (Palestine)   (Rosewell House)
10 C. Crowley MASQUED DANCER USA (Ryan F. Parnell) 100/1 Dermot K. Weld
  (Emerald green, royal blue croos Lorraine) B.c. Nijinsky – Bonnie Google (Better Self)   (Rosewell H)
11 Ravi N. Tikkoo PHOENIX HALL USA (Francis Durr) 100/1 Dermot K. Weld
  (Yellow, dark blue diamond & slvs) B.c. Nearctic – Copra Girl (Ole Fols)   (Rosewell House)
12 Mrs J.J. Prendergast GIGGERY USA (Thomas Murphy) 200/1 Seamus McGrath
  (Mauve & primrose quartered) B.c. Captain’s Gig – In A Moment (Sherry Prince)   (Sandyford)
13 Seamus McGrath NEVER SO GAY (Michael Kennedy) 80/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) Ch.c. Never Say Die – Gliding Gay (Hill Gail)   (Sandyford, Co Dublin)

Winner [No. 5] bred in England: Overbury Stud, 2 lengths, 6 lengths, ½ length.

1976: Saturday 26 June

Winner: £66,016, 17 Ran [Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Gp 1) £30,000 added (£25+£270/£1000+£210) C.9st; F. 8 11, Time: 2m 31.2s.

1 Mrs Maria-Felix Berger MALACATE USA (Phillipe Paquet) 5/1 Francois Boutin FR
  (Pink, grey epaulettes, pink cap) B.c. Lucky Debonair – Eyeshadow (My Babu)   (Lamorlaye)
2 Nelson Bunker Hunt EMPERY USA (Lester Piggott) 4/5f Maurice Zilber FR
  (Dark & light green squares, light green slvs, white cap) B.c. Vaguely Noble–Pamplona II (Postin)   (Chantilly)
3 A.D. Brennan NORTHERN TREASURE (Gabriel Curran) 16/1 Kevin Prendergast
  (Black & red hoops, silver slvs & cap) Ch.c. Northfields – Place d’Etoile (Kythnos)   (Friarstown)
4 Lawrence M. Gelb HAWKBERRY (Christopher Roche) 10/1 Patrick J. Prendergast
  (Yellow, blue sash & slvs with yellow spots, blue cap) B.c. Sea Hawk II – Khalberry (Khaled)   (Rossmore L)
5 Robin Scully FAR NORTH CAN (William Pyers) 9/1 John Fellows FR
  (Grey, yellow slvs, orange cap) B.c. Northern Dancer – Fleur (Victoria Park)   (Lamorlaye)
6 Kevin O’Donnell BRANDON HILL (Ryan F. Parnell) 100/1 Patrick Mullins
  (Green, white sash & spots on red cap) B.c. Wolver Hollow – Debatable (Counsel)   (Goresbridge)
7 Mrs Walter (Sarah) Haefner NIEBO USA (Thomas Murphy) 16/1 M. Vincent O’Brien
  (Orange, white stripes, orange slvs white hoop, green cap) Ch.c. Arts and Letters – Fiery Angel (Nashua)   (Ballydoyle, Cashel)
8 Mrs D.B. (Anne) Brewster [Mrs R. More O’Ferrall/Mrs A.B. Biddle] NAVARRE (Thomas Carberry) 200/1 Anne Brewester
  (Navy, white hoop on body & cap) B.c. Le Prince – Missa (Milesian)   (Naas)
9 Mrs E. McMahon FINSBURY (Raymond Carroll) 200/1 Con Collins
  (Mauve) B.c. Levmoss – Miss Millicent (Milesian)   (Conyngham Lodge)
10 Nelson Bunker Hunt OILFIELD USA (Alain Legueax) 100/1 Maurice Zilber FR
  (Dark & light green squares, light green slvs, black cap) B/Br.c.Hail to Reason–Ole Liz (Double Jay)   (Chantilly)
11 Mrs J.R. (Meg) Mullion NO TURNING USA (Anthony Murray) 33/1 Frederik Palmer FR
  (White, red collar/cuffs, tartan cap) B.c. Never Bend – Secret Story (Spy Song)   (Chantilly)
12 Patrick O’Leary DECENT FELLOW (W. “Wally” Swinburn) 40/1 Patrick O’Leary
  (Green & brown hoops) B.c. Rarity – Takette (Takeawalk II)   (Carhue, Friarstown)
13 Seamus McGrath MART LANE (George McGrath) 20/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) B.c. Le Levanstell – Marians (Macherio)   (Sandyford, Co Dublin)
14 Mrs P.W. McGrath RIOT HELMET (Joanna Morgan) 200/1 Seamus McGrath
  (Wine, French grey hoop on cap) B.c. Levmoss – Hunting Cap (High Hat)   (Sandyford, Co Dublin)
15 Mrs G. Robinson TALARIAS (Dermot Hogan) 200/1 G. William Robinson
  (Cherry & plum quartered) B/Gr.c. Silver Shark – Starlighter (Migoli)   (Stapaside Cottage)
16 Seamus McGrath KING MOUSSE (Michael Kennedy) 200/1 Seamus McGrath
  (Green, red seams & cap) B.c. Kauai King – Feemoss (Ballymoss)   (Sandyford, Co Dublin)
17 John Ringling North IMPERIAL FLEET FR (John Roe) 200/1 G. William Robinson
  (Red, royal blue panel, qrtd cap) B.c. King Emperor – Anchor Song (Princequillo)   (Stepaside Cottage)

Winner [No. 9] bred USA: Beaconsfield Farm (T.C. Sturgill), 2½ lengths, ¾ length, same.

1977: Saturday 25 June

Winner: £72,797½ , 15 Ran [Good to Firm] 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Gp 1) £30,000 added (£25+£310/£1000+£250) C 9st; F 8st 11lb Time: 2m 31.9s

1 Robert E. Sangster THE MINSTREL CAN (Lester Piggott) 11/10f M. Vincent O’Brien
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) Ch.c. Northern Dancer – Fleur (Victoria Park)   (Ballydoyle, Cashel)
2 R.B. Moller LUCKY SOVEREIGN USA (Francis Durr) 22/1 Harry Wragg GB
  (Chocolate, gold braid & slvs, qrtd cap) B.c. Nijinsky – Sovereign (Pardao)   (Newmarket)
3 Col F. Roger Hue-Williams CLASSIC EXAMPLE (Patrick Eddery) 14/1 Peter T. Walwyn GB
  (White, scarlet V & cap white spots & button) Ch.c. Run the Gantlet – Royal Saint (St Crespin)   (Lambourn)
4 Donoughmore, 7th Earl ORCHESTRA (Raymond Carroll) 12/1 John Oxx
  (Brown, pale blue slvs & sash, black cap) Ch.c. Tudor Music – Golden Moss (Sheshoon)   (Currabeg)
5 Arthur Seeligson MONSEIGNEUR USA (Philippe Paquet) 4/1 Francois Boutin FR
  (Yellow, black diamond, brown & white striped slvs, white cap) Ch.c. Graustark – Brown Berry (Mount Marcy)   (Lamorlaye)
6 Jacques Wertheimer ERCOLANO USA (Frederic Head) 10/1 Alec Head FR
  (Blue, white seams, slvs & cap) B.c. Sir Ivor – Green Valley (Val de Loir)   (Gouvieux)
7 Tjo Eng Tan MILVERTON (Christopher Roche) 40/1 Con Collins
  (Black, white hoop, red cap) Br.c. Royal Palace – Melodina (Tudor Melody)   (Conyngham Lodge)
8 Charles J. Haughey ARISTOCRACY (John Roe) 100/1 Richard J. McCormick
  (Black, blue sash & cap) B.c. Lord Gayle – Roxboro (Sheshoon)   (Summerhill House)
9 D.A.N. Allen LIMONE (Greville Starkey) 25/1 Guy Harwood GB
  (Light blue, yellow striped slvs, maroon cap lt blue star) B.c. Relko – Palmavista (Royal Palm)   (Pulborough)
10= Capt Marcos D. Lemos REMEZZO (Gianfranco Dettori) 66/1 Clive E. Brittain GB
  (Royal blue, white hoop, striped cap) Ch.c. Ribero – Camina Bay (Whistling Wind)   (Newmarket)
10= Mrs (Maria) Mehl-Muelhens STAR’S SALUTE (Greville Starkey) 66/1 Kevin Prendergast
  (Turquoise, gold sleeves, red cap) B.c. Sallust – Sterna (Neckar)   (Friarstown)
12 Mrs Julian G. Rogers AL LIB RA USA (Anthony Murray) 20/1 R. Fulke Johnson-Houghton GB
  (White, emerald braces, striped slvs, qrtd cap) B.c. Droll Roll – Libra (Hyperion)   (Blewbury)
13 Mrs Walter (Sarah) Haefner PADROUG USA (Thomas Murphy) 50/1 M. Vincent O’Brien
  (Orange, white stripes, orange slvs white hoop, green cap) B.c. Sir Ivor – Running Blue (Blue Peter)   (Ballydoyle, Cashel)
14 Patrick S. Gallagher LATH USA (Dermot Hogan) 200/1 Christopher Grassick
  (Yellow, emerald hoop & slvs, white cap) B.c. Nijinsky – Moll Flanders (Swaps)   (Castleknock)
15 W. Zeitelhack KING ASHOKA (Thomas Carmody) 200/1 John Oxx
  (Light green, yellow panel & cap) Br.c. Relko – Softly Glowing (Tutankhamen)   (Currabeg)

Winner [No. 15] bred in Canada: E.P. Taylor, 1½ lengths, neck, 5 lengths.

1978: Saturday 1 July

Winner: £72,172½ , 11 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Gp 1) £30,000 added (£25+£310/£1000+£250) C 9st; F 8st 11lb., Time: 2m 32.3s.

1 Halifax, 2nd Earl SHIRLEY HEIGHTS (Greville Starkey) 5/4f John L. Dunlop GB
  (Light blue, chocolate slvs, hooped cap) B.c. Mill Reef – Hardiemma (Hardicanute)   (Arundel, Sussex)
2 Mrs J.R. (Meg) Mullion EXDIRECTORY (Christopher Roche) 8/1 Patrick J. Prendergast
  (White, red collar/cuffs, tartan cap) B.c. Never Bend – Secret Story (Spy Song)   (Rossmore Lodge)
3 Robert E. Sangster HAWAIIAN SOUND USA (Willie Shoemaker) 6/1 Barrington W. Hills GB
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) B.c. Hawaii – Sound of Success (Successor)   (Lambourn)
4 Simon Fraser INKERMAN USA (Lester Piggott) 3/1 M. Vincent O’Brien
  (White, black & orange striped cap) B.c Vaguely Noble–Crimea (Princequillo)   (Ballydoyle, Cashel)
5 Mrs (Maria) Mehl-Muelhens STRONG GALE (Raymond Carroll) 9/1 John Oxx
  (Turquoise, gold sleeves, red cap) Br.c. Lord Gayle – Sterntau (Tamerlane)   (Currabeg)
6 Robert E. Sangster ENCYCLOPAEDIA USA (Thomas Murphy) 100/1 M. Vincent O’Brien
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) B.c. Reviewer – Arkadina (Ribot)   (Ballydoyle, Cashel)
7 Mrs D.J. Jardine REMAINDER MAN (Tony Ives) 18/1 Reginald Hollinshead GB
  (Red, yellow & white hooped slvs & cap) Ch.c. Connaught – Honerone (Sammy Davis)   (Rugeley)
8 Patrick J. Prendergast RATHDOWNEY (John Roe) 100/1 Patrick J. Prendergast
  (Black & red halved, red cap black hoop) Ch.c. Ballymore – Roanoke (Charlottesville)   (Rossmore L)
9 Bertram R. Firestone VALLEY FORGE (W. “Wally” Swinburn) 50/1 Dermot K. Weld
  (Green, white diamond frame, diamonds on slvs, qrtd cap) B.c. Petingo – Border Bounty (Bounteous)   (Rosewell House)
10 Mahmoud Fustok EL BADR (Yves Saint-Martin) 16/1 Maurice Zilber FR
  (Green, red armlets & cap) B.c. Weavers’ Hall – Indian Maid (Astec)   (Chantilly)
11 John Hanson MAJESTIC MAHARAJ (James Bleasdale) 40/1 John Hanson GB
  (Red & green hoops, yellow cap green hoop) Br.c. Taj Dewan – Canaan (Santa Claus)   (Wetherby)

Winner [No 9] bred in England: Lord Halifax & Lord Irwin, Head, neck, 1 length.

1979: Saturday 30 June

Winner: £96,910, 9 Ran {Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Gp 1) £50,000 added (£25+£210/£1000+£150) C 9st; Fi 8st 11lb. Time: 2m 30.6s

1 Sir Michael Sobell TROY (William Carson) 4/9f W. Richard Hern GB
  (Pale blue, yellow & white check cap) B.c Petingo – La Milo (Hornbeam)   (Newbury, Berks)
2 Mrs Jean Pierre Binet DICKENS HILL (Anthony Murray) 9/2 Michael A. O’Toole
  (Dark green, black hooped slvs & cap) Ch.c. Mount Hagen–London Life (Panaslipper)   (Maddenstown)
3 William McDonald BOHEMIAN GROVE USA (Willie Shoemaker) 66/1 Adrian J. Maxwell
  (Royal blue & yellow hoops, check cap) B.c. Personality – Frimanaha (Crafty Admiral)   ( Carrick-on-Suir)
4 Gerald A. Oldham SCORPIO FR (Philippe Paquet) 12/1 Francois Boutin FR
  (Chocolate & white hoops, white cap) B.c. Sir Gaylord – Zambara (Mossborough)   (Lamorlaye)
5 Franklin N. Groves THE BART USA (Christopher Roche) 50/1 Ted G. Curtin
  (Red, black diamond, hooped slvs, red cap) B.c. Le Fabuleux – Liscia (Saint Crespin)   (Naas)
6 Capt Marcos D. Lemos LASKA FLOKO (Lester Piggott) 40/1 Clive E. Brittain GB
  (Royal blue, white hoop, striped cap) B.c. Thatch – Prima (Alcide)   (Newmarket)
7 Mrs Alec (Ghislaine) Head FABULOUS DANCER USA (Frederic Head) 7/1 Christiane Head FR
  (Beige, black slvs & cap) B.c. Northern Dancer – Last of the Line (The Axe II)   (Chantilly)
8 Exors of late F.H. Langan BALLYBOGGAN PRINCE (Raymond Carroll) 100/1 John M. Oxx
  (Emerald, royal blue chevrons, green slvs, qrtd cap) B.c. Brigadier Gerard – Pale Jasmine (Continuation)   (Currabeg)
9 Lady Beaverbrook RIVADON USA (Brian Proctor) 300/1 W. Richard Hern GB
  (Beaver brown, maple leaf crossbelts & cap) B.c.Riva Ridge–Sarah Bernhardt (Buckpasser)   (Newbury)

Winner [No. 9] bred in Ireland: Ballymacoll Stud (Sir Michael Sobell) 4 lengths, 2½ ls., short head.

1980: Saturday 28 June

Winner: £142,195, 13 Ran [Yielding, 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Gp 1) £50,000 added (£50+£450/£1000+£350) C 9st; F 8st 11lb Time: 2m 43.8s

1 G.L. Cambanis TYRNAVOS (Anthony Murray) 25/1 Bruce Hobbs GB
  (Black, white spots, black cap) B.c. Blakeney – Stilvi (Derring Do)   (Newmarket)
2 Sir Michael Sobell PRINCE BEE (William Carson) 11/1 W. Richard Hern GB
  (Pale blue, yellow & white check cap) B.c. Sun Prince – Honerko (Tanerko)   (Newbury, Berks)
3 M. Soudavar RAMIAN (William Carson) 33/1 Dermot K. Weld
  (White, red star & hoop on slvs, red cap) B.c.Mount Hagen–Chevy Chase (Raise You Ten)   (Rosewell)
4 Marquis Incisa Della Rochetta GARRIDO ITY (Philippe Paquet) 10/1 Francois Boutin FR
  (White, red crossbelts & cap, green hoop slvs) Ch.c.Mannsfeld–Gabrielle Lebaudy (Murrayfield)   (Lamorlaye)
5 William Barnett MASTER WILLIE (Philip Waldron) 7/4f Henry Candy GB
  (Cherry, black sash, primrose & white qrtd cap) Ch.c. High Line – Fair Winter (Set Fair)   (Wantage)
6 Sir Philip Oppenheimer PELERIN FR (Lester Piggott) 13/2 Harry Wragg GB
  (Black & white halved, slvs reversed, red cap) Br.c. Sir Gaylord – Padrona (St Paddy)   (Newmarket)
7 Ron Fennell RANKIN FR (Greville Starkey) 12/1 Guy Harwood GB
  (Orange, black hoop, dark green cap) Ro.c. Owen Dudley – Cup Cake (Dan Cupid)   (Pulborough)
8 John Surless NOBLE SHAMUS (Thomas Carberry) 100/1 M.F. Fogarty
  (Blue, yellow stripes & slvs, grey cap) B/Br.c. Royal & Regal – Spice Road (Gallant Man)    
9 Mrs B.J. Eastwood COBBLERS COVE (Stephen Craine) 66/1 Con Collins
  (Emerald, white collar & cap with red hoop) B.c. Realm – Busted Flush (Busted)   (Conyngham Lodge)
10 Nelson Bunker Hunt GRABEN USA (Declan Gillespie) 100/1 Ted G. Curtin
  (Dark & light green squares, light green slvs, white cap) Ch.c. Arts & Letters–Going Gallant (Jaipur)   (Naas)
11 Iveagh, 3rd Earl NIKOLI (Christopher Roche) 4/1 Kevin Prendergast
  (Terra cotta, black seams, collar, cuffs, qrtd cap) B.c. Great Nephew – Aliceva (Alcide)   (Friarstown)
12 James R. Mullion FINGAL’S CAVE (Thomas Murphy) 11/1 John L. Dunlop GB
  (White, Robinson tartan sash & cap) B.c. Ragstone – Blue Echoes (Mountain Call)   (Arundel)
13 Patrick S. Gallagher CURRENT CHARGE USA (Steve Cauthen) 100/1 Christopher Grassick
  (Yellow, emerald hoop & slvs, white cap) B.c. Little Current–Midway Island (Turn-to)   (Castleknock)

Winner [No 13] bred in England: G.L. Cambanis, 1½ lengths, 2½ lengths, 1½ lengths.

1981: Saturday 27 June

Winner: £117,075, 12 Ran [Good to Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Gp 1) £50,000 added (£50+£450/£1000+£350) C 9st; F 8st 11lb. Time: 2m 32.7s.

1 H H Aga Khan IV SHERGAR (Lester Piggott) 1/3f Michael Stoute GB
  (Green, red epaulettes, green cap) B.c. Great Nephew – Sharmeen (Val de Loir)   (Newmarket)
2 Sir John Astor CUT ABOVE (William Carson) 14/1 W. Richard Hern GB
  (Light blue, pink sash) B.c. High Top – Cutle (Saint Crespin III)   (Newbury, Berks)
3 John B. Crook DANCE BID USA (W. “Wally” Swinburn) 33/1 Dermot K. Weld
  (White & red check, white slvs, royal blue cap) B.c. Northern Dancer–Highest Trump (Bold Bidder)   (Rosewell)
4 Brereton C. Jones KIRTLING (Patrick Eddery) 12/1 Harry Wragg GB
  (Cherry, cornflower blue sash & cap) B.c. Grundy – Silky (Nijinsky)   (Newmarket)
5 Patrick Prendergast ORE (Gabriel Curran) 25/1 Kevin Prendergast
  (Black & red halved, red cap black hoop) Ch.c. Ballymore – Minatonka (Linacre)   (Friarstown)
6 Bob Demuyser GAP OF DUNLOE FR (S. Gorli) 33/1 Patrick L. Biancone FR
  (Royal blue, white stars & cap, maroon slvs) B.c. Sassafras – Absaretch (Dancers Image)    
7 Mrs Patrick J. Conlan YOUNG KILDARE (Michael J. Kinane) 20/1 Liam Browne
  (White, red T, black & red qrtd cap) B.c. Hotfoot – Vahine (Umberto)   (Maddenstown Lodge)
8 Maj D.C. Douglas BAZ BOMBATI (Christopher Roche) 100/1 Gavin Pritchard-Gordon GB
  (Royal blue, emerald & black striped slvs, red cap) Ch.c. Sun Prince – Salsafy (Tudor Melody)   (Newmarket)
9 H. Scheftel JOLLY HEIR (Thomas Murphy) 100/1 Con Collins
  (Pink, black sash & spots on cap) B.c. Lord Gayle – Crystal Court (Ballymoss)   (Conyngham Lodge)
10 G.H. Radcliffe CROWNED HARE (Daniel J. Murphy) 500/1 John Murphy
  (White, emerald epaulettes and spots on cap) Ch.c. Crowned Prince – Virna (Coursing)   (Rathangan)
11 Anthony D. Shead WOLVER HEIGHTS (Anthony Murray) 40/1 Michael A. O’Toole
  (Black & light green stripes, light green slvs, striped cap) B.c. Wolver Hollow – Mariska (Tanerko)   (Maddenstown)
12 Mrs Jean Pierre Binet BUSTINETO (George McGrath) 500/1 Michael A. O’Toole
  (Dark green, black hooped slvs & cap) B.c. Busted – Petipa (Habitat)   (Maddenstown)

Winner [No 10] bred in Ireland: Aga Khan IV, 4 lengths 1½ lengths, 5 lengths.

1982: Saturday 26 June

Winner: £129,600, 10 Ran [Good to Yielding], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Gp 1) £50,000 added (£100+£400/£1000+£250) C 9.0 F 8.11, Time: 2m 33.2s.

1 Robert E. Sangster ASSERT (Christopher Roche) 4/7f David V. O’Brien
  (Emerald, royal blue slvs, white cap green spots) B.c. Be My Guest – Irish Bird (Sea Bird II)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Mahmoud Fustok SILVER HAWK USA (Anthony Murray) 3/1 Michael Albina GB
  (Green, red armlets & cap) B.c. Roberto – Gris Vitesse (Amerigo)   (Newmarket)
3 E.R. (Rory) More O’Ferrall PATCHER (Gabriel Curran) 28/1 Kevin Prendergast
  (Emerald green, gold braid & tassel on cap) B.c. Patch – Alace (Rapace)   (Friarstown)
4 D.O. McIntyre FAVOLOSO (Patrick Eddery) 50/1 Ronald Boss GB
  (Royal blue, white epaulettes & star on cap) B.c. Sun Prince – Lovely Clare (Sing Sing)   (Newmarket)
5 P.J. Barrett CONDELL (Declan Gillespie) 11/1 James S. Bolger
  (Maroon, white sash, dark blue & yellow striped cap) Ch.c. Condorcet – Liberty Nell (Weavers’ Hall)   (Coolcullen)
6 Robert E. Sangster RACONTEUR USA (W. “Wally” Swinburn) 25/1 David V. O’Brien
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap, green spots) Ch.c. The Minstrel – Bubbling (Stage Door Johnny)   (Ballydoyle, Cashel)
7 Charles A.B. St George BRUCKNER (George McGrath) 50/1 Con Collins
  (Black, white chevrons & cap) B.c. Wollow – Habituee (Habitat)   (Conyngham Lodge)
8 Frank Conroy REMANDED (Raymond Carroll) 100/1 Michael A. O’Toole
  (White, royal blue slvs, qrtd cap) Gr.c. Garda’s Revenge – Farmers Daughter (Red Slipper/Javelot) (Maddenstown)
9 Franklin N. Groves ROYAL RENDEVOUZ (Stephen Craine) 20/1 Ted G. Curtin
  (Red, black diamond, hooped slvs, red cap) B.c. Artaius – Ruta (Ratification)   (Naas)
10 Mrs J. O’Brien GRATEFUL HEIR (Michael J. O’Brien) 66/1 Liam Browne
  (Purple yellow croosbelts, hooped cap) Ch.c.Malacate–Thanks Edith (Gratitude)   (Maddenstown L)

Winner [No1] bred in Ireland: Moyglare Stud Farm Ltd., 8 lengths, 2½ lengths, 8 lengths.

1983: Saturday 25 June

Winner: £133,675, 12 Ran [Good to Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Irish Sweeps Derby (Gp 1) £50,000 added (£100+£400/£1000+£250) C. 9.0; F. 8.11, Time: 2m 29.4s.

1 Maktoum Al Maktoum SHAREEF DANCER USA (Walter R. Swinburn) 8/1 Michael R. Stoute GB
  (Royal blue, white chevron, lt blue cap) B.c.Northern Dancer–Sweet Alliance(Sir Ivor)   (Newmarket)
2 Robert E. Sangster CAERLEON USA (Patrick Eddery) 5/4F M. Vincent O’Brien
  (Emerald, royal blue slvs, white cap green spots) B.c. Nijinsky – Sweet Alliance (Sir Ivor)   (Ballydoyle)
3 Eric B. Moller TEENOSO USA (Lester Piggott) 2/1 Geoffrey Wragg GB
  (Chocolate, gold braid & slvs, qrtd cap) B.c. Youth – Furioso (Ballymoss)   (Newmarket)
4 J.R. Fluor QUILTED (Declan Gillespie) 66/1 Michael A. O’Toole
  (White, orange stars & cap, white slvs) B.c. Patch – Mill’s Girl (Le Levanstell)   (Maddenstown)
5 Sheikh Ahmed Al Maktoum WASSL (Anthony Murray) 16/1 John L. Dunlop GB
  (Yellow, black epaulettes, yellow cap) B.c. Mill Reef – Hayloft (Tudor Melody)   (Arundel, Sussex)
6 J. McCarthy KALAMINSKY (Christopher Roche) 200/1 Michael Connolly
  (Yellow, black disc, qrtd cap) Ch.c. Be My Guest – Crepello Gift (Crepello)   (Westenra)
7 Judge T. Frank Roe CARLINGFORD CASTLE (Michael J. Kinane) 17/2 Liam Browne
  (Scarlet, navy hoop on cap) Ch.c. Le Bavard – Rachel Ruysch (Skymaster)   (Maddenstown Lodge)
8 Miss Carole Ann Moore Fraser SIR SIMON (James Coogan) 66/1 Brian Malone
  (Royal Blue, yellow seams, purple cap) Ch.c. Sir Ivor – Secala (Secretariat)   (Crotanstown House)
9 Franklin N. Groves AVALANCHE WAY USA (Kevin Moses) 66/1 Ted G. Curtin
  (Red, black diamond, hooped slves, red cap) B/Br.c. Bold Forbes – Avalanche Lily (TV Lark)   (Naas)
10 Richard G. Stokes PARLIAMENT (Joseph Deegan) 20/1 Dermot K. Weld
  (Emerald green, orange cap white spots) Ch.c. Lord Gayle – Harbrook (le Haar)   (Rosewell House)
11 Daniel Schwartz HERON BAY USA (George McGrath) 66/1 M. Vincent O’Brien
  (Black, red hoops, black cap) B.c. Alleged – Foreign Missile (Damascus)   (Ballydoyle, Cashel)
12 Brian Hayes SLANEY PRINCE (Gabriel Curran) 500/1 Liam Browne
  (Orange, black diamond, purple cap) B.c. Sassafras – Pastina (March Past)   (Maddenstown Lodge)

Winner [No 8] bred in USA: E.P. Taylor, 3 lengths, 2 lengths, 1½ lengths.

1984: Saturday 30 June

Winner: £134,241, 8 Ran [Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Joe McGrath Irish Sweeps Derby (Gp 1) £50,000 added (£100+£400/£1000+£250, Time: 2m 31.5s.

1 Robert E. Sangster EL GRAN SENOR USA (Patrick Eddery) 2/7f M. Vincent O’Brien
  (Emerald, royal blue slvs, white cap green spots) B.c. Northern Dancer – Sex Appeal (Buckpasser)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Khaled Abdulla RAINBOW QUEST USA (Steve Cauthen) 5/1 A. Jeremy Tree GB
  (Green, pink sash & cap, white slvs) B.c. Blushing Groom – I Will Follow (Herbager)   (Beckhampton)
3 Bruce McNall DAHAR USA (Alain Lequeux) 10/1 Maurice Zilber FR
  (Dark blue & grey diamonds, dark blue slvs & cap) B.c. Lyphard – Dahlia (Vaguely Noble)   (Chantilly)
4 Liam Browne MARCH SONG (Stephen Craine) 100/1 Liam Browne
  (Dark blue, emerald green hoop body/slvs, red cap) B.c. Blakeney – Penitent (Sing Sing)   (Maddenstown Lodge)
5 Michael W.J. Smurfit INFLATION BEATER (Michael J. Kinane) 40/1 Dermot K. Weld
  (Light blue & red halved, white slvs, blue cap) B.c. General Assembly – Border Dawn (Pitcairn)   (Rosewell House)
6 Mrs H.G. Cambanis TELIOS (Geoffrey Baxter) 16/1 Bruce Hobbs GB
  (Black, white spots, black cap) Ch.c. Mill Reef – Stilvi (Derring Do)   (Newmarket)
7 D. Dein LONG POND (Walter R. Swinburn) 18/1 Paul A. Kelleway GB
  (Yellow, green star, red & white qrtd cap) Ch.c. Rarity – Raindrops (King’s Troop)   (Newmarket)
8 Mrs M.A. O’Toole NINO VOLADOR (Declan Gillespie) 200/1 Michael A. O’Toole
  (Cerise, white spots on body & cap) B.c. Formidable – Zoomie (Pinza)   (Maddenstown)

Colts (8) 9st.

Winner bred USA: E.P. Taylor, 1 length, 5 lengths, ¾ length.

1985: Saturday 29 June

Winner: £168,269, 13 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Joe McGrath Irish Sweeps Derby (Gp 1) [£70,000 added] (£150+£550/£1000+£350) Time: 2m 29.9s.

1 Stavros S. Niarchos LAW SOCIETY USA (Patrick Eddery) 15/8f M. Vincent O’Brien
  (Dark blue, light blue crossbelts, striped slvs, white cap) B/Br.c. Alleged – Bold Bikini (Boldnesian)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Bertram R. Firestone THEATRICAL (Michael J. Kinane) 6/1 Dermot K. Weld
  (Green, white diamond frame, white diamonds on slvs, qrtd cap) B.c. Nureyev – Tree of Knowledge (Sassafras)   (Rosewell House)
3 Khaled Abdulla DAMISTER USA (Lester Piggott) 5/1 A. Jeremy Tree GB
  (Green, pink sash & cap, white slvs) B.c. Mr Prospector – Batucada (Roman Line)   (Beckhampton)
4 Robert E. Sangster INFANTRY (Brent Thompson) 25/1 Barrington W. Hills GB
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) Ch.c. Northfields – Princess Tiara (Crowned Prince)   (Lambourn)
5 Alan Clore TRIPTYCH USA (Christopher Roche) 10/1 David V. O’Brien
  (Light blue, mauve qrtd cap) B.f. Riverman – Trillion (Hail to Reason)   (Rahinaghmore,Cashel)
6 Stavros S. Niarchos BAILLAMONT USA (Cash Asmussen) 16/1 Francois Boutin FR
  (Dark blue, light blue crossbelts, striped slvs, white cap) B.c. Blushing Groom – Lodeve (Shoemaker)   (Lamorlaye)
7 H H Aga Khan IV MOUKTAR (Yves Saint-Martin) 9/4 Alain de Royer Dupre FR
  (Green, red epaulettes, green cap) B.c. Nishapour – Molitva (Tompion)   (Normandy)
8 John T. Surless SUN VALLEY (Raymond Carroll) 66/1 Michael Connolly
  (Blue & yellow stripes, yellow slvs, grey cap) B.c. Royal & Regal – Dolphin Bay (Rarity)   (Westenra)
9 Iveagh, 3rd Earl RISING (Kevin Moses) 200/1 Kevin Prendergast
  (Terra Cotta, black seams, coll & cuffs, qrtd cap) Ch.c.Relkino–Icing(Prince Tenderfoot)   (Friarstown)
10 Judge T. Frank Roe DUNDALK BAY (Daniel J. Murphy) 200/1 John Murphy
  (Scarlet, navy hoop on cap) Ch.c. Le Moss – Kundalina (Red God)   (French Furze)
11 Stavros S. Niarchos OUTRIDER (George McGrath0 200/1 M. Vincent O’Brien
  (Dark blue, light blue crossbelts, striped slvs, white cap) B.c. Northern Baby – Arkadina (Ribot)   (Ballydoyle, Cashel)
12 Robin Hayes SNOW PLANT USA (Gabriel Curren) 200/1 Kevin Prendergast
  (Chocolate, magenta slvs, yellow cap) B.c. Snow Knight – Coquelicot (L’Enjoleur)   (Friarstown)
13 Alan Clore BEL HAVRAIS FR (Rory Hogan) 200/1 David V. O’Brien
  (Light blue, mauve qrtd cap) B.c. Nice Havrais – Bisaltis (Cambremont)   (Rahinaghmore,Cashel)
W Robin Olley MANGO EXPRESS (Paul Cook) 200/1 Cornelius A. HorganGB
  (Purple, pink slvs, yellow cap) B.c. Free State – Polyandrist (Polic)   (Findon, Sussex)

Colts (13) 9st; Fillies (1) 8st 11lb.

Winner bred USA: W.S. Farish III & W.S. Kilroy, ½ length, 2½ lengths, head.

1986: Saturday 28 June

Winner: £299,800, 11 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£150+£550/£1500+£350), Time: 2m 32.1s.

1 H H Aga Khan IV SHAHRASTANI USA (Walter R. Swinburn) 1/1f Michael R. Stoute GB
  (Green, red epaulettes, green cap) Ch.c. Nijinsky – Shademah (Thatch)   (Newmarket)
2 Sheikh Mohammed BONHOMIE USA (Patrick Eddery) 7/1 Henry R.A. Cecil GB
  (Maroon, white slvs & cap with maroon star) B.c.What A Pleasure–Chatter Box (Ribot)   (Newmarket)
3 Khaled Abdulla BAKHAROFF USA (Greville Starkey) 9/2 Guy Harwood GB
  (Green, pink sash & cap, white slvs) B.c. The Minstrel – Qui Royalty (Native Royalty)   (Pulborough)
4 Ahmed Salman MASHKOUR USA (Steve Cauthen) 3/1 Henry R.A. Cecil GB
  (Yellow, blue diamonds on body & spots on cap) Ch.c.Irish River–Sancta Rose(Karabas)   (Newmarket)
5 John Michael MR JOHN (M.T. Browne) 20/1 Liam Browne
  (White, emerald green stars on body & spots on cap) Ch.c.Northfields–Ashton Amber(On Your Mark)   (Maddenstown Lodge)
6 Franklin N. Groves WORLD COURT USA (Kevin Moses) 150/1 Ted G. Curtin
  (Red, black diamond, hooped slvs, red cap) B.c. Damascus – My Hollow (Wolver Hollow)   (Naas)
7 Bertram R. Firestone FLASH OF STEEL (Michael J. Kinane) 20/1 Dermot K. Weld
  (Green, white diamond frame & diamonds on slvs, qrtd cap) B.c. Kris–Spark of Fire (Run the Gantlet)   (Rosewell House)
8 Seamus McAleer KING RETAIN (Daniel J. Murphy) 200/1 Liam Browne
  (Dark blue, mauve spots) B.c. Cut Above – Deb Old Fruit (Levmoss)   (Maddenstown Lodge)
9 Khaled Abdulla OSTENSIBLE USA (K. Butler) 1000/1 Guy Harwood GB
  (Green, pink sash & cap, white slvs) B.c. Alleged – Proud Pattie (Noble Commander)   (Pulborough)
10 Mrs John J. Prendergast PACIFIC DRIFT (Stephen Craine) 50/1 Barry V. Kelly
  (Mavue & primrose quartered) Ch.c. Henbit – Mills Girl (Le Levanstell)   (Trim, Co Meath)
11 Mrs Seamus Purcell FIGHTING HARD (Gabriel Curran) 200/1 Michael Halford
  (White, blue stars, red cap) B.c. Hard Fought – Bunch of Blue (Martinmas)    

Colts (11) 9st.

Winner [No 10] bred in Ireland: H H Aga Khan IV, 8 lengths, 1½ lengths, neck.

1987: Saturday 27 June

Winner: £329,250, 8 Ran [Soft], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£250+£2250/£2500+£1750), Time: 2m 40.2s.

1 Howard Kaskel SIR HARRY LEWIS USA (John Reid) 6/1 Barrington W. Hills GB
  (White, emerald hoop & cap, hooped slvs) B.c. Alleged – Sue Babe (Mr Prospector)   (Manton)
2 Kais Al-Said NAHEEZ USA (Raymond Cochrane) 10/1 David C. Elsworth GB
  (Red, white cap green diamond) B.c. Critique – Academic World (Arts and Letters)   (Whitsbury)
3 Robert E. Sangster ENTITLED (Cash Asmussen) 7/2 M. Vincent O’Brien
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) Ch.c. Mill Reef – Lady Capulet (Sir Ivor)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Charles A.B. St George VANVITELLI (Michael J. Kinane) 50/1 Liam Browne
  (Black, white chevrons & cap) Ch.c. Ela-Mana-Mou–Homing Pigeon (Habitat)   (Maddenstown Lodge)
5 Eric B. Moller MOST WELCOME (Paul Eddery) 3/1 Geoffrey Wragg GB
  (Chocolate, gold braid & slvs, qrtd cap) Ch.c. Be My Guest – Topsy (Habitat)   (Newmarket)
6 H H Aga Khan IV SADJIYD FR (Walter R. Swinburn) 13/8f Alain de Royer-Dupre FR
  (Green, red epaulettes, green cap) B.c. Labas – Stoyana (Abdos)   (Normandy)
7 T.P. Ramsden DOLLAR SEEKER USA (Philip Robinson) 50/1 Michael J. Ryan GB
  (Royal blue, white hoops & slvs) B.c. Buckfinder – Syrian Song (Damascus)   (Newmarket)
8 Robert E. Sangster GOLDEN ISLE (Declan Gillespie) 33/1 M. Vincent O’Brien
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) B.c. Golden Fleece – Dunette (Hard to Beat)   (Ballydoyle, Cashel)

Colts (8) 9st.

Winner [No 8] bred USA: Joseph Allen & Regent Farm, ¾ length, 4 lengths, same.

1988: Sunday 26 June

Winner: £329,250, 11 Ran [Good to Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£250+£2250/£2500+£1750), Time: 2m 32.5s

1 H H Aga Khan IV KAHYASI (Raymond Cochrane) 4/5f Luca M. Cumani GB
  (Green, red epaulettes, green cap) B.c. Ile de Bourbon – Kadissya (Blushing Groom)   (Newmarket)
2 Fahd Salman INSAN USA (T. Richard Quinn) 10/1 Paul F.I. Cole GB
  (Dark green) B.c. Our Native – Artania (Ruritania)   (Whatcombe)
3 Robert E. Sangster GLACIAL STORM USA (Steve Cauthen) 3/1 Barrington W. Hills GB
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) B.c.Arctic Tern–Hortensia (Luthier)   (Manton)
4 J. Hunt LITTLE BIG HORN (Stephen Craine) BL 200/1 Noel Meade
  (White, black spots on body & cap) B.c. Blakeney – Nip in the Air (Northern Dancer)   (Navan)
5 Sheikh Mohammed CURIO USA (Ron Quinton) 12/1 John M. Oxx
  (Maroon, white slvs & cap with maroon star) B.c. Majestic Light – Crystal Stone (Pappa Fourway)   (Currabeg)
6 Sheikh Mohammed BALTIC FOX CAN (Christopher Roche) 66/1 David V. O’Brien
  (Maroon, white slvs & cap with maroon star) B.c Danzig – Super Foxe (Blood Royale)   (Ballydoyle, Cashel)
7 R.C. Strauss PORT LYAUTEY FR (Walter R. Swinburn) 20/1 P.L. Biancone FR
  (White, dark green hoop, armlet, hooped cap) B.c. Shirley Heights – Sierra Morena (Canisbay)    
8 Iveagh, 3rd Earl MAGISTRO USA (David Parnell) 66/1 Kevin Prendergast
  (Terra Cotta, black seams, coll & cuffs, qrtd cap) Ch.c. Magisterial – Evening Primrose (Nashua)   (Friarstown)
9 Marquise de Moratalla HOURS AFTER USA (G. Mosse) 14/1 P.L. Biancone FR
  (Red, light green cap) B.c. Alleged – Brown Berry (Mount Marcy)    
10 Miss Anne O’Reilly WAGON LOAD (John Reid) BL 500/1 Liam Browne
  (Tangerine, grey crossbelts & cap) Ch.c. Busted – Noble Girl (Be Friendly)   (Maddenstown Lodge)
11 H E President of Ireland [Patrick J. Hillery] CUILEANN (Michael J. Kinane) 100/1 Liam Browne
  (St Patrick’s blue, gold slvs & tassel cap) B/Br.c.Caerleon–Manfilia (Mandamus)   (Maddenstown Lodge)

Colts (11) 9st.

Winner [No 7] bred in Ireland: H H Aga Khan IV, Short head, 2½ lengths, 10 lengths.

1989: Sunday 2 July

Winner: £366,500, 8 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£250+£2750/£6000+£2000/£60,000), Time: 2m 29.9s.

1 Sheikh Mohammed OLD VIC (Steve Cauthen) 4/11f Henry R.A. Cecil GB
  (Maroon, white slvs & star on cap) B.c. Sadler’s Wells – Cockade (Derring-Do)   (Newmarket)
2 Robert E. Sangster OBSERVATION POST (William Carson) 12/1 Barrington W. Hills GB
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) B.c. Shirley Heights – Godzilla (Gyr)   (Manton)
3 H H Prince Yazid Saud ILE DE NISKY (Patrick Eddery) 5/1 Geoffrey A. Huffer GB
  (Yellow, royal blue diamonds on body & diamond on cap) B.c. Ile de Bourbon – Good Lass (Reform)   (Newmarket)
4 Bertram R. Firestone PHANTOM BREEZE (Michael J. Kinane) 20/1 Dermot K. Weld
  (Green, white diamond frame & diamonds on slvs, qrtd cap) B.c. Vision – Ask the Wind (Run the Gantlet)   (Rosewell House)
5 N. Stassen GLOWING STAR (Christopher Roche) 33/1 Joseph M. Canty
  (Yellow & black halved, slvs reversed, hooped cap) Gr.c. Kalaglow – Freddy My Love (Thatch)    
6 H H Aga Khan IV ZAYYANI (Walter R. Swinburn) 10/1 R.Fulke Johnson-Houghton GB
  (Green, red epaulettes) B.c. Darshaan – Zariya (Blushing Groom)   (Didcot)
7 P.A. Tamburo STONE DRUM USA (Stephen Craine) BL 250/1 Neil S. McGrath
  (Canary, mauve crossbelts) Ch.c. The Minstrel – Mists of Time (Graustark)    
8 Mrs Elizabeth Furlong GALLIERO (John Reid) 100/1 J. Homer Scott
  (Red, black crossbelts & slvs, qrtd cap) Ch.c. General Assembly – Mille Fleurs (Jacinto)    

Colts (8) 9st.

Winner [No 5] bred in England: Stowell Hill Ltd., 4 lengths, 2½ lengths, 5 lengths.

1990: Sunday 1 July

Winner: £366.500, 9 Ran [Yielding], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£250+£2750/£6000+£2000/£60,000), Time: 2m 33.0s.

1 Hamdan Al Maktoum SALSABIL (William Carson) 11/4 John L. Dunlop GB
  (Royal blue, white epaulettes, striped cap) B.f. Sadler’s Wells – Flame of Tara (Artaius)   (Arundel)
2 Khaled Abdulla DEPLOY (Walter R. Swinburn) 16/1 Roger J. Charlton GB
  (Green, pink sash, white slvs & cap) B.c. Shirley Heights–Slightly Dangerous (Roberto)   (Beckhampton)
3 Sheikh Mohammed BELMEZ USA (Steve Cauthen) 4/1 Henry R.A. Cecil GB
  (Maroon, white slvs & star on cap) B.c. El Gran Senor – Grace Note (Top Ville)   (Newmarket)
4 Robert E. Sangster BLUE STAG (Michael J. Kinane) 5/1 Barrington W. Hills GB
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) B.c. Saddler’s Wells – Snow Day (Reliance)   (Manton)
5 Khaled Abdulla QUEST FOR FAME (Patrick Eddery) 5/4f Roger J. Charlton GB
  (Green, pink sash, white slvs & cap) B.c. Rainbow Quest – Aryenne (Green Dancer)   (Beckhampton)
6 N. Stassen SUPER FLAME CAN (Christopher Roche) 150/1 Joseph M. Canty
  (Yellow & black halved, slvs reversed, hooped cap) B.c. Super Concorde – Flanders Flame (Busted)    
7 Mrs Barbara Facchino EMPEROR CHANG USA (Stephen Craine) 300/1 Liam Browne
  (Dark blue, yellow braces, armlets, qrtd cap) B.c. Wavering Monarch – Movin Mitzi (L’Heureux)   (Maddenstown Lodge)
8 F.M. Kalla KAHEEL USA (Michael Roberts) 20/1 Alec C. Stewart GB
  (Pink, purple epaulettes & cap) Ch.c. Caro – Escaline (Arctic Tern)   (Newmarket)
9 M.G. Hynes ALTEREZZA USA (Wayne F. Harris) 300/1 Michael J. Grassick
  (Maroon, pink slvs & cap) B.c. Alleged – Hester Bateman (Codex)   (Pollardstown)

Colts 9st (8); Fillies 8st 11lb (1).

Winner [No 9] bred in Ireland; Kilcarn Stud, ¾ length, 4 lengths, ½ length.

1991: Sunday 30 June

Winner: £366,500, 6 Ran [Yielding], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£250+£2750/£6000+£2000/£60,000), Time: 2m 33.30s

1 Fahd Salman GENEROUS (Alan Munro) 1/1f Paul F.I. Cole GB
  (Dark green) Ch.c. Caerleon – Doff the Derby (Master Derby)   (Whatcombe)
2 Henri Chaloub SUAVE DANCER USA (Walter R. Swinburn) 9/4 John E. Hammond FR
  (White, royal blue hollow box, hooped slvs & cap) B.c. Green Dancer – Suavite (Alleged)   (Chantilly)
3 Henryk de Kwiatkowski STAR OF GDANSK USA (Christopher Roche) 12/1 James S. Bolger
  (White, red crossbelts, hooped slvs) Ch.c. Danzig Connection – Star Empress (Young Emperor)   (Coolcullen)
4 Classic Thoroughbreds Plc SPORTSWORLD USA (Lester Piggott) 100/30 M. Vincent O’Brien
  (Emerald green, orange sash, white cap) B.c. Alleged – Gallanta (Nureyev)   (Ballydoyle, Cashel)
5 Henryk de Kwiatkowski NORDIC ADMIRER (William J. Supple) 150/1 James S. Bolger
  (White, red crossbelts, hooped slvs) B.c. Nordico – Adoramus (Believe It)   (Coolcullen)
6 Luke Comer BARRY’S RUN (Kevin J. Manning) 300/1 Luke Comer
  (Maroon & white diabolo, white slvs, maroon cap) B.c. Commanche Run – Pitmarie (Pitskelly)   (Dunboyne)

Colts 9st (6); Fillies 8st 11lb (0).

Winner [No 2] bred in Ireland: Barronstown Stud, 3 lengths, 8 lengths, 2 lengths.

1992: Sunday 28 June

Winner: £354,500, 11 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£250+£2750/£6000+£2150/£75,000), Time:2m 25.60s

1 Mrs Virginia Kraft Payson ST JOVITE USA (Christopher Roche) 7/2 James S. Bolger
  (White,royal blue hollow box,white slvs,royal blue diabolo,royalbluecap) B.c. Pleasant Colony – Northern Sunset (Northfields)   (Coolcullen)
2 Sidney H. Craig DR DEVIOUS (John Reid) 4/5f Peter W. Chapple-Hyam GB
  (White, light blue halved slvs, qrtd cap) Ch.c. Ahonoora – Rose of Jericho (Alleged)   (Marlborough)
3 Khalid Abdullah CONTESTED BID USA (Patrick Eddery) 11/1 Maurice Zilber FR
  (Green, pink epaulettes & cap, white slvs) B/Br.c. Alleged – Queens Only (Marshua’s Dancer)   (Chantilly)
4 J. Siegel DIVE FOR COVER USA (Darryl Holland) 66/1 John E. Hammond FR
  (Purple, white slvs) B.c. Lear Fan – Wistoral (Exceller)   (Chantilly)
5 Maktoum Al Maktoum EZZOUD (Walter R. Swinburn) 10/1 Michael R. Stoute GB
  (Royal blue, white chevron, light blue cap) B.c. Last Tycoon – Royal Sister II (Claude)   (Newmarket)
6 Daniel Wildenstein MARIGNAN USA (D. Boeuf) 11/1 Andre Fabre FR
  (Blue, light blue cap) Ch.c. Blushing Groom – Madelia (Caro)   (Chantilly)
7 Peter Wetzel ORMSBY (Michael J. Kinane) 20/1 Dermot K. Weld
  (Red, white diamonds & slvs, red cap white spots) B.c. Ela-Mana-Mou – Saving Mercy (Lord Gayle)   (Rosewell House)
8 B.H. Voak BOLOARDO GB (Michael Roberts) 66/1 Clive E. Brittain GB
  (Beige, light blue stripes, black slvs & cap) B.c. Persian Bold – Northshiel (Northfields)   (Newmarket)
9 Sheikh Mohammed LANDOWNER (Raymond Cochrane) 7/1

John H.M. Gosden GB

  (Maroon, white slves & star on cap) B.c. Kris – Laluche (Alleged)   (Newmarket)
10 D.H.W. Dobson MINING TYCOON (Kevin J. Manning) 100/1 James S. Bolger
  (Brown & yellow qrtd, yellow slvs, check cap) B.c. Last Tycoon – Best Gal (Bonne Noel)   (Coolcullen)
11 Michael W.J. Smurfit APPEALING BUBBLES (Conor Everard) 200/1 James S. Bolger
  (Yellow, royal blue epaulettes & star on cap) B.c. Last Tycoon – Bubbling (Stage Door Johnny)   (Coolcullen)

Colts 9st (11).

Winner bred in USA: Mrs Virginia Kraft Payson 12 lengths, 1 length, 3 lengths.

1993: Sunday 27 June

Winner: £342,500, 11 Ran [Good to Yielding] 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£250+£2750/£6000+£2150/£75,000), Time: 2m 31.2s

1 Khalid Abdullah COMMANDER IN CHIEF GB (Patrick Eddery) 4/7f Henry R.A. Cecil GB
  (Green, pink sash & cap, white slvs) B/Br.c.Dancing Brave–Slightly Dangerous (Roberto)   (Newmarket)
2 Stavros Niarchos HERNANDO FR (Cash Asmussen) 9/4 Francois Boutin FR
  (Dark blue, light blue crossbelts, striped slvs, white cap) B.c. Niniski – Whakilyric (Miswaki)   (Lamorlaye)
3 Sheikh Mohammed FORESEE GB (John P. Murtagh) 25/1 John M. Oxx
  (Maroon, white slvs & star on cap) B.c. Vision – Sovereign Dona (Sovereign Path)   (Currabeg)
4 Khalid Abdullah REGENCY GB (William Carson) 10/1 Criquette Head FR
  (Green, pink epaulettes & cap, white slvs) B.c. Dancing Brave – Regal Lady (Relko)   (Chantilly)
5 H H Aga Khan IV MASSYAR (Michael J. Kinane) 10/1 John M. Oxx
  (Green, red epaulettes) B.c. Kahyasi – Masarika (Thatch)   (Currabeg)
6 Saeed Manana SHREWD IDEA GB (Warren J. O’Connor) 25/1 Michael Kauntze
  (White, red sash & cap with white diamonds) B.c. Alleged – Domludge (Lyphard)   (Ashbourne)
7 D.H.W. Dobson VIA PARIGI (Kevin J. Manning) 100/1 James S. Bolger
  (Brown & yellow qrtd, yellow slvs, check cap) Ch.c. Entitled – Closette (Fabulous Dancer)   (Coolcullen)
8 Maktoum Al Maktoum DESERT TEAM USA (Christopher Roche) 25/1 James S. Bolger
  (Royal blue, white chevron & star on light blue cap) B.c.Blushing Groom–Bemiss Heights (Herbager)   (Coolcullen)
9 Philip Monahan PORTERSTOWN BOY (Patrick Shanahan) 150/1 Dermot K. Weld
  (Brown, yellow star & stars on slvs & cap with brown star) B.c. Shernazar – Bean Siamsa (Solinus)   (Rosewell House)
10 Mohammed Suhail LORD BENTLEY GB (Walter R. Swinburn) 100/1 James S. Bolger
  (Red & white hoops, striped slvs & cap) B.c. Rousillon – Lady Bentley (Bellypha)   (Coolcullen)
11 J.M. Vander-Poel SIRSAN (Richard Hughes) 250/1 Michael J. Grassick
  (Red, white & royal blue hooped slvs, white cap) B.c. Sir Ivor – Sanedtki (Sallust)   (Pollardstown)

Colts 9st (11).

Winner [No 1] bred in England: Juddmonte Farms, ¾ lengths, 3 lengths, 5 lengths.

1994: Sunday 26 June

Winner: £348,000, 9 Ran [Good to Yielding], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£250+£3250/£6000+£2550/£60,000), Time: 2m 32.7s

1 Maktoum Al Maktoum BALANCHINE USA (Lanfranco Dettori) 5/1 Hilal Ibrahim
  (Royal blue, white chevron, light blue cap) Ch.f. Storm Bird – Morning Devotion (Affirmed)   (Dubai)
2 Sheikh Mohammed KING’S THEATRE (Michael J. Kinane) 1/1f Henry R.A. Cecil GB
  (Maroon, white slvs & star on cap) B.c. Sadler’s Wells – Regal Beauty (Princely Native)   (Newmarket)
3 Robert E. Sangster COLONEL COLLINS USA (John Reid) 11/2 P.W. Chapple-Hyam GB
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) Ch.c. El Gran Senor – Kanmary (Kenmare)   (Marlborough)
4 Sheik Essa Bin Mubarak ALRIFFA (Patrick Eddery) 7/2 Richard Hannon GB
  (Orange, black slvs, qrtd cap) B.c. Danehill – Sweet Soprano (High Line)   (Marlborough)
5 George Strawbridge jr TIKKANEN USA (Walter R. Swinburn) 10/1 J.E. Pease FR
  (White, emerald green hoop) B/Br.c. Cozzene – Reiko (Targowice)   (Chantilly)
6 Dowager Lady Beaverbrook IONIO USA (Michael Roberts) 25/1 Clive E. Brittain GB
  (Beaver brown, maple leaf green crossbelts & cap) Ch.c. Silver Hawk – Private View (Mr Prospector)   (Newmarket)
7 H H Aga Khan IV CAJARIAN USA (John P. Murtagh) 40/1 John M. Oxx
  (Green, red epaulettes) B.c. Shahrastani – Caraniya (Darshaan)   (Currabeg)
8 Prince A.A. Faisal KHAMASEEN GB (William Carson) 14/1 John L. Dunlop GB
  (Maroon, grey epaulets & cap with maroon star) B.c. Slip Anchor – Tanouma (Miswaki)   (Arundel)
9 S.J. Kenny CONCEPT HOUSE (William J. Supple) 200/1 Irene T. Oakes
  (Yellow, emerald green braces) B.c. Northiam – Nothing Personal (Horage)   (Straffan)

Colts (8) 9st; Fillies (1) 8st 11lb.

Winner [No 9] bred in England: Swettenham Stud, 4½ lengths, 3½ lengths, 5½ lengths.

1995: Sunday 2 July

Winner: £338,350, 13 Ran [Good to Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£400+£3150/£6000+£2550/£60,000), Time:2m 30.10s

1 Sheikh Mohammed WINGED LOVE (O. Peslier) 5/1 Andre Fabre FR
  (Maroon, white slvs, maroon cap white star) B.c. In the Wings – J’Ai Deux Amours (Top Ville)   (Chantilly)
2 Moyglare Stud DEFINITE ARTICLE GB (Michael J. Kinane) 5/1 Dermot K. Weld
  (Black, white slvs, red cap black star) B.c. Indian Ridge – Summer Fashion (Moorestyle)   (Rosewell House)
3 Sheikh Mohammed ANNUS MIRABILIS FR (Walter R. Swinburn) 9/1 Michael R. Stoute GB
  (Maroon, white slves & cap with maroon star) B.c. Warning – Anna Petrovna (Wassl)   (Newmarket)
4 Oliver Lehane OSCAR SCHINDLER (Christopher Roche) 33/1 Kevin Prendergast
  (White, royal blue sash, red & blue qrtd cap) Ch.c. Royal Academy – Saraday (Northfields)   (Friarstown)
5 Godolphin CLASSIC CLICHÉ (Lanfranco Dettori) 8/1 Saeed Bin Suroor GB
  (Royal blue) B.c. Salse – Pato (High Top)   (Newmarket)
6 Mrs G.P. Gaffney DAMANCHER GB (Richard Hughes) 200/1 Patrick Mullins
  (Emerald green, white slvs, orange cap green star) B.c. Damister–Amalancher (Alleged)   (Goresbridge)
7 A.D. Brennan I’M SUPPOSIN (William J. Supple) 400/1 Kevin Prendergast
  (Black & red hoops, silver slvs & cap) B.c. Posen – Robinia (Roberto)   (Friarstown)
8 Peter D. Savill CELTIC SWING GB (Kevin P. Darley) 5/4f Lady Herries GB
  (Maroon, light blue slvs & cap with maroon diamond) B.c. Damister – Celtic Ring (Welsh Pageant)   (Littlehampton)
9 Robert E. Sangster COURT OF HONOUR (John Reid) 16/1 Peter W. Chapple-Hyam GB
  (Emerald green, royal blue slvs, white cap green spots) B.c. Law Society–Captive Island (Northfields)   (Marlborough)
10 Middleham Partnership DOUBLE ECLIPSE (Jason Weaver) 33/1 Mark Johnston
  (Royal blue, pink stripe, hlvd slvs, striped cap) B.c. Ela-Mana-Mou–Solac (Gay Lussac)   (Middleham)
11 Michael W.J. Smurfit HUMBEL USA (Patrick Shanahan) 25/1 Dermot K. Weld
  (Yellow, royal blue epaulettes & star on cap) B.c. Theatrical – Claxton’s Slew (Seattle Slew)   (Rosewell House)
12 Hamdan Al Maktoum MUNWAR GB (William Carson) 9/1 Peter T. Walwyn GB
  (Royal blue, white epaulettes, light & dark blue striped cap) B.c. Kalaglow – Oatfield (Great Nephew)   (Lambourn)
13 Peter D. Savill DARAYDAN (Patrick V. Gilson) 200/1 John M. Oxx
  (Maroon, light blue slvs, maroon & grey striped cap) B.c. Kahyasi – Delsy (Abdos)   (Currabeg)

Colts (13) 9st.

Winner [No 14] bred in Ireland: Eric Puerari & Lanes End., Short head, ¾ length, same.

1996: Sunday 30 June

Winner: £341,850, 13 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£400+£3150/£6000+£2550/£60,000), Time: 2m 30.6s

1 Allen E. Paulson ZAGREB USA (Patrick Shanahan) 20/1 Dermot K. Weld
  (White, red epaulettes, royal blue slvs, white stars, red & blue qrtd cap) B/Br.c. Theatrical – Sophonisbe (Wollow)   (Rosewell House)
2 Mitaab Abdullah POLARIS FLIGHT USA (John Reid) 7/1 Peter Chapple-Hyam GB
  (White, red stars on slvs, emerald green cap) B.c. Northern Flagship – Anytimeatall (It’s Freezing)   (Marlborough)
3 Academy Racing Syndicate HIS EXCELLENCE USA (William J. Supple) 50/1 Aidan P. O’Brien
  (Yellow & emerald green diamonds, green slvs, white cap) B.c. El Gran Senor – Hail The Lady (Hail the Pirates)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Khalid Abdullah DUSHYANTOR USA (Patrick Eddery) 5/4f Henry R.A. Cecil GB
  (Green, pink sash & cap, white slvs) B.c. Sadler’s Wells – Slightly Dangerous (Roberto)   (Newmarket)
5 Rainbows End Syndicate RAINBOW BLUES (J.A. “Seamus” Heffernan) 33/1 Aidan P. O’Brien
  (Yellow, red slvs & star on royal blue cap) B.c. Bluebird – Tudor Loom (Sallust)   (Ballydoyle, Cashel)
6 C.T. & M.C. Olley SPARTAN HEARTBEAT GB (Warren J. O’Connor) 100/1 Clive Brittain GB
  (Purple, pink slvs, yellow cap) B.c. Shareef Dancer – Helen’s Dream (Troy)   (Newmarket)
7 Michael Tabor & Mrs John (Susan) Magnier DR MASSINI (Michael J. Kinane) 9/4 Michael R. Stoute GB
  (Royal blue, orange disc, orange & light blue striped slvs & cap) B.c. Sadler’s Wells – Argon Laser (Kris)   (Newmarket)
8 Khalid Abdullah PRIVATE SONG USA (William Ryan) 66/1 Roger J. Charlton GB
  (Green, pink sash, white slvs, green cap) Ch.c. Private Account – Queen of Song (His Majesty)   (Beckhampton)
9 Hamdan Al Maktoum ALHAARTH (William Carson) BL 13/2 W. Richard Hern GB
  (Royal blue, white epaulettes, light & dark blue striped cap) B.c. Unfuwain – Irish Valley (Irish River)   (Lambourn)
10 Godolphin DON MICHELETTO GB (T. Richard Quinn) 14/1 Saeed Bin Suroor GB
  (Royal blue) B.c. Machiavellian – Circe’s Isle (Be My Guest)   (Newmarket)
11 Sheikh Ahmed Al Maktoum SHARAF KABEER GB (John P. Murtagh) 10/1 Saeed Bin Suroor GB
  (Yellow, black epaulettes) Ch.c. Machiavellian – Sheroog (Shareef Dancer)   (Newmarket)
12 Naji Pharaon TRUTH OR DARE GB (Christopher Roche) 33/1 Charles O’Brien
  (Royal blue, red hooped slvs, red cap) B.c. Royal Academy – Rose De Thai (Lean Fan)   (Kildare)
13 B.H. Voak AMFORTAS (Darryl Holland) 20/1 Clive E. Brittain GB
  (Beige & light blue stripes, black slvs & cap) B.c. Caerleon – High Spirited (Shirley Heights)   (Newmarket)

Colts (13) 9st.

Winner [No 13] bred USA: Allen E. Paulson, 6 lengths, same ¾ length.

1997: Sunday 29 June

Winner: £398,200, 10 Ran [Yielding, 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£450+£3850/£7000+£3150/£70,000), Time: 2m 32.5s.

1 Michael Tabor/Mrs John (Susan) Magnier DESERT KING (Christopher Roche) 11/2 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B.c. Danehill – Sabaah (Nureyev)   (Ballydoyle, Cashel)
2 M. Vincent O’Brien/ Mrs John (Susan) Magnier DR JOHNSON USA (John P. Murtagh) 12/1 Charles O’Brien
  (Scarlet, white slvs & hoop on cap) Ch.c. Woodman – Russian Ballet (Nijinsky)   (Ridge Manor, Kildare)
3 Daniel Wildenstein LOUP SAUVAGE USA (O. Peslier) 8/1 Andre Fabre FR
  (Dark blue, light blue cap) Ch.c. Riverman – Louveterie (Nureyev)   (Chantilly)
4 Mrs John (Susan) Magnier JOHAN CRUYFF GB (J.A. “Seamus” Heffernan) 12/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue, red star on cap) B.c. Danehill – Teslemi (Ogygian)   (Ballydoyle, Cashel)
5 Peter S. Winfield SILVER PATRIARCH (Patrick Eddery) 5/4f John L. Dunlop GB
  (Red & royal blue qrtd, white slvs, black cap) Gr.c. Sadler’s Wells – Early Rising (Grey Dawn II)   (Arundel)
6 Mrs A.J.F. (Chryss) O’Reilly VERGLAS (William J. Supple) 33/1 Kevin Prendergast
  (Black & white hoops, royal blue cap white star) Gr.c. Highest Honor – Rahaam (Secreto)   (Friarstown)
7 Michael Watt/ Mrs John (Susan) Magnier CASEY TIBBS (Patrick Shanahan) 33/1 Dermot K. Weld
  (Dark blue & white check, dark blue slvs, emerald green cap) B.c. Sadler’s Wells – Fleur Royale (Mill Reef)   (Rosewell House)
8 Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor STRAWBERRY ROAN (Lanfranco Dettori) 5/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B.f. Sadler’s Wells – Doff The Derby (Master Derby)   (Ballydoyle, Cashel)
9 Mrs J.M. Corbett THE FLY GB (Michael Hills) 11/1 Barrington W. Hills GB
  (Royal blue, silver striped slvs, royal blue & red hooped cap) Gr.c. Pharly – Nelly Do Da (Derring-Do)   (Manton)
10 Moyglare Stud Farm TOKEN GESTURE (Michael J. Kinane) 16/1 Dermot K. Weld
  (Black, white slvs, red cap black star) B.f. Alzao–Temporary Lull (Super Concorde)   (Rosewell House)

Colts (8) 9st; Fillies (2) 8st 11lb.

Winner [No 2] bred in Ireland: Irish National Stud, 1 length, short head, 7 lengths.*

1998: Sunday 28 June

Winner: £426,390, 10 Ran [Soft to Heavy] 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£485+£3975/£7500+£3275/£75,000), Time: 2m 44.3s.

1 Niarchos Family & J.L. Bouchard DREAM WELL FR (Cash Asmussen) BL 2/1f Pascal Bari FR
  (Dark blue, light blue crossbelts, striped slvs, white cap) B.c. Sadler’s Wells – Soul Dream (Alleged)   (Chantilly)
2 Godolphin CITY HONOURS USA (Lanfranco Dettori) 4/1 Saeed Bin Suroor GB
  (Royal blue) B.c. Darshaan – Ikebana (Sadler’s Wells)   (Newmarket)
3 Mrs John (Susan) Magnier & Michael Tabor DESERT FOX GB (Kevin J. Manning) 40/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B.c. Sadler’s Wells – Radiant (Foolish Pleasure)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Dr M. Vincent O’Brien CAMPO CATINO (Christopher Roche) 10/1 Charles O’Brien
  (Scarlet, white slvs) Br.c. Woodman – Karri Valley (Storm Bird)   (Ridge Manor, Kildare)
5 H H Aga Khan IV TAKARIAN (John P. Murtagh) 25/1 John M. Oxx
  (Green, red epaulettes) B.c. Doyoun – Takarouna (Green Dancer)   (Currabeg)
6 Michael Tabor & Mrs John (Susan) Magnier SARATOGA SPRINGS CAN (Walter R. Swinburn) 8/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap)     (Ballydoyle, Cashel)
7 Castleblake Racing Syndicate RISK MATERIAL (J.A. “Seamus” Heffernan) 12/1 Aidan P. O’Brien
  (Light green, dark green chevron) B.c. Danehill – Spear Dance (Gay Fandango)   (Ballydoyle, Cashel)
8 Moyglare Stud Farm MAKE NO MISTAKE (Patrick J. Smullen) BL 50/1 Dermot K. Weld
  (Black, white slvs, red cap black star) B.c. Darshaan – Respectfully (The Minstrel)   (Rosewell House)
9 P. Garvey SUNSHINE STREET USA (Richard Hughes) 14/1 Noel Meade
  (Red & grey stripes, grey slvs, red cap) B.c. Sunshine Forever – Meadow Spirit (Chief’s Crown)   (Navan)
10 Prince A.A. Faisal SADIAN GB (Kieran Fallon) 4/1 Henry R.A. Cecil GB
  (Maroon, grey epaulettes & cap with maroon star) B.c. Shirley Heights – Ratha (Kris)   (Newmarket)

Colts (10) 9st; Fillies (0) 8st 11lb.

Winner [No 4] bred in France: late Stavros Niarchos, 4½ lengths, 1 length, ½ length.

1999: Sunday 27 June

Winner: £440,555, 10 Ran [Good to Yielding], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£480+£4215/£7750+£3490/£77,500), Time: 2m 30.1s.

1 Michael Tabor/ Mrs John Magnier/Tsega Ltd MONTJEU (Cash Asmussen) 13/8f John E. Hammond FR
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B.c. Sadler’s Wells – Floripedes (Top Ville)   (Chantilly)
2 H H Aga Khan IV DALIAPOUR (G. Mosse) 4/1 Luca M. Cumani GB
  (Green, red epaulettes) B.c. Sadler’s Wells – Dalara (Doyoun)   (Newmarket)
3 Mrs John (Susan) Magnier/ Michael Tabor/Lord Lloyd-Webber TCHAIKOVSKY (Michael J. Kinane) 16/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B.c.Sadler’s Wells – Crystal Spray (Beldale Flutter)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Saeed Suhail BEAT ALL USA (Gary Stevens) 4/1 Sir Michael Stoute GB
  (Royal blue, yellow chevron & cap with blue spots) B/Br.c.Dynaformer–Spirited Missus (Distinctive)   (Newmarket)
5 Godolphin MUTAFAWEQ USA (Lanfranco Dettori) 9/2 Saeed Bin Suroor GB
  (Royal blue) B.c. Silver Hawk – The Caretaker (Caerleon)   (Newmarket)
6 David Tsui/ Mrs John (Susan) Magnier URBAN OCEAN FR (J.A. “Seamus” Heffernan) 25/1 Aidan P. O’Brien
  (Yellow, purple chevron & slvs & cap with yellow star) Ch.c. Bering – Urban Sea (Miswaki)   (Ballydoyle, Cashel)
7 Hamdan Al Maktoum MUDAA-EB GB (Stephen Craine) 66/1 Kevin Prendergast
  (Royal blue, white epaulettes, light & dark blue striped cap) Br.c. Machiavellian – Alkaffeyeh (Sadler’s Wells)   (Friarstown)
8 Kenneth L. Ramsey PORT BAYOU USA (Patrick J. Smullen) 22/1 Dermot K. Weld
  (Red, white stars, red slvs, striped cap) B.c. Ghazi – Mrs K (Dixieland Band)   (Rosewell House)
9 Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor GENGHIS KHAN (Kieran Fallon) 20/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue, red star on cap) B.c. Sadler’s Wells – Doff The Derby (Master Derby)   (Ballydoyle, Cashel)
10 Mrs John (Susan) Magnier FESTIVAL HALL (James P. Spencer) 100/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue, white cap) B.c. Sadler’s Wells – Handsewn (Sir Ivor)   (Ballydoyle, Cashel)

Colts (10) 9st.

Winner [No 5] bred in France: late Sir James Goldsmith, 5 lengths, 5½ lengths, 1½ lengths.

2000: Sunday 2 July

Winner: £482,400, 11 Ran [Yielding], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£600+£5000/£8500+£4000/£85,000), Time: 2m 33.9s.

1 H H Aga Khan IV SINNDAR (John P. Murtagh) 11/10f John M. Oxx
  (Green, red epaulettes) B.c. Grand Lodge – Sinntara (Lashkari)   (Currabeg)
2 Michael Tabor/ Mrs John (Susan) Magnier GLYNDEBOURNE (J.A. “Seamus” Heffernan) 16/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs, royal blue cap) B.c. Sadler’s Wells – Heaven Only Knows (High Top)   (Ballydoyle, Cashel)
3 Michael Tabor/ Mrs John (Susan) Magnier/Richard Santulli CIRO USA (George Duffield) 20/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) Ch.c. Woodman – Gioconda (Nijinsky)   (Ballydoyle, Cashel)
4 H H Aga Khan IV RAYPOUR (Niall G. McCullagh) 200/1 John M. Oxx
  (Green, red epaulettes, red cap white stripes) Ch.c. Barathea – Rayseka (Dancing Brave)   (Currabeg)
5 H H Aga Khan IV TAKALI (Shane W. Kelly) 200/1 John M. Oxx
  (Green, red epaulettes, red cap green star) Ch.c. Kris – Takarouna (Green Dancer)   (Currabeg)
6 J.R. Good HOLDING COURT GB (Philip Robinson) 9/4 Michael A. Jarvis GB
  (Royal blue, yellow sash) B.c. Hernando – Indian Love Song (Be My Guest)   (Newmarket)
7 Moyglare Stud Farm MEDIA PUZZLE USA (Patrick J. Smullen) 66/1 Dermot K. Weld
  (Black, white slvs, red cap black star) Ch.c. Theatrical – Market Slide (Gulch)   (Rosewell House)
8 Mrs John (Susan) Magnier/ Michael Tabor/Lord Lloyd-Webber SHAKESPEARE GB (Damien M. Oliver) 33/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B.c. Rainbow Quest – Silver Lane (Silver Hawk)   (Ballydoyle, Cashel)
9 Michael Tabor/ Mrs John (Susan) Magnier SHOAL CREEK (Colm O’Donoghue) 200/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs, white cap) B.c. Fairy King – Catalonia Express (Dieses)   (Ballydoyle, Cashel)
10 H H Aga Khan IV KORASOUN (Kevin J. Manning) 66/1 John M. Oxx
  (Green, red eqaulettes, white cap) B.c Darshaan – Kozana (Kris)   (Currabeg)
PU Saeed Suhail KING’S BEST USA (Patrick Eddery) 9/2 Sir Michael Stoute GB
  (Royal blue, yellow chevron & cap with blue spots) B.c Kingmambo–Allegretta(Lombard)   (Newmarket)

Colts (11) 9st; Fillies (0) 8st 11lb.

Winner [No 10] bred in Ireland: H H Aga Khan IV, 9 lengths, 1½ lengths, ½ length.

2001: Sunday 1 July

Winner: £510,865, 12 Ran [Good to Yielding], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (£635+£5000/£900+£4000/£90,000), Time: 2m 27.10s.

1 Mrs John Magnier/ Michael Tabor GALILEO (Michael J. Kinane) 4/11f Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B.c. Sadler’s Wells – Urban Sea (Miswaki)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Sheikh Ahmed Al Maktoum MORSHDI GB (Philip Robinson) 20/1 Michael A. Jarvis GB
  (Yellow, black epaulettes) B.c. Slip Anchor – Reem Albaraari (Sadler’s Wells)   (Newmarket)
3 Lord (Arnold) Weinstock GOLAN (Kieran Fallon) 4/1 Sir Michael Stoute GB
  (Pale blue, yellow & white check cap) B.c. Spectrum – Highland Gift (Generous)   (Newmarket)
4 Lady (Margaret) Clague PUGIN (Niall G. McCullagh) 100/1 John M. Oxx
  (Maroon, white spots & cap with maroon spots) B.c. Darshaan – Gothic Dream (Nashwan)   (Currabeg)
5 Sheikh Mohammed EXALTATION (Lanfranco Dettori) 8/1 John M. Oxx
  (Maroon, white slvs & star on cap) Ch.c. Rainbow Quest – Carnival Spirit (Kris)   (Currabeg)
6 R.A.N. Bonnycastle MR COMBUSTIBLE (Richard Hills) 20/1 Barrington W. Hills GB
  (Black & white diamonds, black cap) B.c. Hernando – Warg (Dancing Brave)   (Manton)
7 Seamus Sheridan/A. Balzarini VINNIE ROE (Patrick J. Smullen) BL 66/1 Dermot K. Weld
  (Dark blue, yellow stars & cap, halved slvs) B.Br.c.Definite Article–Kayu (Tap on Wood)   (Rosewell House)
8 Michael Tabor/ Mrs John (Susan) Magnier ICE DANCER (Paul J. Scallan) 66/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs, red cap yellow star) B.c. Sadler’s Wells – Tappiano (Fappiano)   (Ballydoyle, Cashel)
9 Michael Tabor/ Mrs John (Susan) Magnier PEBBLE ISLAND USA (J.A. “Seamus” Heffernan) 25/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B.c. Deputy Minister – Run For Lassie (Fappiano)   (Ballydoyle, Cashel)
10 Francis J. O’Toole DR BRENDLER USA (Francis M. Berry) 150/1 John C. Hayden
  (Maroon, black epaulettes, white slvs & cap, both with maroon spots) B.c. Distant View – Lady of Vision (Vision)   (Kilcullen)
11 Luke Comer CASHEL BAY USA (Wayne J. Smith) BL 500/1 Luke Comer
  (Maroon & white diabolo, white slvs, maroon cap) B.c. Nureyev – Madame Premier (Raja Baba)   (Dunboyne)
12 Mrs John (Susan) Magnier MARCH KING (Patrick Shanahan) 100/1 Thomas Stack
  (Pink) B.c. Caerleon – Porphyrine (Habitat)   (Golden, Co Tipperary)

Colts (12) 9st.

Winner [No 4] bred in Ireland: D. Tsui & Orpendale, 4 lengths, same, ½ length.

2002: Sunday 30 June

Winner: e749,355, 9 Ran [Good to Yielding], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (e700+e7850/e10,000+e6350/e95,000), Time: 2m 32.20s.

1 Michael Tabor, & Mrs John (Susan) Magnier HIGH CHAPARRAL (Michael J. Kinane) 1/3f Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B.c. Sadler’s Wells – Kasora (Darshaan)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Mrs John (Susan) Magnier & Michael Tabor SHOLOKHOV (Paul J. Scallan) 200/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink) B.c. Sadler’s Wells – La Meilleure (Lord Gayle)   (Ballydoyle, Cashel)
3 Mrs John (Susan) Magnier BALLINGARRY (J.A. “Seamus” Heffernan) 12/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B.c. Sadler’s Wells – Flamenco Wave (Desert Wine)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Jeffen Racing NYSAEAN (Richard Hughes) 25/1 Richard Hannon GB
  (Red, grey epaulettes & armlets) B.c. Sadler’s Wells – Irish Arms (Irish River)   (Marlborough)
5 H H Aga Khan IV BALAKHERI (Patrick Eddery) 13/2 Sir Michael Stoute GB
  (Green, red epaulettes) B.c Theatrical – Balanka (Alzao)   (Newmarket)
6 Michael Tabor/Mrs John (Susan) Magnier & Mrs J. Maxwell Moran DELLA FRANCESCA USA (Colm O’Donoghue) 40/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs, red cap yellow star) B.c. Danzig – La Affirmed (Affirmed)   (Ballydoyle, Cashel)
7 Moyglare Stud Farm IN TIME’S EYE (Patrick J. Smullen) 15/2 Dermot K. Weld
  (Black, white slvs, red cap black star) B.c. Singspiel – Irish Edition (Alleged)   (Rosewell House)
8 Moyglare Stud Farm JAZZ BEAT (Patrick Shanahan) 33/1 Dermot K. Weld
  (Black, white slves, white cap red star) B.c. Darshaan – Hint of Humour (Woodman)   (Rosewell House)
9 Lord (Arnold) Weinstock PRINCELY VENTURE (Kieran Fallon) 20/1 Sir Michael Stoute GB
  (Pale blue, yellow & white check cap) Ch.c. Entrepreneur – Sun Princess (Pitcairn)   (Newmarket)

Colts (9) 9st.

Winner [No 4] bred in Ireland: Sean Coughlan, 3½ lengths, 1½ lengths, head.

2003: Sunday 29 June

Winner: e736,600, 9 Ran [Yielding], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (e900+e8000/e13,000+e6000/e95,000), Time: 2m 28.20s.

1 H H Aga Khan IV ALAMSHAR (John P. Murtagh) 4/1 John M. Oxx
  (Green, brown hoops & cap) B.c. Key of Luck – Alaiyda (Shahrastani)   (Currabeg)
2 H H Aga Khan IV DALAKHANI (C. Soumillon) 4/7f Alain de Royer-Dupre FR
  (Green, red epaulettes) Gr.c. Darshaan – Daltawa (Misawki)   (Normandy)
3 Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor ROOSEVELT (Colm O’Donoghue) 150/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink, dark blue cap) B.c. Danehill – Star Begonia (Sadler’s Wells)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Mrs John (Susan) Magnier BRIAN BORU GB (James P. Spencer) 12/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue, pink cap) B.c. Sadler’s Wells – Eva Luna (Alleged)   (Ballydoyle, Cashel)
5 Mrs John (Susan) Magnier THE GREAT GATSBY (Michael J. Kinane) 6/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B.c. Sadler’s Wells – Ionian Sea (Slip Anchor)   (Ballydoyle, Cashel)
6 Mrs John (Susan) Magnier POWERSCOURT GB (J.A. “Seamus” Heffernan) 12/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink) B.c. Sadler’s Wells – Rainbow Lake (Rainbow Quest)   (Ballydoyle, Cashel)
7 Mrs J.S. (Jacqueline) Bolger NAPPER TANDY (Kevin J. Manning) 40/1 James S. Bolger
  (White, purple panel, check cap) Ch.c. Spectrum – La Meilleure (Lord Gayle)   (Coolcullen)
8 Michael Tabor/Mrs John (Susan) Magnier HANDEL (Patrick Cosgrave) 25/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B.c. Sadler’s Wells – Purchasepaperchase (Young Generation) (Ballydoyle, Cashel)
9 Michael Tabor/ Mrs John (Susan) Magnier HIGH COUNTRY (Thomas P. Queally) 150/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs, blue cap) B.c. Danehill – Dante Date (Sadler’s Wells)   (Ballydoyle, Cashel)

Colts (9) 9st.

Winner [No 1] bred in Ireland: H H Aga Khan IV, ½ length, 3½ lengths, 2½ lengths.

2004: Sunday 27 June

Winner: e736,600 10 Ran [Good to Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (e900+e8000/e13,000+e6000/e95,000), Time: 2m 28.70s

1 Mrs Rochelle Quinn/Mrs C.L. Weld/T.P. Ramsden GREY SWALLOW (Patrick J. Smullen) 10/1 Dermot K. Weld
  (Black & white check, emerald slvs & cap) Gr c Daylami – Style of Life (The Minstrel)   (Rosewell House)
2 Ballymacoll Stud NORTH LIGHT (Kieran Fallon) 8/11f Sir Michael Stoute GB
  (Pale blue, white & yellow check cap) B c Danehill – Sought Out (Rainbow Quest)   (Newmarket)
3 Mrs John Magnier TYCOON GB (Colm O’Donoghue) 150/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink, blue cap) B c Sadler’s Wells – Fleeting Glimpse (Rainbow Quest)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Godolphin RULE OF LAW (Lanfranco Dettori) 13/2 Saeed Bin Suroor GB
  (Royal blue) B c Kingmambo – Crystal Crossing (Royal Academy)   (Newmarket)
5 L. Neil Jones’s LET THE LION ROAR GB (Michael J. Kinane) 11/2 John L. Dunlop GB
  (Grey, red cross Lorraine, hooped slvs, qrtd cap) B c Sadler’s Wells – Ballerina (Dancing Brave)   (Arundel)
6 Mrs John Magnier/Michael Tabor/Sangster Family BOOK OF KINGS (Patrick Cosgrave) 66/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue, pink cap) B c Kingmambo–Honfleur (Sadler’s Wells)   (Ballydoyle, Cashel)
7 Michael Tabor/Mrs John (Susan) Magnier MOSCOW BALLET (Paul J. Scallan) 50/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B.c. Sadler’s Wells – Fire the Groom (Blushing Groom)   (Ballydoyle, Cashel)
8 Mrs John Magnier/Michael Tabor FIVE DYNASTIES USA (J.A. “Seamus” Heffernan) 33/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink) B c Danehill – Star Begonia (Sadler’s Wells)   (Ballydoyle, Cashel)
9 Mrs John Magnier/ COBRA (James P. Spencer) 25/1 Aidan P. O’Brien
  Michael Tabor (Dark blue) B c Sadler’s Wells – Puck’s Castle (Shirley Heights)   (Ballydoyle, Cashel)
10 Sangster Family PERCUSSIONIST (Kevin P. Darley) 10/1 John H.M. Gosden GB
  (Emerald, royal blue slvs, white cap, green spots) B c Sadler’s Wells–Magnificent Style (Silver Hawk)   (Newmarket)

Colts (10) 9st.

Winner [No. 5] bred in Ireland: Marguerite Weld, ½ length, 1½ lengths, neck.

2005: Sunday 26 June

Winner: e745,100, 9 Ran [Good to Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) (e900+e8000/e13,000+e6000/e95,000), Time: 2m 29.4s

1 Gestut Ammerland HURRICANE RUN (Kieran Fallon) 4/5f Andre Fabre FR
  (Red, green chevron, red slvs & cap with green star) B c Montjeu – Hold On (Surumu)   (Chantilly)
2 Mrs John Magnier/Michael Tabor SCORPION (Colm O’Donoghue) 25/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink) B c Montjeu – Ardmelody (Law Society)   (Ballydoyle, Cashel)
3 H H Aga Khan IV SHALAPOUR (Francis M. Berry) 16/1 John M. Oxx
  (Green, red epaulettes) B c Darshaan – Shalama (Kahyasi)   (Currabeg)
4 Gainsborough Stud BRAHMINY KITE USA (Kevin Darley) 33/1 Mark Johnston GB
  (Royal blue, lt. blue chevrons on slvs, qrtd cap) B c Silver Hawk–Cope’s Light(Copetan)   (Middleham)
5 Saeed Manana BAHAR SHUMAAL (T.Edward Durcan) 20/1 Clive E. Brittain GB
  (White, red sash, striped cap) B c Dubai Millennium – High Spirited (Shirley Heights)   (Newmarket)
6 Dr Michael Smurfit/ Six C Racing Ltd HELVETIO GB (Patrick J. Smullen) 50/1 Dermot K. Weld
  (Yellow, royal blue epaulettes & star on cap) B c Theatrical – Personal Love (Dieses)   (Rosewell House)
7 Joseph Joyce FRACAS (James P. Spencer) 8/1 David Wachman
  (Royal blue, white slvs with blue stars, qrtd cap) B c. In the Wings–Klarifi (Habitat)   (Carrick-on-Suir)
8 Michael Tabor WALK IN THE PARK (Alan Munroe) 100/30 John E. Hammond FR
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B c Montjeu – Classic Park (Robellino)   (Chantilly)
9 Mrs John Magnier GYPSY KING (J.A. “Seamus” Heffernan) 9/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B c Sadler’s Wells – Love for Ever (Darshaan)   (Ballydoyle, Cashel)

Colts (9) 9st.

Winner [No. 6] bred in Ireland: Gestut Ammerland, ½ length, 4 lengths, 4 lengths.

2006: Sunday 2 July

Winner: e847,500, 13 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
The Budweiser Irish Derby (Group 1) (e1500+e10,500/e15,000+e7000/e100,000) Time: 2m 29.70s.

1 Mrs John Magner/Michael Tabor DYLAN THOMAS (Kieran Fallon) 9/2f Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B c Danehill – Lagrion USA (Diesis)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Gary A. Tanaka GENTLEWAVE (John P. Murtagh) 11/2 Andre Fabre FR
  (Green, white chevron & cap with green diamond) B c Monsun – Saumareine FR (Saumarez)   (Chantilly)
3 Gainsborough Stud BEST ALIBI (Michael J. Kinane) 9/1 Sir Michael Stoute GB
  (Royal blue, light blue chevrons on slvs, qrtd cap) B c King’s Best – Chauncy Lane (Sadler’s Wells)   (Newmarket)
4 J.L.C. Pearce DRAGON DANCER GB (Darryl Holland) 7/1 Geoffrey Wragg GB
  (Dark blue, white slvs & cap) B c Sadler’s Wells – Alakananda GB (Hernando)   (Newmarket)
5 H H Aga Khan IV DARSI FR (Christophe Soumillon) 5/1 Alain de Royer-Dupre FR
  (Green, red epaulettes) B c Polish Precedent – Darashandeh (Darshaan)   (Normandy)
6 Derrick Smith/ Michael.Tabor/Mrs John (Susan) Magnier MOUNTAIN (J.A. “Seamus” Heffernan) 14/1 Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams, striped slvs) B c Montjeu – Skidmore Girl USA (Vaguely Noble)   (Ballydoyle, Cashel)
7 Mrs James S. (Jacqueline) Bolger HELIOSTATIC (Kevin J. Manning) 25/1 James S. Bolger
  (White, purple panel, check cap) Ch c Galileo – Affianced (Erin’s Isle)   (Coolcullen)
8 Paul Vidal BEST NAME GB (Christophe-Patrice Lemaire) 13/2 Robert Collet FR
  (Yellow, black seams & diamond on cap) B c King’s Best – Flawly GB (Old Vic)   (Chantilly)
9 J.C. Smith CLASSIC PUNCH (John F. Egan) 22/1 David R.C. Elsworth GB
  (Purple, light blue chevron & cap) B c Mozart – Rum Cay USA (Our Native)   (Fordingbridge)
10 Mrs John Magnier PUERTO RICO (Colm O’Donoghue) 12/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink) B c Sadler’s Wells – Commanche Belle (Shirley Heights)   (Ballydoyle, Cashel)
11 Francis J. O’Toole MONSIEUR HENRI USA (Niall G. McCullagh) 400/1 John C. Hayden
  (Maroon, black epaulettes, white slvs maroon spots, white cap maroon spots) B c Chester House – Lady of Vision (Vision)   (Kilcullen)
12 Joseph Joyce COUGAR BAY (Wayne M. Lordan) 28/1 David Wachman
  (Royal blue, white slvs blue stars, qrtd cap) B c Daylami – Delimara (In the Wings)   (Carrick-on-Suir)
13 Thistle Bloodstock Ltd LAND BEFORE TIME (Robert M. Burke) 200/1 Robert J. Osborne
  (Black, red epaulettes, yellow slvs & cap with red star) B c Montjeu – Last Spin GB (Unfuwain)   (Naas)

Colts (13) 9st.

Winner [No 7] bred in Ireland; Tower Bloodstock, 3½ lengths, 1½ lengths, 1½ lengths.

2007: Sunday 1 July

e847,500 11 Ran [Soft to Heavy] 1m 4f (12f) Stalls
Budweiser Irish Derby (Group 1) ) (e1500+e10,500/e15,000+e7000/e150,000) Time: 2m 36.0s.

1 Mrs John Magnier/Derrick Smith/Michael Tabor SOLDIER OF FORTUNE (J.A. “Seamus” Heffernan) 5/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B c Galileo – Affianced (Erin’s Isle)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Mrs John Magnier/Michael Tabor ALEXANDER OF HALES USA (Michael J. Kinane) 33/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink) B c Danehill – Legend Maker (Sadler’s Wells)   (Ballydoyle, Cashel)
3 Derrick Smith/Michael Tabor/Mrs John (Susan) Magnier EAGLE MOUNTAIN GB (Kieran Fallon) 6/4f Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams, striped slvs) B c Rock of Gibraltar – Masskana (Darshaan)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Sheikh Mohammed BOSCOBEL GB (Joseph Fanning) 8/1 Mark Johnston GB
  (Maroon, white slvs & star on cap) Ch c Halling – Dunnes River USA (Danzig)   (Middleham, Yorks)
5 Iona Equine Syndicate MORES WELLS GB (Declan P. McDonogh) 14/1 Kevin Prendergast
  (White, emerald green star, diabolo on slvs, orange cap) B c Sadler’s Wells – Endorsement (Warning)   (Friarstown)
6 Dr R. Lambe PRINCE ERIK GB (Patrick J. Smullen) 33/1 Dermot K. Weld
  (Purple, yellow cross lorraine & cap) Gr c Indian Ridge – Miracle GB (Ezzoud)   (Rosewell House)
7 Saeed Suhail AL SHEMALI GB (Ryan L. Moore) 12/1 Sir Michael Stoute
  (Royal blue, yellow chevron, blue slvs & spots on yellow cap) Ch c Medicean – Bathilde (Generous)   (Newmarket) GB
8 Peter D. Savill ROYAL AND REGAL (John P. Murtagh) 7/1 Andre. Fabre FR
  (Maroon, light blue slvs & cap with maroon diamond) B c Sadler’s Wells – Smart’n Noble (Smarten)   (Chantilly)
9 H H Aga Khan IV SHAMDINAN FR (Christophe Soumillon) 15/2 Alain de Royer-Dupre FR
  (Green, red epaulettes) Ch c Dr Fong – Shamdara (Dr Devious)   (Normandy)
10 Michael Tabor/Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier SPANISH HARLAM (Francis M. Berry) 50/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) Br c Danehill – Sleepytime (Royal Academy)   (Ballydoyle, Cashel)
11 Abbey HorseRacing Racing & Breeding Ltd STRIVING STORM USA (Edward Ahern) 28/1 Peter W. Chapple-Hyam GB
  (Emerald green, white epaulettes, black slvs & cap with white star) B/Br c Stormin Fever – Sugars For Nanny USA (Brocco)   (Newmarket)

Colts (11) 9st.

Winner bred in Ireland: James S. Bolger, 9 lengths, short head, 3½ lengths

2008: Sunday 29 June

e843,000 11 Ran [Good to Yielding] 1m 4f (12f) Stalls
Dubai Duty Free Irish Derby (Gp 1) ) (e1500+e10,500/e15,000+e7000/e150,000), Time: 2m 31.96s

1 Michael Tabor/ Derrick Smith/Mrs John Magnier FROZEN FIRE GER (J.A. “Seamus” Heffernan) 16/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal Blue, orange disc, striped slvs, royal blue cap) B.c. Montjeu – Flamingo Sea USA (Woodman)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Moyglare Stud Farm CASUAL CONQUEST (Patrick J. Smullen) 4/1 Dermot K. Weld
  (Black, white slvs, red cap black star) B c Hernando – Lady Luck (Kris)   (Rosewell House)
3 (P) Ballymacoll Stud TARTAN BEARER (Ryan Moore) 1/1f Sir Michael Stoute GB
  (Pale blue, white & yellow check cap) Ch c Spectrum – Highland Gift (Generous)   (Newmarket)
4 (Disq 3rd) Michael Tabor/Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier ALESSANDRO VOLTA GB (John P. Murtagh) 7/1 Aidan.P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B c Montjeu – Ventura Highway GB (Machiavellian)   (Ballydoyle, Cashel)
5 Mrs P.K. Cooper & Partners CURTAIN CALL FR (Francis M Berry) 8/1 Luca Cumani GB
  (Dark blue, pink sash & cap) B c Sadler’s Wells – Apsara FR (Darshaan)   (Newmarket)
6 Michael Tabor/ Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier BASHKIROV GB (Sean M. Levey) 150/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal bue, orange disc, striped slvs, orange cap) Ch c Galileo – Tina Heights GB (Shirley Heights)   (Ballydoyle, Cashel)
7 Bertram R. Firestone WINCHESTER USA (Patrick Shanahan) 40/1 Dermot K. Weld
  (Green, white diamond frame & diamonds on slvs, qrtd cap) B c Theatrical – Rum Charger (Spectrum)   (Rosewell House)
8 Michael O’Flynn CENTENNIAL (Seb Sanders) 25/1 John H.M. Gosden GB
  (Yellow, red chevrons & cap) Gr c Dalakhani – Lurina (Lure)   (Newmarket)
9 HRH Princess Haya of Jordan UPTON GREY (T.Edward Durcan) 300/1 John H.M. Gosden GB
  (Emerald green, black chevron) Gr c Dalakhani – Rosse GB (Kris)   (Newmarket)
10 Mrs John (Susan) Magnier HINDU KUSH (David McCabe) 66/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B c Sadler’s Wells – Tambora (Darshaan)   (Ballydoyle, Cashel)
11 Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor WASHINGTON IRVING (Colm O’Donoghue) 12/1 Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams, striped slvs, purple cap) B c Montjeu – Shouk GB (Shirley Heights)   (Ballydoyle, Cashel)

Colts (11) 9st.

Winner (No. 6) bred in Germany: Jurgen & Wolfgang Hoyer, 2 lengths, short head, ½ length

2009: Sunday 29 June

Winner: e843,000, 11 Ran [Good/Yielding] 1m 4f (12f) Stalls
Dubai Duty Free Irish Derby (Gp 1) ) (e1500+e10,500/e15,000+e7000/e150,000), Time: 2m 30.87s.

1 Derrick Smith/ Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor FAME AND GLORY GB (John P. Murtagh) 8/11f Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams & cap, striped slvs) B c Montjeu – Gryada GB (Shirley Heights)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Michael Tabor/Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier GOLDEN SWORD GB (Colm O’Donoghue) 11/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal Blue, orange disc, striped slvs & cap) B.c. High Chaparral –Sitara (Salse)   (Ballydoyle, Cashel)
3 H H Aga Khan IV MOURAYAN (Michael J. Kinane) BL 8/1 John M. Oxx
  (Green, red epaulettes) B.c. Alhaarth – Mouramaraire (Kahyasi)   (Currabeg)
4 Michael Tabor/Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier MASTEROFTHEHORSE (J.A. Heffernan) 9/2 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B.c. Sadler’s Wells – Shouk GB (Shirley Heights)   (Ballydoyle, Cashel)
5 Lady (Chryss) O’Reilly RECHARGE (Christopher D. Hayes) 20/1 Kevin Prendergast
  (Black & white hoops, royal blue cap white star) B.c.Cape Cross–Rebelline (Robellino)   (Friarstown)
6 Mrs J.S. (Jacqueline) Bolger GAN AMHRAS (Kevin J. Manning) 10/1 James S. Bolger
  (White, purple panel, check cap) B.c. Galileo – All’s Forgotten USA (Darshaan)   (Coolcullen)
7 John G. Hennessy THE BULL HAYES (Francis M. Berry) 40/1 Mrs John (Jessica)
  (Emerald green, yellow spot, sleeves & cap with green star) B.c. Sadler’s Wells – No Review USA (Nodouble)   Harrington (Moone)
8 Thistle Bloodstock Ltd LOCH LONG (Patrick Shanahan) 100/1 Tracy Collins
  (Black, red epaulettes, yellow slvs & cap with red star) B.c. Galileo – Spinney GB (Unfuwain)   (Conyngham Lodge)
9 Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor/Derrick Smith ROCKHAMPTON (Sean M. Levey) 200/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B.c. Galileo – Green Rosy USA (Green Dancer)   (Ballydoyle, Cashel)
10 Michael Tabor/Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier BYZANTINE GB (Joseph P. O’Brien) 200/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs, orange cap) B.c. Sadler’s Wells – Miss Satamixa FR (Linamix)   (Ballydoyle, Cashel)
11 Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor DRUMBEAT (Patrick J. Smullen) 50/1 Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams & cap, striped slvs) B.c.Montjeu – Masilaya (Machievellian)   (Ballydoyle, Cashel)

Colts (11) 9st.

Winner [No. 3] bred in England: Ptarmigan Bloodstock & Miss K. Rausing. 5 lengths, 1 length, 10 ls.

2010: Sunday 27 June

Winner: e725,000 , 10 Ran [Good to Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Dubai Duty Free Irish Derby (Gp 1) ) (e2000+e10,500/e12,500+e7000/e125,000), Time: 2m 28.68s

1 Derrick Smith/ Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor CAPE BLANCO (John P. Murtagh) 7/2 Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams & cap, striped slvs) Ch c Galileo – Laurel Delight GB (Presidium)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Mrs John (Susan)Magnier/Derrick Smith/Michael Tabor/Denford Stud MIDAS TOUCH GB (Colm O’Donoghue) 9/2 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B c Galileo – Approach GB (Darshaan)   (Ballydoyle, Cashel)
3 Michael Tabor/ Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier JAN VERMEER (J.A. “Seamus” Heffernan) 4/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B c Montjeu – Shadow Song (Pennekamp)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Hamdan Bin Mohammed Al Maktoumn MONTEROSSO GB (Lanfranco Dettori) 3/1f Mark Johnston GB
  (Dark green, red cap dark green diamond) B c Dubawi – Porto Roca AUS (Barathea)   (Middleham, Yorks)
5 Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor AT FIRST SIGHT (Joseph P. O’Brien) 20/1 Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams & cap, striped slvs) Ch c Galileo – Healing Music FR (Bering)   (Ballydoyle, Cashel)
6 Mrs J.S. (Jacqueline) Bolger CARRAIGLAWN (David J. Moran) 20/1 James S. Bolger
  (White, purple panel, check cap) B c Rock of Gibralter – Affianced (Erin’s Isle)   (Coolcullen)
7 Lawrie Inman COORDINATED CUT (James P. Spencer) 8/1 Michael L.W. Bell GB
  (White, emerald green star, green slvs white stars, white cap green star) B c Montjeu – Apache Star GB (Arazi)   (Newmarket)
8 Ennistown Stud/Mrs J.S. (Jacqueslin) Bolger PUNCHER CLYNCH (Kevin J. Manning) 12/1 James S. Bolger
  (Purple & yellow halved, slvs reversed, qrtd cap) B c Azamour – Dance Troupe GB (Rainbow Quest)   (Coolcullen)
9 Sultan Ali DUBAWI PHANTOM GB (Ahmed Ajtebi) 40/1 David M. Simcock GB
  (Yellow, royal blue disc, striped slvs & cap) Ch cDubawi–Anna Amalia (In the Wings)   (Newmarket)
10 Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor/Derrick Smith BRIGHT HORIZON GB (Sean M. Levey) 100/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink) B c Galileo – Kissogram GB (Caerleon)   (Ballydoyle, Cashel)

Colts (10) 9st.

Winner [No 3] bred Ireland: Jack Ronan & Des Vere Hunt Farm Co - ½ length, 1½ length, 1 length.

2011: Sunday 26 June

Winner e725,000, 8 Ran [Good], 1m 4f (12f) Stalls
Dubai Duty Free Irish Derby (Gp 1) ) (e2000+e10,500/e12,500+e7000/e125,000), Time: 2m 33.26s.

1 Derrick Smith/Michael Tabor/Mrs John (Susan) Magnier TREASURE BEACH GB (Colm O’Donoghue) 7/2 Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams & cap, striped slvs) B.c. Galileo – Honorine (Mark of Esteem)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Michael Tabor/Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier SEVILLE GER (J.A. “Seamus” Heffernan) 5/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B.c. Galileo – Silverskaya USA (Silver Hawk)   (Ballydoyle, Cashel)
3 Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor/Derrick Smith MEMPHIS TENNESSEE (Joseph P. O’Brien) 10/1 Aidan P. O’Brien
  (Dark blue) B.c. Hurricane Run – Hit the Sky (Cozzene)   (Ballydoyle, Cashel)
4 H.M Queen Elizabeth II CARLTON HOUSE (Ryan L. Moore) 5/4f Sir Michael StouteGB
  (Purple, gold braid, scarlet slvs, black cap) B.c. Street Cry – Talented GB (Bustino)   (Newmarket)
5 J. Connaughton DUNBOYNE EXPRESS (Declan P. McDonogh) 33/1 Kevin Prendergast
  (Lime green, purple slvs, white cap) B.c Shamardal USA – Love Excelling FR (Polish Precedent)   (Friarstown)
6 Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor/Derrick Smith/Sangster Family RODERICK O’CONNOR (Wayne M. Lordan) 20/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink) B.c. Galileo – Secret Garden (Danehill)   (Ballydoyle, Cashel)
7 V.I. Araci NATIVE KHAN FR (John P. Murtagh) 8/1 Edward Dunlop GB
  (Black, white chevron, red slvs white stars, red cap white star) Gr c Azamour – Viva Maria FR (Kendor)   (Newmarket)
8 Moyglare Stud Farm NOTABLE GRADUATE (Patrick J. Smullen) 12/1 Dermot K. Weld
  (Black, white slv, red cap black star) B.c. Galileo – Market Slide USA (Gulch)   (Rosewell House)

Colts (8) 9st.

Winner [No 8] bred in Ireland: Ashley House Stud., ¾ length, 1 length, neck.

2012: Saturday 30 June

Winner: e725,000, 5 Ran [Soft/Heavy] 1m 4f (12f) Stalls
Dubai Duty Free Irish Derby (Gp 1) ) (e2000+e10,500/e12,500+e7000/e125,000), Time: 2m 43.96s

1 Derrick Smith/Michael Tabor/Mrs (Susan) John Magnier CAMELOT (Joseph M. O’Brien) 1/5f Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams & cap, striped slvs) B.c. Montjeu – Tarfah USA (Kingmambo)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Christopher Tsui BORN TO SEA (John P. Murtagh) BL 8/1 John M. Oxx
  (Yellow, purple cap yellow star) B.c. Invincible Spirit – Urban Sea USA (Miswaki)   (Currabeg)
3 Mrs J.S. (Jacqueline) Bolger LIGHT HEAVY (Kevin J. Manning) 10/1 James S. Bolger
  (White, purple panel, check cap) Ch.c.Teofilio–Siamsa USA (Quest for Fame)   (Coolcullen)
4 Jaber Abdullah AKEED MOFEED GB (William Buick) 11/1 John M. Oxx
  (Dark blue, white striped slvs, white cap dark blue star) B.c. Dubawi – Wonder Why (Tiger Hill)   (Currabeg)
5 Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor ASTROLOGY (J.A. “Seamus” Heffernan) 14/1 Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams & cap, striped slvs) B.c. Galileo – Ask For the Moon (Dr Fong)  

(Ballydoyle, Cashel)

Colts (5) 9st.

Winner [No 4] bred in Ireland: Sheikh Abdulla Bin Isa Al-Khalifa – 2 lengths, 9 lengths, 7½ lengths

2013: Saturday 29 June 2013

e725,000 9 Ran [Good/Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Dubai Duty Free Irish Derby (Gp 1) ) (e2000+e10,500/e12,500+e7000/e100,000), Time: 2m 27.17s.

1 Mrs J.S. (Jacqueline) Bolger TRADING LEATHER (Kevin J. Manning) 6/1 James S. Bolger
  (White, purple panel, check cap) B.c. Teofilo – Night Visit GB (Sinndar)   (Coolcullen, Co Kilkenny)
2 Michael O’Flynn GALILEO ROCK (Wayne M. Lordan) 9/1 David Wachman
  (Yellow & red chevrons, hooped cap) Ch.c. Galileo – Grecian Bride (Green Dancer)   (Ballydoyle, Cashel)
3 Michael Tabor/ Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier FESTIVE CHEER FR (J.A. “Seamus” Heffernan) 33/1 Aidan P. O’Brien
  (Royal blue, orange disc, striped slvs & cap) B.c. Montjeu – Bold Classic USA (Pembroke)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Godolphin CAP O’RUSHES GB (Patrick J. Smullen) 66/1 Saeed Bin Suroor GB
  (Royal blue, white cap) B.c. New Approach – Valley of Gold FR (Shirley Heights) (Newmarket)
5 Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor/Derrick Smith RULER OF THE WORLD (Joseph M. O’Brien) 4/5 f Aidan P.O’Brien
  (Dark blue) Ch.c. Galileo – Love Me True USA (Kingmambo)   (Ballydoyle, Cashel)
6 Neil Jones LITTLE WHITE CLOUD (Declan P. McDonogh) 16/1 John M. Oxx
  (Grey, red cross Lorraine, hpd slvs, qrtd cap) Gr.c. Dalakhani – Quest For Eternity (Sadler’s Wells)   (Currabeg)
7 Thistle Bloodstock Ltd RALSTON ROAD (Tadhg O’Shea) BL 100/1 J.Patrick Shanahan
  (Black, red epaulettes, yellow slvs & cap with red star) B.c. Dylan Thomas – Advertising Space (Galileo)   (Danesfort, Kilkenny)
8 Godolphin LIBERTARIAN GB (William Buick) 7/2 Mrs Karl (Elaine) Burke
  (Royal blue) B.c. New Approach – Intrum Morshaan (Darshaan)   (Newmarket) GB
9 Sheikh M Bin Khalifa Al Maktoum SUGAR BOY (Christopher D. Hayes) 9/1 Patrick Prendergast
  (Yellow, royal blue chevron & cap) B.c. Authorised – Steel Princess (Danehill)   (Melitta Lodge)

Colts (9) 9st.

Winner [No 9] bred in Ireland: James S. Bolger, 1¾ lengths, same, ½ length.

2014: Saturday 28 June

e725,000 5 Ran [Good/Firm], 1m 4f (12f) Stalls
Dubai Duty Free Irish Derby (Gp 1) ) (e2000+e10,500/e12,500+e3500/e100,000), Time: 2m 33.19s.

1 Derrick Smith/ Michael Tabor/Mrs John (Susan) Magnier/T Ah Khing AUSTRALIA GB (Joseph O’Brien) 1/8f, Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams, striped sleeves) Ch.c. Galileo – Ouija Board (Cape Cross)   (Ballydoyle, Cashel)
2 Derrick Smith/Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor KINGFISHER (Colm O’Donoghue) 25/1 Aidan P. O’Brien
  (Purple, white seams, striped sleeves, white cap) B.c. Galileo – Mystical Lady (Halling)   (Ballydoyle, Cashel)
3 Mrs John (Susan) Magnier/Michael Tabor/Derrick Smith ORCHESTRA (J.A. “Seamus” Heffernan) 12/1 Aidan P. O’Brien
  (Pink) B.c. Galileo – Bywayofthestars (Danehill)   (Ballydoyle, Cashel)
4 Thomas Barr PONFEIGH (Declan P. McDonogh) 12/1 John M. Oxx
  (Light Blue, royal blue hoop, armlet & cap) Gr.c. Teofilo – Water Fountain (Mark of Esteem)   (Currabeg)
5 Newtown Anner Stud Ltd FASCINATING ROCK* (Patrick J. Smullen) 8/1 Dermot K. Weld
  (Beige, dark blue cross of lorraine & sleeves and cap with beige star) B.c. Fastnet Rock – Miss Polaris (Polar Falcon)   (Rosewell House)

*second entry

Colts (9) 9st.

Winner [No 1] bred in England: Stanley Estate & Stud Co., 2½, lengths, same, 3 lengths.